Przedstawiamy kolejny ranking z serii TOP 7 – tym razem na celownik bierzemy wirtualne najlepsze darmowe gry karciane MMO w wersji online. Jak zwykle, staramy się zgotować naszym zawodnikom dokładnie to, na co zasługują, przyprawiając ogólnodostępne opinie nutą subiektywizmu. Zadanie to niełatwe, gdyż w szranki z weteranami stają świeże tytuły, które dzięki nowatorskim rozwiązaniom i niepowtarzalnej oprawie w niczym nie ustępują starej gwardii. Efekt zaskakujący – nowicjuszom często nietrudno dosięgnąć wysoko postawionej poprzeczki. Cieszy fakt, że wiele nowych gier szuka własnej ścieżki zamiast bezmyślnie kopiować poprzedników. Jako przykład niech posłuży Faeria. Choć w porównaniu do Hearthstone'a to zaledwie osesek, udało jej się wspiąć w naszym zestawieniu bardzo wysoko. Jak tego dokonała? Przeczytajcie sami.
By zagrać w Berserk: the Cataclysm, nie trzeba pobierać żadnego klienta. Wystarczy dowolna przeglądarka internetowa, by móc cieszyć się jej zawartością - na przykład podczas przerwy w pracy lub nauce. Gra zabiera nas do fantastycznego świata Laar, nawiedzonego przez tytułowy kataklizm, gdzie mamy możliwość zmierzenia się z komputerowymi oraz żywymi przeciwnikami. Zamiast standardowych talii tworzymy tu drużyny złożone z wojowników, magów i mitycznych stworów, które następnie obserwujemy w trakcie starcia. Bitwy toczą się o fragmenty krainy, które w przypadku zwycięstwa możemy objąć swoim panowaniem. W grze dostępnych jest aż 600 różnych jednostek, a osiągniętymi sukcesami możemy podzielić się ze znajomymi na Facebook'u. Autorami Berserk: the Cataclysm jest rosyjskie studio Bytex.
Hex: Shards of Fate to tytuł łączący w sobie cechy klasycznej karcianki online na PC oraz sieciowej gry fabularnej. Charakteryzuje się rozbudowanym trybem dla pojedynczego gracza, w którym rozwijamy bohatera wybranej rasy oraz klasy, zwiększając jego poziom i statystyki. Posiadane karty możemy modyfikować przy pomocy dodatkowego wyposażenia oraz specjalnych klejnotów, a następnie testować w boju z potężnymi przeciwnikami w licznych instancjach. Jeśli znudzi nam się gra PvE, możemy oczywiście spróbować sił w grze sieciowej 1v1. Gra jest bardzo atrakcyjna od strony wizualnej dzięki pięknie wykonanym kartom oraz animacjom. Przeciwnicy Hex: Shards of Fate koncentrują swoje zarzuty wokół braku możliwości zakupu dodatkowych kart za wewnętrzną walutę, przez co gra zyskuje etykietkę „pay to win”.
Chronicle: RuneScape Legends to stworzona przez studio Jagex i osadzona w świecie popularnej gry RuneScape karcianka online oferująca ciekawy i nowatorski model rozgrywki. Mimo pozornych podobieństw do Hearthstona, gra rządzi się kompletnie odmienną mechaniką. W trakcie każdego pojedynku gracze mają za zadanie rozwijanie głównego bohatera poprzez zagrywanie kart zgodnych z obraną strategią. Rozstrzygnięcie następuje po pięciu rundach podczas finalnego pojedynku herosów. Do wyboru jest pięć postaci, z których każda charakteryzuje się odmiennym stylem gry. Oprócz walki o pozycję w rankigu oraz towarzyskich potyczek gracze mogą spróbować swoich sił w trybie lochów, gdzie zmagania odbywają się przy użyciu talii skonstruowanych z losowych kart.
Trudno wśród fanów najlepszych karcianek znaleźć kogoś, kto nie grał, nie słyszał, bądź nie wie, czym są „medżiki”. Magic: Duels to przeniesienie w wirtualny wymiar jednej z naj- (o ile nie najpopularniejszej) kolekcjonerskiej gry karcianej na świecie. I to w wariancie free to play! Jeśli jesteś fanem M:tG, lecz nie chcesz wydawać pieniędzy na płatne Duels of the Planeswalkers, zapoznaj się z Magic: Duels. Gra umożliwia kolekcjonowanie wirtualnych kart, tworzenie talii, pojedynki 1v1 lub w trybie Two-Headed Giant. Posiada również rozbudowany samouczek i tryb fabularny, przez co jest dobrą propozycją dla osób pragnących zapoznać się z zasadami gry karcianej oraz historią jej barwnego świata. Tytuł jest regularnie aktualizowany o najnowsze dodatki (w momencie, gdy piszę te słowa, jest to Eldritch Moon). Malkontenci narzekają na bugi i ograniczone możliwości zdobywania kart bez płacenia prawdziwymi pieniędzmi. But hey, it's magic, right?
Obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów serii The Elder Scrolls. Jeśli po raz kolejny kończysz Skyrima bądź Morrowinda i niecierpliwie zerkasz na horyzont, wypatrując zapowiedzi szóstej części cyklu, rzuć okiem na „Legends”. Być może tytuł ten osłodzi ci oczekiwanie. Pod względem mechaniki karcianka Bethesdy przypomina inne popularne produkcje tego typu z Hearthstone'm czy Magic: the Gathering na czele. Na wzmiankę zasługuje tryb fabularny w postaci kampanii dla pojedynczego gracza wprowadzający nowicjuszy w arkana rozgrywki, a także system ulepszania posiadanych kart na różne sposoby w nagrodę za rozwijanie postaci. Wszystko w audiowizualnej otoczce charakterystycznej dla gier TES. Dostałeś strzałą w kolano? Wybierz się do Tamriel, być może wszechobecny klimat jednej z najpopularniejszej serii RPG sprawi, że znów zechcesz zostać poszukiwaczem przygód.
Gdyby Hearthstone, Cywilizacja Sida Meiera oraz Trine miały dziecko (nie pytajcie mnie, w jaki sposób), byłaby nim Faeria. Gra karciana w niezwykle udany sposób łączy klasyczną karciankę PC z aspektem strategicznym (są heksy!) w przepięknej, bajkowej oprawie. Każda rozgrywka jest wyjątkowa, bowiem sami budujemy planszę, na którą następnie przyzywamy stwory, by zaatakować przeciwnika. W zależności od tego, czy wznosimy góry, lasy, czy jeziora, inne kreatury będą do naszej dyspozycji. Warty wzmianki jest tryb Pandora (odpowiednik Areny w Hearthstone), gdzie oprócz tworzenia losowej talii gracze mają prawdopodobieństwo dobrania tzw. Okruchów Pandory. Jeśli pojawi się ich pięć, starożytna magia zostaje przebudzona, a gra całkowicie się zmienia. Grafika w grze jest prześliczna i wraz z nietuzinkowym udźwiękowieniem tworzy prawdziwie bajkowy klimat, a mechanika gry wciąga niczym chodzenie po bagnach. Faeria to wakacje all-inclusive w Nibylandii, z których nie chce się wracać. Gra jest obecnie w fazie wczesnego dostępu, lecz po tym, co obecnie prezentuje, wieszczę jej świetlaną przyszłość – stąd tak wysoka pozycja w rankingu gier karcianych.
Karciane dziecko Blizzarda jest aktualnie królem pod względem popularności wśród sieciowych gier tego typu. Sami twórcy reklamują swoją produkcję słowami „Pozornie prosta. Szalenie wciągająca” i nie ma bliższego prawdy stwierdzenia opisującego tę grę. Hearthstone zachwycił miliony graczy na świecie wspaniałą oprawą, zabawnym udźwiękowieniem i nawiązaniem do świata, który wielu zna i kocha. Od swojej premiery w 2014 roku gra wzbogaciła się o 4 dodatkowe przygody w trybie fabularnym oraz 3 rozszerzenia dodające nowe karty i mechaniki. Oprócz towarzyskiego oraz rankingowego trybu rozgrywki pojedynkować możemy się także w ramach karczemnej bójki, gdzie co tydzień obowiązują inne, specjalne zasady walki i tworzenia talii. Nie można zapomnieć też o arenie, czyli tym, co wiele tygrysów lubi najbardziej.
Jeśli nie zgadzasz się zestawieniem Maćka zachęcamy do sprawdzenia rankingu tworzonego przez społeczność. Możesz ocenić swój ulubiony tytuł i przyczynić się stworzenia najbardziej rzetelnego rankingu gier MMO / MMORPG / MOBA, o czym piszemy TUTAJ.
Sprawdź aktualny Ranking Gier Online tworzony przez społeczność.
Zagłosuj na swój ulubiony tytuł. Nie wiesz jak? TUTAJ masz wskazówki ;)
Maciek Masłoń
Jego pierwszymi grami było Age of Empires II i Turok: Dinosaur Hunter. Ten drugi potrafił przestraszyć (zwłaszcza, gdy miało się 8 lat), dlatego podczas gry w tle często leciała płyta Abby. Kiedy Dark Soulsy za bardzo mu dokopią, rzuca pada, by zagrać ze znajomymi w planszową Neuroshimę lub Grę o Tron. W wolnym czasie lubi pogotować, a za jeden z najpiękniejszych widoków uważa łódź płynącą pod żaglami. Marzy o wydaniu własnej powieści.
Rodzaj: Inne
Grafika: 2D • Premiera: 2014 • PvP: Tak • PvE: Tak •
Koszt: Darmowa • Platformy: • Wersja PL: Tak •
Producent: Blizzard • Wydawca: Blizzard • Tematyka: Karciana - logiczne fantasy
Ocena | Premiera | |
6. Mistrzowie Żywiołów | 7.7 | 2014 |
7. Big Bang Empire | 7.7 | 2014 |
8. Heroes of the Storm | 7.7 | 2015 |
9. Hearthstone | 7.6 | 2014 |
10. Candy Match | 7.6 | 2021 |
Jest znacznie wiecej minusow ale nie chce oczerniac tej gry Plusiki o ktorych najchetniej bym wspomnial to jest jeden ale taki wielki ze nnie idzie go przeniesc :D Jedyna gra ktora znam o typie karcianka pozwalajaca sobie na "finansowanie graczy". Mam na mysli misje w tej grze. Za miesje mozna dostac rewelacyjne nagrody czyli punkciki za kase gdzie tych punkcikow jest tyle ze w przeliczeniu na zl to sa tysiace zl :D Najwiekszy plus za to !!!!! Jedyna gra karciana jaka znam dajaca takie ilosci w postaci wynagrodazenia za misje to berserk :)
Berserk gra karciana jak dla mnie dno. Wladowalem w ta gre kase i tez mialem drugie konto gdzie gralem bez tzw "donate". Gra bawi cieszy daje mozliwosci kombinacji "deckow" . Mimo tych plusow to ta gra jest slaba. W porownaniu do innych gier wypada slabo. Minusy : Mala ilosc kart Strasznie czasochlonna a jak sie leci z kasa to znowu strasznie droga gra Przeciwka graczom typu "donate" nie masz co walczyc Ilosc puzelkow nie odzwierciedla twojej sily Niektore typy kart maja kolosalna przewage nad innymi oraz osoba ktora zaczyna jest na pozycji wygranej innymi slowy mowiac brak balansu w potyczkach
REKRUT
0ŁAWNIK
1MAŁOMÓWNY
9Status: studiuję i pracuję
WWW:
Gram w:
Ulubione gatunki: fantasy mmo, mmorpg, strategiczne, inne
Tematyka gier: fantasy, mitologia, post-apo, sci-fi, steampunk, detektywistyczne, karciane, logiczne, dinozaury, cyberpunk, survival, lochy, horror, sztuki walki
Preferowana grafika:
Platformy: pc, android
O sobie:
Z MTGO jest ten problem, że sama w sobie jest raczej wirtualnym odzwierciedleniem Magic: the Gathering, czyli rzeczywistej karcianki, poza tym koszt gry jest równie wysoki, co w przypadku kolekcjonowania prawdziwych kart. Magic Duels jest nieco innym produktem, stąd jego obecność w zestawieniu zamiast MTGO. Co do porównania MTGO oraz Hearthstone'a - kwestia gustu, dzięki za Twoją opinię.
Zamiast kiepskiego Magic Duels trzeba było wrzucić do listy MTGO i wtedy nudny HS już nie byłby na pierwszym miejscu.
SZEREGOWY
2ŁAWNIK
2NOWICJUSZ
12016-08-25
Status:
WWW:
Gram w:
Ulubione gatunki:
Tematyka gier:
Preferowana grafika:
Platformy:
O sobie:
A gdzie gwint? :D Spoko zestawienie, HS mnie już nudzi, więc obczaję alternatywy.
REKRUT
0ŁAWNIK
1MAŁOMÓWNY
9Status: studiuję i pracuję
WWW:
Gram w:
Ulubione gatunki: fantasy mmo, mmorpg, strategiczne, inne
Tematyka gier: fantasy, mitologia, post-apo, sci-fi, steampunk, detektywistyczne, karciane, logiczne, dinozaury, cyberpunk, survival, lochy, horror, sztuki walki
Preferowana grafika:
Platformy: pc, android
O sobie:
Nie ma Gwinta, ponieważ nie da się w niego jeszcze zagrać - beta startuje we wrześniu. Nie znaczy to, że nie trzymamy za niego kciuków ;)