W dzisiejszych czasach mechanika skrzynek z łupami jest jednym z najszerzej dyskutowanych tematów powiązanych z grami komputerowymi. Dla wielu jest ona kontrowersyjna, jednak nie ulega wątpliwości, że dreszczyk emocji wynikający z szansy na zdobycie wyjątkowych i unikatowych przedmiotów o często ogromnej wartości może działać na wyobraźnię.
W tym artykule wezmę pod lupę temat loot boxów w grach typu MMO. Opiszę, na czym polega ta unikatowa mechanika oraz wskażę kilka przykładów wyjątkowo rzadkich przedmiotów, które zyskały status legendarnych w naszym ulubionym gatunku gier komputerowych.
Jak już wspomniałem, loot boxy stały się kluczowym elementem wielu gier MMO. Ich historia rozpoczęła się we wczesnych latach 2000., gdy Blizzard zaczął eksperymentować z tą mechaniką w swoich hitowych tytułach - Diablo II i World of Warcraft. Wówczas było to oparte głównie na losowych dropach rzadkich przedmiotów.
Jednak prawdziwa era loot boxów zaczęła się na dobre pod koniec pierwszej dekady XXI wieku, wraz z rosnącą popularnością gier free-to-play. Do pierwszych gier promujących ten system rozgrywki zaliczały się MapleStory i Guild Wars 2, a jej twórcy zaczęli czerpać zyski z monetyzacji tego systemu.
W dzisiejszych loot boxy stanowią nieodłączny element gier komputerowych. Do najbardziej znanych obecnie tytułów z tym systemem należą m.in. Diablo IV, Black Desert Online czy wspomniany World of Warcraft. Lista tytułów jest jednak znacznie dłuższa i wykracza daleko poza gry MMORPG. Bardzo znanym przykładem są choćby gry z serii Counter-Strike (jednak nie o nich będzie ten artykuł).
Na temat funkcjonalności typu Loog Box i Mystery Box opinie po dziś dzień są podzielone. Dla jednych jest to świetny sposób na zwiększenie swoich szans w rozgrywce. Inni rozpatrują tę opcję w negatywnych świetle, mając na myśli zwłaszcza szkodliwy wpływ na młodych ludzi z racji tego, że rozrywka ta mocno przypomina hazard, a ten powinien być przeznaczony wyłącznie dla dorosłych graczy.
Pora przejść do głównego punktu tego artykułu – listy dziesięciu najbardziej legendarnych przedmiotów, na które natrafili gracze grający w gry typu MMORPG. Ich wartość rynkowa liczona jest często w wielu tysiącach dolarów i potrafi odmienić życie szczęśliwców, którzy na nie natrafili. Wiele z tych nagród wiąże się nie tylko z rzadkością, ale również szeroko rozumianym prestiżem, a ich zdobywcy na dobre zapisują się w annałach danej gry.
To jeden z najrzadszych przedmiotów w grach typu MMO dostępnych w dropach. Na początku 2024 roku gracza OSRS Coti znalazł go w swoim loot boksie. Był to drugi potwierdzony przypadek tego znaleziska w historii Old School Runescape stworzonego przez Jagex. Szanse na wylosowanie tego przedmiotu wynoszą zaledwie 1 na 100 000 000 (jeden na sto milionów!). Warto dodać, że pierwszy raz przedmiot ten został wylosowany w 2020 roku, po tym, jak opcja “torby pełnej klejnotów” został wprowadzony w 2016 roku w grze Old School RuneScape. Rzadkość tego znaleziska jest więc bez wątpienia wyjątkowa.
Z drugiej jednak strony niektórzy podważają to osiągnięcie. Sam fakt, że w torbie znajduje się 40 klejnotów, oznacza, że wskaźnik szans wynosi w rzeczywistości jeden do 2 500 000 (jeden do dwa i pół miliona). Niemniej jednak, przy zaledwie dwóch potwierdzonych szczęśliwcach, którzy je znaleźli, jest to jeden z najrzadszych dropów darmowych nagród w MMO, a nawet we wszystkich grach wideo.
Nie jest tajemnicą, że polscy gracze należą do elity gry Tibia 2, więc nie powinno również dziwić, że nasi rodacy mają na koniec nietuzinkowe osiągnięcia. W 2020 roku gracz o pseudonimie Groszer dokonał niezwykle rzadkiego wyczynu – udało mu się zdobyć Amazon Shield, jeden z najrzadszych przedmiotów w grze Tibia, które zajmuje miejsce w co najmniej w TOP5 unikatowych lootów dostępnych w grze.
Szansa na wylosowanie Amazon Shield w określonym wydarzeniu wynosi zaledwie dziesiątą lub setną część procenta, co potwierdzają dane z TibiaWiki – według nich przedmiot ten wypada średnio raz na dziesięć lat na serwer. Z drugiej strony, pomimo swojej niezwykłości, Amazon Shield nie wyróżnia się szczególnie wysokimi statystykami bojowymi – oferuje jedynie 32 punkty obrony.
Wychodzi na to, że wartość tego przedmiotu wynika przede wszystkim z prestiżu i statusu kolekcjonerskiego. Na wielu serwerach nie istnieje nawet jedna sztuka tej tarczy, co dodatkowo podnosi jej wartość. Cena tego przedmiotu na czarnym rynku osiąga niebotyczną wartość.
Nie jest tajemnicą, że Diablo ma jedną z najbardziej kosztownych mechanik spośród gier MMA. W samym Diablo Immortal uzyskanie najlepszego wyposażenia za pomocą loot boxów, może wiązać się z koniecznością wydania około 600 000 dolarów (USD). Najcenniejszym itemem w przypadku tej gry była swego buława Echoing Fury, która swego czasu została sprzedana za zawrotną kwotę 15 000 USD (40 miliardów złota w grze). Niemniej, wraz z dodaniem przez twórców dodatkowych łatek wartość tej broni wyraźnie spadła.
W World of Warcraft loot boxy pojawiały się najczęściej ramach różnych eventów i rozszerzeń. Do jednych z najrzadszych przedmiotów, które gracze mogli zdobyć, od zawsze należały mounty – czyli wierzchowce, na których poruszali się graczy. Do najbardziej prestiżowych moentów należą Invincible, który jest związany z Wrath of the Lich King oraz Swift Zulian Tiger. Ich dostępność w loot boxach zawsze była bardzo mocno ograniczona, a szanse na ich zdobycie - niezwykle niskie. Posiadanie tych wierzchowców stało się więc dla graczy wyjątkowym osiągnięciem, a samo posiadanie było uznawane za symbol statusu.
Innym znanym i pożądanym mountem z loot boxów w World of Warcraft jest Elven Reindeer. Zyskał on popularność za sprawą swojej unikalnej estetyki i rzadkości występowania. Co więcej, był on dostępny w loot boxach tylko przez ograniczony czas, co sprawiło, że jest to jeden z najbardziej unikatowych i pożądanych itemów w grze.
Warto pochylić się również nad loot boxami w japońskich RPG, których znakomitym przykładem jest Final Fantasy XIV. W przypadku tej gry, podobnie jak we wspomnianym powyżej World of Warcraft, jednym z najbardziej pożądanych przedmiotów z loot boxów jest wierzchowiec. Mowa o Phoenix Mount. Jest on dostępny jako nagroda w ramach specjalnych wydarzeń lub skrzynek, a jego zdobycie wiąże się z dużą dozą szczęścia i zaangażowana w grę.
Portal MMO Team
Nasza misja to dostarczanie Wam najlepszych informacji i multimediów ze świata gier komputerowych, ze szczególnym uwzględnieniem niesamowitych gatunków: MMO, MMORPG i MOBA.
Rodzaj: Shootery
Grafika: 3D • Premiera: 2012 • PvP: Tak • PvE: Tak •
Koszt: Darmowa • Platformy: PC • Wersja PL: Tak •
Producent: Valve • Wydawca: Valve • Tematyka: FPS - dynamiczne starcia zespołów antyterrorystów i terrorystów
Ocena | Premiera | |
6. War Robots | 7.7 | 2014 |
7. Tacticool | 7.7 | 2019 |
8. Mech Arena: Robot Showdown | 7.7 | 2019 |
9. World of Warplanes | 7.7 | 2013 |
10. Star Conflict | 7.6 | 2014 |