• ranking gry mmorpg topowe online
 • darmowe gry do pobrania na pc i komputer
 • poradniki gry na komputer darmowe
 • wirtualny świat rewolucja gra online
 • wydarzenia eventy gaming gry komputerowe
 • indie games gry niezależne

League of Legends: E-rozrywka na poziomie

League of Legends: E-rozrywka na poziomie

League of Legends to e-sportowa gra, która po raz piąty zagościła na IEM, a tegoroczne wydarzenie w Katowicach przyciągnęło rzeszę fanów. O recenzję produkcji studia Riot Games pokusiłam się więc i ja. Szybko znalazłam tu swoje plusy i minusy, jednakże zdecydowanie z przewagą tych pierwszych. Ale po kolei.

Rozgrywki MOBA

Rozgrywka typu Multiplayer Online Battle Arena od początku przypadła mi do gustu. Jest zdecydowanie ciekawiej, gdy można walczyć nie tylko w pojedynkę, ale mając u boku całą drużynę charakteryzującą się różnego rodzaju umiejętnościami. Akcja rozgrywa się w fantastycznym świecie Valoran. Skłócone ze sobą nacje od dawna toczą krwawe bitwy. Formułą gry stało się jednak dążenie do rozwiązania konfliktu poprzez pojedynki toczone między dwiema zgranymi drużynami. Bądź co bądź zgranymi, bowiem pokonanie pozornie słabego wroga z nacji przeciwnej wymaga umiejętnego wykorzystania mocy i umiejętności każdej z postaci.

League of Legends

Pomoc dla początkujących

Gracz stając na arenie walk, a uściślając tuż przed właściwym polem bitwy, może zdecydować się na wprowadzenie. Samouczek uznaję tutaj na duży plus, bo jeśli ktoś nie lubi walczyć na oślep i chce dobrze zaznajomić się z produkcją o sporej liczbie funkcji, ma szansę poznania od podszewki gry. Zaznajomienia się z jej fundamentami, by zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystać podczas właściwej rozgrywki. Z drugiej strony, jeśli nie możemy doczekać się pierwszego starcia lub przechodzenie przez samouczek uznajemy za zbędne woląc poznać na własnej, wirtualnej skórze, co z czym się je, można go bez problemu pominąć.

Na początek gracz ma szansę wybrać spośród kilku opcji rozgrywek, określając czy pierwszy raz styka się z League of Legends, czy ma już może pierwsze doświadczenia na fantastycznej arenie za sobą, czy też może jest ekspertem i liczy na same fajerwerki w coraz bardziej skomplikowanych potyczkach. Ostatecznie rozgrywka zostaje zatem dostosowana do jego możliwości, a właściwie umiejętności i oczekiwań.

Prosta, ale nie banalna rozgrywka

Zapoznając się z ciekawości z samouczkiem stwierdziłam, że to co wydaje się być całkiem prostym, nie do końca jest tak łatwym, jak wygląda w teorii. Nauka nie idzie zatem w las, a i dobrze jest przyswoić sobie płynne posługiwanie się skrótami klawiszowymi, by efektywniej walczyć. Przede wszystkim jednak odczuwać o wiele większą przyjemność z toczonych bojów.

League of Legends

Ciekawe opcje

Pośród darmowych opcji jest całkiem dużo funkcji, możliwości, skórek, run czy mocy do wyboru. Nim znajdzie się drużyna gotowa, by podjąć się walki mamy wystarczająco czasu, by przejrzeć opcje, wybrać profil zawodnika, zaznajomić się z jego umiejętnościami, a także sprawdzić, na co ewentualnie można przeznaczyć pewną część ze swoich finansów. Za część udogodnień przyjdzie nam bowiem zapłacić. Możliwości jest jednak tak wiele, że można cieszyć się przez cały czas trwania rozgrywki z jej darmowymi opcjami. Bez odczucia, że czegoś w modelu free-to-play, brakuje.

Oprawa audiowizualna

Ścieżka dźwiękowa od początku przyciągnęła moją uwagę. Jak dla mnie jest bardzo zachęcającą. Na początku nieco bardziej wyrazista, z czasem przeradzająca się w ciekawe tło dla trwających sporo czasu poszczególnych rozgrywek. Przyjemną dla oka jest również grafika. Precyzyjna, wystarczająco realistyczna i dopracowana, by pod tym względem mieć poczucie, że produkcja sięgnęła na jeden z wyższych poziomów, w tego typu grach.

League of Legends

Do tego poruszanie się swoim bohaterem jest płynne i nie przysparza żadnych trudności. Czynności zadane klawiaturze od razu znajdują swoje odzwierciedlenie na ekranie. Ponadto, gracz może sam zadecydować o ustawieniach względem widoku na ekranie, jak i efektów dźwiękowych. W tym względzie nie poczują się zignorowani najbardziej wymagający, którzy chcą dostosować tego typu ustawienia ściśle pod siebie.

Zalety i wady

League of Legends ma zdecydowanie więcej zalet i trudno się dziwić, że wciąż pozostaje jedną z najpopularniejszych gier tego typu. Jest ciekawa fabuła, przyjemność z rozgrywki, sporo możliwości względem ustawień, wyboru bohaterów i innych detali, które wpływają na ostateczną ocenę. Rozgrywki dostarczają frajdy, bo nigdy nie wiadomo, kogo główny bohater wraz ze swoja drużyną spotka naprzeciwko. Jest przyjaźnie dla oka, dla ucha, a przede wszystkim ciekawie. Można ćwiczyć swoje umiejętności, stawać się coraz lepszym i wygrywać na polu bitwy.

League of Legends

Co na minus? Jak dla mnie fakt, że rozgrywki nie można w dowolnym momencie przerwać i za chwilę do niej wrócić. Stając na arenie i decydując się na bitwę trzeba walczyć od początku do końca, nie opuszczając swojej drużyny. Oczywiście czysto teoretycznie, bowiem powrót do gry i ponowne połączenie się jest możliwe. Jednakże informacje o tymczasowych banach na rozgrywkę i cały etap wyjścia oraz ponownego połączenia powodował u mnie pewien dyskomfort. Nie jednak na tyle duży, by zrezygnować z możliwości pokonania kolejnego wroga. Do tego dochodzi niewielki problem podczas rozgrywek, które gracz chce toczyć w godzinach nocnych. Czasami trudno znaleźć innych graczy, którzy byliby dostępni, więc oczekiwanie na zebranie drużyny nieco się wydłuża, a niekiedy nie przynosi pożądanych efektów.

LOL

League of Legends na tyle przyciągnął moją uwagę, że z pewnością do niego wrócę. Uprzednio wymienione wady są jedynie subiektywnym wrażeniem. Generalnie nie mają niepożądanego wpływ na czerpanie przyjemności z tej formy rozrywki. Jest tu zdecydowanie więcej zalet, aniżeli wad i z pewnością mogę stwierdzić, że gra przyciągnie nawet tych, którzy nie są fanami fantastycznych realiów.

Chcesz zacząć przygodę z League of Legends? Zapoznaj się z poradnikiem przygotowanym przez Maćka.

League of Legends znalazło się w naszym zestawieniu TOP 7 SUPER GRY MOBA.
Zobacz jaką wywalczyło pozycję.

anna rzadkowska

Anna Rzadkowska

Ma za sobą studia z turystyki, informatyki i biologii. Aktualnie oddaje się pasjom pisarskim. W sezonie, czyli przez większość roku amatorsko fotografuje zawody sportowe, głównie maratony mtb i biegi. Pasjonatka zumby i regularna podróżniczka. Wsiada za kierownicę i jeździ głównie po kraju, choć i poza jego granicę. W zimowe, mroźne noce chętnie czyta książki lub wybiera skute lodem odludne miejsca, by pobawić się w „drift”.


 • League of Legends logo gry png

  League of Legends

  Gatunek: Inne
  Tematyka: Fantasy (MOBA)
  Grafika: izometryczna
  Producent: Riot Games
  Wydawca: Riot Games
  Platformy: Windows

  • 7.2
  • 0.0
  • 7.0
.

Zobacz podobne więcej z tego działu

League of Legends - Walkthrough Trailer
League of Legends - Cinematic Trailer: A New Dawn
Unboxing, czyli radosna twórczość naszych fanów!
Elementalist Lux Skin Spotlight - League of Legends [Full HD]
League of Legends - Get Jinxed

Najchętniej grane

BEST GAME - FORGE OF EMPIRE - STRATEGIA
 • Sonda League of Legends
 • Głosuj na wady i zalety gry!
ZALETY 
WADY 
 NEWSY
najnowszee