• ranking gry mmorpg topowe online
 • darmowe gry do pobrania na pc i komputer
 • poradniki gry na komputer darmowe
 • wirtualny świat rewolucja gra online
 • wydarzenia eventy gaming gry komputerowe
 • indie games gry niezależne

ŚWIAT - WIEDZA - NAUKA - Wirtualna Rewolucja

ŚWIAT - WIEDZA - NAUKA - Wirtualna Rewolucja

"ŚWIAT • WIEDZA • NAUKA - Wirtualna Rewolucja" to cykl popularnonaukowy opisujący ważne zagadnienia współczesności, którego punktem centralnym są gry komputerowe. Wpisują się one i są częścią znacznie szerszego zjawiska rewolucji cyfrowej determinującej przemiany nowoczesnych społeczeństw na skalę globalną. Cały cykl został podzielony na trzy działy, z których każdy składa się z szeregu artykułów poruszających różnorodne tematy stanowiące zamkniętą całość.

Jak powstają gry komputerowe? Gry jako media - gry wideo

Rozrywka w sieci - cyberentertainment

 

W dzisiejszym świecie coraz mocniejsze staje się przeświadczenie, że żyjemy w epoce mediów i telekomunikacji, które swoim zasięgiem objęły cały glob. Gwałtowny rozwój nowych technologii, jakiego doświadczamy we współczesnym świecie, prowadzi nieuchronnie do daleko idących zmian w strukturze społecznej, kulturze, systemie wartości i norm, będących spoiwem społeczeństw. Internet, który pojawił się ponad trzy dekady temu zdążył w tym czasie zmienić oblicze całego świata, dziś korzysta z niego ponad 5 miliardów ludzi (2022). Wraz z siecią www pojawiły się nowoczesne formy rozrywki i jej różnorodne przejawy bezpośrednio związane z innowacyjnymi technologiami. Okazuje się, że jednym z ważnych czynników przyciągających nowych użytkowników do globalnej sieci jest łatwy i relatywnie tani dostęp do wszelkiej rozrywki nazywanej coraz częściej sieciową (tzw. cyberentertainment).

Wirtualny świat - gry wideo komputerowe media
Życie w wirtualnej rzeczywistości może być niezwykle urozmaicone, jednak spośród głównych form e-rozrywki zdecydowanie największym powodzeniem cieszą się gry komputerowe oraz szeroko rozumiane kontakty towarzyskie. W przypadku gier naturalną konsekwencją pojawienia się sieci komputerowych było wprowadzenie ich na grunt internetu, w wyniku czego pojawił się zupełnie nowy standard masowych gier MMO. Co więcej, dzięki rozbudowanym możliwością jednoczesnego uczestnictwa w nich setek tysięcy osób, mogą również zaspokajać potrzebę wchodzenia w interakcje i nawiązywania kontaktu z innymi ludźmi. Gry multiplayer zaczęły tworzyć całe wirtualne światy kolonizowane przez graczy, które stopniem złożoności coraz bardziej przypominają „prawdziwą rzeczywistość” i są w nich właściwie obecne wszystkie powszechnie spotykane zjawiska społeczne.


Fenomen gier online można i warto zaprezentować w szerszym kontekście współczesnych zmian cywilizacyjnych i nawiązać do nowoczesnego społeczeństwa informatycznego, którego są integralną częścią. Nierozerwalnie i często wiążą się również z ponowoczesną osobowością człowieka XXI wieku, który pojawił się poprzez nałożenie się na siebie licznych czynników determinujących naszą epokę. Zmiany zostały zapoczątkowane przez rewolucję informatyczną, która nastała wraz z pojawieniem się technologii komputerowych oraz ich przedłużenia w postaci rozbudowanej sieci cyfrowej – internetu. Innowacje technologiczne mają bardzo istotny wpływ na wykreowanie społeczeństw sieciowych, nazywanych również informatycznymi, o których mówi się coraz więcej już nie tylko w krajach rozwiniętych, ale na całym świecie. Genezą zawiązywania się tego rodzaju społeczności są właśnie współczesne technologie i wyrastające z nich nowoczesne media.

Wirtualna rewolucja gry komputerowe media nauka
Na gruncie nowoczesnych społeczeństw informatycznych coraz intensywniej wykorzystujących sieć komputerową do wzajemnej komunikacji pojawiły się nowe i niespotykane wcześniej formy interakcji. Otóż coraz większe rzesze osób porozumiewając się pomiędzy sobą i nawiązując liczne kontakty zaczęły funkcjonować jako nowe rodzaje wspólnot nazwanych z czasem wspólnotami wirtualnymi. Są to bardzo specyficzne formy cyfrowych społeczności wyrastające na gruncie nowoczesnych środków komunikacji oraz mediów telematycznych. To wraz z nimi pojawiło się zjawisko określane mianem cyberprzestrzeni, czyli wirtualnej i cyfrowej pajęczyny oplatającej cały glob, która istnieje w obudowach miliardów komputerów i serwerów.


Przestrzeń wirtualna wykorzystywana jest obecnie na tysiące przeróżnych sposobów, jednym z ciekawszych przejawów jest właśnie funkcjonowanie ogromnych światów masowych gier internetowych. Oto bowiem miliony graczy na całym świecie prowadzą w tym samym czasie (również teraz) przeciwko sobie, cyfrowych bohaterów lub wirtualne armie oddając się niesamowitej rozrywce świata gier online. To właśnie ten dział gier komputerowych przeżywa obecnie swój olbrzymi rozwój (renesans), który zgodnie z licznymi prognozami stanowi preludium do rewolucyjnych zmian, jakie już zachodzą w całej branży gier komputerowych.


Gry MMO zdobywają coraz bardziej znaczącą pozycję wśród nowoczesnych rozrywek szybko torując sobie miejsce, już nie tylko w cyberprzestrzeni. Ich popularność nieustannie rośnie zarówno na świecie, jak i w Polsce, w której gra już ponad 12 milionów osób, czyli 30% populacji. Zgodnie z przewidywaniami gry internetowe stają się powoli dominującą formą spędzania wolnego czasu w środowisku internetu. Wraz z dalszą intensyfikacją sieci komputerowych i mobilnych mogą zostać nawet podstawową formą rozrywki osób młodych. Jeden z graczy trafnie spuentował zachodzące zmiany: „Gry tego typu mają jeszcze jeden aspekt – stały się elementem mody”. Pytanie tylko, w co może przekształcić się ta moda w przyszłości? Liczę, że Czytelnik znajdzie w niniejszym cyklu choć częściową odpowiedź.

 

Jarosław Jasiński - futurysta CEO Founder ITAutorem cyklu "ŚWIAT • WIEDZA • NAUKA - Wirtualna Rewolucja" jest JAROSŁAW JASIŃSKI, teoretyk i praktyk światów wirtualnych, futurolog, pasjonat nowych mediów i internetu. Producent gier komputerowych i business developer w branży IT, od ponad 15-stu lat zawodowo zajmuje się zarządzaniem projektami informatycznymi. Właściciel firmy SuperNova Interactive, założyciel i twórca start-upów m.in. serwisu gamingowego Portal MMO i gier sieciowych Ski Jump Simulator oraz SKi Jumps. Autor poradników z zakresu marketingu online, e-commerce oraz badań. Jego publikacje i artykuły eksperckie można znaleźć w Gazecie Finansowej, Interia Biznes, Home & Market oraz Nowoczesna Firma.
 

CZYTAJ UDOSTĘPNIONE PUBLIKACJE CYKLU "WIRTUALNA REWOLUCJA"
 

gry internetowe cyberentertainment świat wiedza naukaświat wirtualny gry internetowe cyberentertainment wiedza naukarewolucja cyfrowa gry wideo cyberentertainment świat wiedza nauka

 

PRZECZYTAJ NOWY ARTYKUŁ EKSPERCKI JAROSŁAWA JASIŃSKIEGO O SZTUCZNEJ INTELIGENCJI W E-COMMERCE

Sztuczna inteligencja AI - branża e-commerce handel elektroniczny

ZAGRAJ W NAJNOWSZĄ GRĘ AUTORA PUBLIKACJI - SKI JUMP SIMULATOR

Ski Jump Simulator gra o skokach narciarskich

Skijumping gra online skokiskijump game onlineskoki narciarskie gra menadżer skoków narciarskich skoczekSki jumping gra
 

 

Dział I - MMO OKIEM NAUKI. WIRTUALNE ŚWIATY GIER INTERNETOWYCH
 


Internet, który w ciągu ostatnich kilkunastu lat zyskał ogromną popularność, daje wiele rozmaitych możliwości w zakresie pracy, poszukiwania pożądanych informacji, komunikowania się i rozrywki. Ostatnie dwie cechy tego medium w naturalnej konsekwencji doprowadziły do pojawienia się coraz bardziej popularnego zjawiska gier MMO. Ta charakterystyczna dla współczesnego społeczeństwa informacyjnego globalna zabawa, posiada potencjał, który może stanowić próbę zdefiniowania i opisania cywilizacji, w której żyjemy. Jednak, aby tak się stało potrzebna jest rzetelna naukowa analiza fenomenu tego typu gier, ponieważ już dziś wywołują ona wiele różnego rodzaju emocji oscylujących w granicach od fascynacji po przerażenie.
gry MMO multiplayer świat wirtualny
Gry sieciowe są doskonałym materiałem badawczym będącym punktem wyjścia do badań dwóch podstawowych zagadnień bezpośrednio związanych z pojawieniem się Internetu. Po pierwsze są to tworzone za pomocą sieci komputerowych społeczności, nazywane wirtualnymi wspólnotami. Drugim, intrygującym zjawiskiem jest pojawienie się wirtualnej rzeczywistości nazwanej cyberprzestrzenią. Oba zagadnienia nierozerwalnie łączą się i przejawiają właśnie w grach MMO. W tej materii niezwykle interesujący jest wpływ tych dwóch właściwości na jednostkę, czyli sposób postrzegania przez gracza wirtualnego świata gry oraz chęć i rzeczywiste uczestnictwo w wirtualnych wspólnotach.

Warto zwrócić uwagę na elementy sprawiające, iż środowisko gier internetowych jest wyjątkowo specyficzne. Po pierwsze, MMO potrafią połączyć bardzo wielu, zupełnie odmiennych uczestników (w różnym wieku, narodowości, czy statusie społecznym), którzy prawdopodobnie nigdy nie spotkaliby się w rzeczywistości. Po drugie interesujące są przejawy wszelkiej aktywności graczy wykraczające poza środowisko internetu (świat online). Wystarczy tutaj wspomnieć o wydarzeniach w postaci konwentów i zlotów, widowiskach związanych z e-sportem, czy zjawisku cosplay (przebieranie się za bohaterów gier).

Sama sytuacja „wyjścia” aktywności poza świat online jest wyjątkowa z jeszcze jednego powodu. Otóż, z punktu widzenia wirtualnych wspólnot jest to bardzo ważny moment, ponieważ zaczynają one funkcjonować w zupełnie nowej przestrzeni świata off-line. Wirtualne dotychczas społeczności przeradzają się w bardzo silnie zintegrowane grupy i owocują długoletnimi, trwałymi znajomościami. Jak wyraził to sam uczestnik MMO: „Dzięki grze możemy nawet poznać nowych przyjaciół, ale czy nie lepiej poznać ich patrząc im w oczy i ściskając dłoń?”

Na koniec warto zwrócić uwagę na kilka przejawów nowoczesnego stylu życia uczestników gier MMO. Oto intensywne wykorzystywanie nowoczesnych technologii w życiu codziennym, częsty kontakt z cyberprzestrzenią oraz uczestnictwo w życiu wirtualnych społeczności. Wszystkie te charakterystyki mogą stanowić pewien modelowy przykład ponowoczesnych osobowości współczesnego społeczeństwa informatycznego, na których temat rozważają filozofowie. To właśnie dlatego warto przyjrzeć się najważniejszym aspektom życia tej zbiorowości, którą można nazwać „cyfrową awangardą”.
 

Dział I - Publikacje:

FENOMEN GIER MMO [INFOGRAFIKA]

ZJAWISKO GIER INTERNETOWYCH WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE

MMO POD LUPĄ SOCJOLOGÓW

WIRTUALNE SPOŁECZNOŚCI GRACZY ONLINE - FIKCJA CZY RZECZYWISTA BLISKOŚĆ?

TRANSFER TOŻSAMOŚCI GRACZA W WIRTUALNEGO BOHATERA

ZAGROŻERNIA ZWIĄZANE Z GRAMI SIECIOWYMI

GRY MMO ZMIENIAJĄ RZECZYWISTOŚĆ [ESEJ]

CASE STUDY - ANALIZA FUNKCJONOWANIA GRY MMO NA PRZYKŁADZIE "OGAME"

CASE STUDY - ANALIZA SPOŁECZNOŚCI FORUM INTERNETOWEGO GRY

CASE STUDY - WYWIADY POGŁEBIONE Z GRACZAMI
 


 

Dział II - WPŁYW GIER VIDEO NA WSPÓŁCZESNE SPOŁECZEŃSTWOOgromny świat gier komputerowych w ostatnim czasie stał się największą gałęzią przemysłu kulturowego. Na świecie jest już prawie dwa miliardy graczy wykorzystujących do celów rozrywkowych wiele różnorodnych urządzeń takich jak konsole, komputery, laptopy i urządzenia mobilne. Budżety największych gier osiągają kwoty przewyższające topowe produkcje filmowe, czego przykładem jest Grand Thief Auto V, na który wydano rekordowe 265 mln dolarów. Postęp techniczny zrodził tablety, smartfony, kontrolery, ekrany dotykowe, czujniki ruchu, które wpłynęły na wygląd i charakter gier video. Największą rewolucję przyniósł jednak internet, który pojawił się na przełomie wieków. Globalna sieć przeniosła rozrywkę na zupełnie inny poziom, pozwoliła na nieograniczony rozwój gier otwierając im wrota do nowego świata. Internet odmienił branżę gier przyznając uczestnikom swobodny dostęp do rzeczywistości wirtualnej. Dziś każdy z nas może eksplorować nowe, nieznane wcześniej światy (przypominające ten realny), które dotychczas były niedostępne.
Gry Video online - Wirtualna Rewolucja

Wszystko zaczęło się w 1958 roku, gdy pewien Amerykanin wymyślił prostą zabawę na oscyloskopie, którą nazwał Pong. Przypominała ona tenis i dziś uznawana jest za pierwszą grę video [1]. Wystarczyły dwie dekady, aby "computer games" stały się rozrywką powszechną, opuściły salony gier i trafiły na ekrany naszych telewizorów. W tym czasie bohaterowie za sprawą rozwijającej się grafiki coraz bardziej zaczęli przypominać ludzi. Pod koniec ubiegłego wieku dzięki zwiększeniu mocy obliczeniowych procesorów i dalszej akceleracji grafiki zaczęły pojawiać się coraz bardziej zaawansowane produkcje trójwymiarowe (3D). To wtedy nastąpił boom, w którym rozpowszechniły się konsole skutecznie konkurujące z komputerami jako dominującą platformą rozwoju gier. XXI wiek przyniósł gwałtowne umasowienie tej formy rozrywki i dziś gry video są naturalnym elementem otaczającej nas rzeczywistości a ich wpływ stał się procesem tak powszechnym, że niedostrzegalnym.

Wytłumaczeniem takiego stanu rzeczy jest fakt, iż zabawa należy do jednej z podstawowych form życia społecznego. Czasy współczesne charakteryzujące się gwałtownym rozwojem technologii cyfrowej przyniosły nowe przejawy spędzania wolnego czasu i rozrywki. Zachodzące w społeczeństwie zmiany doprowadziły w konsekwencji do pojawienia się zjawiska, które można określić mianem „świata gier elektronicznych”. Dzięki możliwościom jakie przyniósł internet, świat ten zyskuje zupełnie nowy wymiar. Od indywidualnej, prowadzonej w domowym zaciszu rozrywki poprzez sieci komputerowe, gry stają się dostępne masowo i przyciągają do równoczesnej zabawy setki tysięcy uczestników. Rosnąca popularność zjawiska sprawia, że te ogromne wirtualne przestrzenie i zawiązujące się w ich obrębie społeczności, stają się coraz częściej obiektem naukowych analiz i dyskursów [2].

Oto miliony osób na całym świecie przenosi do środowiska sieci swoje osobowości kreując i przemieniając się jednocześnie w wirtualnych bohaterów, wojowników lub władców nieskończonych międzygalaktycznych imperiów. Wraz z nimi nastał okres cyberrozrywki skupiającej ogromne grono zwolenników z praktycznie każdego zakątka globu. Te wirtualne środowiska zaczynają już funkcjonować jako odrębne światy, często pozwalające na drugie życie osobom, które się im oddają, a może nawet poddają. Wraz z nimi pojawił się bowiem problem uzależnienia nie tylko od internetu i komputera, ale przede wszystkim od tych atrakcyjnych i jednocześnie fikcyjnych rzeczywistości, który oferują uczestnikom wręcz nieograniczone możliwości bycia kim się tylko zapragnie.

[1] Niuanse związane z historią gier video zostaną zaprezentowane w artykule: GRY KOMPUTEROWE JAKO ZJAWISKO KULTUROWE.
[2] Rozszerzenie tematyki wirtualnych społeczności można znaleźć w pozostałych działach cyklu: MMO OKIEM NAUKI. WIRTUALNE ŚWIATY GIER INTERNETOWYCH oraz CZŁOWIEK W CYFROWEJ RZECZYWISTOŚCI. CYBERPRZESTRZEŃ.

 

Dział II - Publikacje:

GRY KOMPUTEROWE JAKO ZJAWISKO KULTUROWE

WPŁYW MECHANIZMU GIER VIDEO NA UCZESTNIKA

ZAGROŻENIA I POŻYTKI WYNIKAJĄCE Z UCZESTNICTWA W ROZRYWCE ELEKTRONICZNEJ

ROLA ZABAWY W ŻYCIU SPOŁECZNYM. KONTEKST GIER KOMPUTEROWYCH|
 

 

Dział III - CZŁOWIEK W CYFROWEJ RZECZYWISTOŚCI. CYBERPRZESTRZEŃ


 

Żyjemy w czasach boomu technologicznego, który charakteryzuje się niespotykaną dotąd ilością powstawania nowych wynalazków i teorii. Niemal co chwilę pojawiają się kolejne odkrycia, a my sami otaczamy się coraz bardziej zaawansowanymi urządzeniami i gadżetami. Wszechobecna elektronika i informatyzacja zawładnęła wręcz naszym codziennym życiem. Liczne zmiany ilościowe i jakościowe mają znamiona wstrząsu technologicznego, któremu nieustannie poddawane jest współczesne społeczeństwo nazywane w pracach badawczych informatycznym lub informacyjnym. Czy mentalność i psychika żyjącej dziś jednostki potrafi nadążyć za gwałtownymi zmianami, które zachodzą na naszych oczach? Może wszyscy staliśmy się już odpowiednikami cyborgów, zamiast wszczepiać sobie urządzenia w ciało otaczamy się nimi i nie jesteśmy w stanie bez nich żyć?
Cyberprzestrzeń wirtualny świat cybernetyka nauka

Aby zdać sobie sprawę ze skoku technologicznego, jaki miał miejsce w ostatnich latach należy uświadomić sobie, co działo się 100 lat temu. W ciągu jednego życia ludzkiego technika posunęła się do przodu od wozu konnego do podróży kosmicznych. Jednak od połowy lat 50. XX wieku nie doszło już do tak rewolucyjnych zmian w dziedzinie przemysłu. Uwagę skierowano wtedy w zupełnie inną stronę - była nią elektronika oraz gromadzenie i przekazywanie informacji. Narodziła się era przekazu cyfrowego, która doprowadziła do powstania globalnej sieci www.

Internet to najbardziej doniosła innowacja ubiegłego wieku, przez niektórych określana nawet jako wynalazek wszechczasów. Jako potężne źródło informacji w formie multimedialnej oraz środek komunikacji staję się naturalnym elementem ludzkiego świata. W przyszłości nową epokę symbolizować będzie nie tylko elektroniczny, zunifikowany środek przekazu i odbioru informacji, ale przede wszystkim konstytuujący się za jego pomocą rodzaj społeczności, nazywaną dzisiaj wirtualną. Zmuszeni jesteśmy do życia na pograniczu dwóch światów. To, co rzeczywiste staje się z czasem wirtualne i odwrotnie, nie stanowi to jednak przeszkody do normalnego funkcjonowania. Ciało i umysł uległy przedłużeniu a wspólnoty, które powstają całkowicie przekształcają nasze życie i wzajemne relacje.

Internet można analizować nie tylko jako narzędzie (sieć służącą do przesyłania sygnałów elektronicznych), lecz także jako przestrzeń społeczną. Oto bowiem jedno z mediów stało się miejscem dla prowadzenia życia publicznego. Można więc prognozować, że coraz większa cześć naszego życia społecznego znajdzie swoje odbicie w cyberprzestrzeni, a jej pojemność i dostępność sprawi, że stanie się ona wymarzoną “niszą ekologiczną” dla wielu grup społecznych, nie posiadających do tej pory dostępu do porównywalnego z nią narzędzia ekspresji. Patrycypacja w cyfrowych społecznościach z biegiem czasu będzie prawdopodobnie odgrywać coraz większą rolę w ludzkim życiu. Możemy jedynie domyślać się jaką przyjmą one formę i za pośrednictwem jakich środowisk i narzędzi dokonywać się będzie interakcja.

Aktualnie bardzo ambitnym zadaniem nauki jest stworzenie modelu, za pomocą którego możliwe byłoby przewidywanie zjawisk i procesów, jakie zachodzić będą w rozwiniętym społeczeństwie informacyjnym. Projekt ma ambicje, aby wyjaśnić sposób funkcjonowania wirtualnych wspólnot powstałych ze zderzenia ludzkości i technologii, które rozwijają się i funkcjonują w cyberprzestrzeni. Wirtualna rzeczywistość umożliwiająca pełną interaktywność, dzięki swojej atrakcyjności potrafi zastąpić swoim uczestnikom świat realny. Dlaczego jest ona dla nich bardziej atrakcyjna? W jaki sposób globalna sieć wpływa i zmienia nasze codzienne życie? To tylko drobny fragment problematyki, która wyłania się podczas głębszej analizy umiejscowienia istoty ludzkiej w środowisku cyfrowym.

 

Dział III - Publikacje:

WSPÓŁCZESNY CZŁOWIEK: PONOWOCZESNA OSOBOWOŚĆ

NOWOCZESNE MEDIA A SPOŁECZEŃSTWO INFORMATYCZNE

KOMPUTER JAKO WYNALAZEK DEFINIUJĄCE WSPÓŁCZESNĄ EPOKĘ

JAK POWSTAŁ INTERNET?

INTERNET W LICZBACH [INFOGRAFIKA]

TECHNOLOGIE INFORMATYCZNE JAKO NARZĘDZIE KOMUNIKACJI MASOWEJ

CZŁOWIEK W CYBERPRZESTRZENI

FUNKCJONOWANIE WIRTUALNYCH SPOŁECZNOŚCI

ŻYCIE W SIECIOWYCH WSPÓLNOTACH

ELEKTRONICZNY CZŁOWIEK NASZYCH CZASÓW [ESEJ]

UZALEŻNIENIE OD INTERNETU, CZYLI UCIECZKA W CYBERPRZESTRZEŃ [ESEJ]

ROLA EKRANU W POSTRZEGANIU PRZESTRZENI

POLACY W SIECI | POLACY W INTERNECIE

ZAŁOŻENIA DLA BADAŃ INTERNETU - MODEL NAUKOWY

FUTUROLOGIA INTERNETU

NET ART – SZTUKA SIECI

SMART CITIES - INTELIGENTNE MIASTA PRZYSZŁOŚCI

ŚRODKI MASOWEGO PRZEKAZU | WSPÓŁCZESNE MEDIA
 


CZYTAJ UDOSTĘPNIONE PUBLIKACJE CYKLU "WIRTUALNA REWOLUCJA"
 

gry internetowe cyberentertainment świat wiedza naukaświat wirtualny gry internetowe cyberentertainment wiedza naukarewolucja cyfrowa gry wideo cyberentertainment świat wiedza nauka

 

INTERESUJĄ CIĘ NOWOCZESNE TRENDY TECHNOLOGICZNE? CZYTAJ ARTYKUŁ O CZATGPT OD FIRMY OPENAI

Czat OpenAI po polsku PL - Jak włączyć i korzystać?

ZOBACZ JAK SZTUCZNA INTELIGENCJA TWORZY OBRAZY I GRAFIKI - SPRAWDŹ PRZEGLĄD PROJEKTÓW AI

Sztuczna inteligencja obrazy i grafiki - generator AI

ZAGRAJ W NAJNOWSZĄ GRĘ AUTORA PUBLIKACJI - SKI JUMP SIMULATOR

Ski Jump Simulator logo gra o skokach narciarskich
 


 • Delirium logo gry png

  Delirium

  Gatunek: Strategiczne
  Tematyka: Science fiction (MMOSG)
  Grafika: tekstowo-graficzna
  Producent: Gammanet Sp. z o. o.
  Wydawca: Gammanet Sp. z o. o.
  Platformy: Przeglądarka internetowa

  • 7.7
  • 0.0
  • 8.0
.

Zobacz podobne więcej z tego działu

Delirium TRAILER Alien
Fallout 4 - Gameplay PL [Full HD]
Fallout 4 - Launch Trailer [Full HD]
Fallout 4 - Announcement Trailer [Full HD]
Forge of Empires - TIMELAPSE 2,5 roku gry [Full HD]

Najchętniej grane

BEST GAME - SKI JUMP SIMULATOR - SPORT
 • Sonda Delirium
 • Głosuj na wady i zalety gry!
ZALETY 
WADY 
 NEWSY
najnowszee