Czy pomyślelibyście kiedyś, że elektroniczna rozgrywka zostanie potraktowana, niczym prawdziwy sport? Przeminęły bowiem czasy, gdy uważano, że gry są głupie, a dzieciaki wyganiane były od komputera. Teraz ma to jakąś przyszłość, coraz więcej osób staje przed możliwością wyboru nowej kariery, czyli zawodowego gracza. Jesteście pewni swoich umiejętności? Zatem nie przegapcie okazji w e-sporcie!
Uwaga, poniższy materiał nie jest poradnikiem, jak zostać profesjonalnym graczem. Zamiast tego przedstawia zestawienie najpopularniejszych i najbardziej dochodowych gier e-sportowych. Dzięki niemu dowiecie się, w co warto inwestować swój wysiłek oraz czas, jeśli chce się zrobić karierę.
E-sport nie jest czymś nowym. Istniał już dawno temu, za czasów serii Unreal Tournament, czy Quake III Arena. Do tego warto wspomnieć również o Warcraft 3 oraz pierwszym StarCrafcie, czy Counter-Strike. Wszystkie te tytuły kładły fundament pod kolosa, który wyrósł nie tak dawno temu. Czy przesadzam? Być może, ale nie zaprzeczycie przecież, że o profesjonalnych graczach zrobiło się głośno na skalę globalną tak w okolicach 2011-2012 roku.
Dlaczego akurat ten okres czasu? Wtedy bowiem mówimy o wzroście szału na League of Legends, czyli najpopularniejszej gry e-sportowej na świecie. Równocześnie jest to najlepiej zarabiająca DARMOWA produkcja, utrzymująca się na liście najchętniej granych tytułów – 100 milionów osób miesięcznie to naprawdę fenomenalny wynik.
Dlatego, jeśli marzycie o zostanie profesjonalnym graczem, teoretycznie najrozsądniej będzie zacząć zabawę z LoL-em. W praktyce zaś ciężko jest się wybić, gdy tą produkcją interesuje się tak wiele osób. Innym wyjściem jest DOTA 2, budząca mniejsze zainteresowanie, ale oferująca o wiele wyższe stawki. Drużyna, która wygrała ostatni turniej w zeszłym roku (Wings Gaming) otrzymała prawie 10 milionów dolarów.
Pewną alternatywą jest również Smite. Hi-Rez Studios coraz więcej pieniędzy inwestuje w rozwój sceny e-sportowej swojej gry MOBA. W przyszłości możemy zatem spodziewać się równie wielkich emocji. Gdy jednak ten gatunek Wam nie odpowiada, możecie sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie w Counter-Strike: Global Offensive. Tytuł ten cieszy się sporą popularnością na świecie, ale i również w Polsce. Do tej pory powstają nowe drużyny, które powoli doganiają na ścieżce kariery te bardziej znane. Warto przy tym wspomnieć, że również Call of Duty radzi sobie bardzo dobrze na arenie e-sportowej. Organizowane są regularne turnieje dla drużyn.
Zmieniając całkowicie gatunek, pora wspomnieć o World of Tanks. Okazuje się bowiem, że również czołgi przyciągają profesjonalnych graczy. Dzieło Wargaming.net jest idealnym miejscem dla dobrze zorganizowanych klanów, bowiem w tego typu grach liczy się przede wszystkim komunikacja. O World of Tanks wspominam również z innego powodu – finały zawodów twórcy organizują u nas, w Warszawie!
Na uwagę zasługuje również powoli raczkujące Rocket League. Kto by pomyślał, że połączenie samochodów z piłką nożną może sprawić tak dużo frajdy? Lepiej nawet, okazuje się, że na takiej zabawie można nawet nieźle zarabiać – oczywiście, jeśli traktuje się temat wystarczająco poważnie.
Do tej pory wspominałem jedynie o grach e-sportowych, które kładą nacisk na rywalizację drużynową. Czy są zatem jakiś tytuły dla solistów? Oczywiście, że tak! Najpopularniejsza karcianka, czyli Hearthstone, nie wymaga od nas posiadania partnera. Jeśli tylko nie przeszkadza Wam losowość, potraficie przewidzieć talię przeciwnika oraz planujecie ruch przynajmniej trzy kroki wprzód, droga otwarta. Blizzard zapowiedział, że będzie inwestował więcej pieniędzy w turnieje, zatem jest o co walczyć. Nieco gorzej miewa się sytuacja z inną ich solową produkcją, czyli StarCraft II. Tutaj zdecydowanie wymiatają reprezentanci Korei, ale nasi rodacy również mają spore sukcesy na koncie. Uprzedzam jedynie, że ilość wykonywanych akcji w jednej sekundzie jest tutaj przerażająco wielka – to nie jest produkcja dla osób chcących się odprężyć. Co również ciekawe, Street Fighter V dumnie znajduje się w czołówce najlepiej zarabiających gier e-sportowych.
Jeśli nie jesteście fanami CS:GO, może zainteresuje Was CrossFire. To sieciowa strzelanka, która w Azji ma tłumy zwolenników, dzięki którym w 2016 roku była jedną z najbardziej dochodowych gier. Dodam przy tym, że jest to tytuł darmowy. Musicie się jedynie liczyć z tym, że Item Shop we wspomnianej produkcji jest jej integralną częścią, co tłumaczy tak wysokie zarobki.
Na koniec dodam, że warto obserwować Overwatch oraz Paladins. Oba tytuły są do siebie podobne i ich wydawcy kładą coraz większy nacisk na e-sportowy charakter zabawy. Poza tym, są to produkcje młode, nie posiadające jeszcze w pełni wykształconej, profesjonalnej sceny. Wydaje się zatem, że to najlepsze gry, by rozpocząć swoją karierę profesjonalnego gracza. Problem jednak w tym, że budzą ogromne zainteresowanie, dlatego nie będzie łatwo się przebić.
Nie wiem, czy uwierzycie, ale do wyścigu e-sportowego powoli dołączają się również gry mobilne. Jeszcze trochę czasu zajmie, zanim będą rywalizowały z większymi tytułami, ale już teraz widać ich wzrost. Do tego dochodzi konsola Nintendo Switch, która zaoferuje nowy wymiar rozgrywki. Dzięki niej być może rywalizacja przeniesie się właśnie na takie przenośne konsole.
Czy polecam karierę profesjonalnego gracza? Wbrew pozorom nie, bo to nie jest łatwy zawód. Miałem okazję rozmawiać z zawodowcami, którzy jasno mówią, że ilość czasu potrzebnego na osiągniecie czegoś w tym biznesie jest ogromna. Do tego ciągłe siedzenie przy komputerze jest zwyczajnie szkodliwe. Wyobraźcie sobie teraz pięć dni w tygodniu grać po około osiem godzin dziennie w JEDNĄ grę. Tak, moi drodzy, profesjonalni gracze muszą dbać, by ich umiejętności się nie zmniejszyły. Do tego dochodzi również potrzeba elastyczności – nie raz w grach e-sportowych jedna aktualizacja wywraca mechanikę do góry nogami. Ucz się teraz wszystkiego praktycznie od początku!
Zatem czy warto w ogóle interesować się tym tematem? Jak najbardziej, bowiem e-sport wyraźnie kwitnie. Stare już tytuły nadal przyciągają rzesze graczy – te tłumy pod Spodkiem podczas IEM-u! – a na horyzoncie wciąż pojawiają się nowe gry. Do tego coraz więcej firm, nawet tych nie związanych z grami czy sprzętem komputerowym, interesuję się sponsorowaniem zawodowców. E-sport bowiem to biznes, który przyciąga coraz większą uwagę. Z kolei tam, gdzie jest zainteresowanie, są i pieniądze. Czemu by zatem nie uszczknąć choćby ich kawałka dla siebie?
Dziękuję wszystkim za uwagę, zapraszam również do innych artykułów z serii Zagrajmy. Swoją drogą, czy marzyliście kiedyś o rozpoczęciu kariery zawodowego gracza?
CZYTAJ WIĘCEJ ARTYKUŁÓW O TEMATYCE E-SPORTU
Artykuł jest częścią DZIAŁU ZAGRAJMY, w którym Redaktorzy Portalu MMO poruszają różne zagadnienia z zakresu gier online oraz polecają najciekawsze tytuły do zagrania.
Patryk Manelski
Zapalony fan MMO, który nie wyobraża sobie grania bez udziału innych graczy. Podobno ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Śląskim, czego po jego tekstach nie widać. Twierdzi, że ma do własnej dyspozycji cały czas tego świata i nigdzie mu się nie śpieszy. No chyba, żeby wbić kolejny poziom, oczywiście.
LUBISZ GRY SPORTOWE? KONIECZNIE SPRAWDŹ DARMOWY SKI JUMP SIMULATOR
Rodzaj: Shootery
Grafika: 3D • Premiera: 2017 • PvP: Tak • PvE: Nie •
Koszt: Free to play • Platformy: PC, Playstation 4, Xbox One • Wersja PL: Tak •
Producent: Epic Games • Wydawca: Epic Games • Tematyka: Battle royale TPS z budowaniem
Ocena | Premiera | |
6. Left To Survive | 7.7 | 2021 |
7. Mech Arena: Robot Showdown | 7.7 | 2019 |
8. World of Warplanes | 7.7 | 2013 |
9. Star Conflict | 7.6 | 2014 |
10. War Thunder | 7.6 | 2012 |