Segment gier o tematyce piłki nożnej jest niezwykle rozwinięty, chociaż cierpi na brak większej ilości gier AAA. Z resztą, tak samo jak gry o innych sportach. Stąd pojawiają się szanse dla producentów gier przeglądarkowych lub niskobudżetowych, którzy z zapałem oraz pasją walczą o nowego gracza. Większy wybór i konkurencja na rynku oznaczają, wydawać by się mogło, same plusy dla graczy.
Niestety, z czasem dany segment zapychany jest grami wątpliwej jakości i coraz ciężej jest znaleźć coś dla siebie. Dlatego w "TOP 7" zawsze staramy się umieścić zarówno te bardziej znane gry piłka nożna, jak i niszowe, takie które mogą zainteresować naszych czytelników. Przed Wami najlepsze naszym zdaniem gry piłkarskie.
Top Eleven to popularny menedżer piłkarski dostępny za darmo w formie gry przeglądarkowej (od 2010 roku) ub dedykowanej aplikacji (2011). Cieszy się dużym sukcesem nie tylko w naszym kraju, ale również na rynku międzynarodowym. Twarzą gry został sam José Mourinho, portugalski trener Manchesteru United. Gra została stworzona przez studio Nordeus Interactive. Po utworzeniu konta tworzymy własną nazwę zespołu, dobieramy dowolne barwy klubu i customizujemy własne godło. Opcje personalizacji są dość obszerne. Mecze rozgrywane są w czasie rzeczywistym. Innymi słowy, przykładowo umawiając się na mecz towarzyski, zagramy go dopiero następnego dnia o określonej godzinie. Na szczęście w trakcie meczów nie musimy być zalogowani do gry. Te rozgrywane są w tle, ale dobrze jest logować się do gry regularnie, aby otrzymać nagrody lub zadbać o przygotowanie zawodników do nadchodzących rozgrywek. Nie bez powodu gra króluje w swym segmencie, bo jest niezwykle rozbudowana.
Druga, zaraz po Fifie, najpopularniejsza seria gier piłkarskich stworzona przez Konami, początkowo wydawana jako “Goal Storm”. PES niewątpliwie traci sporą ilość graczy przez problemy z uzyskaniem licencji drużyn. Pomimo braku większości licencji, swego czasu seria posiadała licencję na Ligę Mistrzów UEFA, co przyciągało wiele osób. Niestety, teraz nawet licencja na LM przeszła do EA Sports, a Fifa zbliża się do pozycji monopolistycznej. Jest to przykre, ponieważ PES zdecydowanie wygrywa z Fifą w wielu aspektach, dotyczących ogólnie większego realizmu (lepsze animacje, bardziej rozbudowany tryb menedżerski, lepiej odwzorowane twarze zawodników) . Chcąc, nie chcąc - gracze wręcz zmuszeni są do przesiadki na grę z kolejnego miejsca w niniejszym zestawieniu.
Football Team to polski przeglądarkowy menedżer piłkarski autorstwa FP Global. Co ciekawe, jest to jedyna gra przeglądarkowa, w której przyjdzie nam jednocześnie stworzyć swojego piłkarza a także zarządzać całym zespołem składającym się z realnych graczy. Mając kilku znajomych możemy stworzyć niezwykle efektywną drużynę. Nasze główne zadanie jest pozornie proste - wcielamy się w zawodnika, zaczynamy trenować i rozwijać swoje umiejętności. Z czasem zgłaszamy chęć do uczestnictwa w wybranym zespole i pniemy się po szczeblach kariery.
Gra może i nie posiada licencji oficjalnych drużyn, ale sprytnie z tego wybrnęła wprowadzając szereg opcji personalizacji naszej drużyny. Po zarejestrowaniu się na stronie wybieramy podstawowe informacje definiujące naszego zawodnika, między innymi pozycję na boisku i zaraz później rzucani jesteśmy na głęboką wodę. W grze nie doświadczymy samouczka, ale na szczęście całość jest bardzo przejrzysta i łatwo jest dojść do wszystkiego samemu małymi krokami.
Głównym “miejscem akcji” jest niezwykle estetyczny dashboard podzielony na kilka sekcji. Niestety założenie własnej drużyny wymaga od nas sporego wysiłku, więc początkowo wiele godzin spędzimy na trenowaniu naszego zawodnika i wykonywaniu różnych prac, dzięki którym zdobędziemy pieniądze na dalszy rozwój kariery.
11 Legends to gra wydana przez Upjers. Styl graficzny i założenia gry są niezwykle podobne do tego, co uświadczymy w Goalunited, z tym że ta druga gra robi to w o wiele bardziej kompleksowy i złożony sposób. Przewagą 11 Legends względem Goalunited jest przede wszystkim większa różnorodność opcji personalizowania drużyny. Grę zaczynamy z drużyną w jednej z niższych lig i stopniowo pniemy się po szczeblach kariery. Każdy zawodnik posiada tutaj szczegółowe statystyki dotyczące jego stylu gry, które rzutują na możliwe taktyki. Naszym obowiązkiem będzie nie tylko zatroszczenie się o piłkarzy, ale również infrastrukturę klubu. Do rozgrywek o puchar możemy zaprosić swoich znajomych.
Goalunited to gra wydana przez Travian Games w 2006 roku. Z racji na długą obecność na rynku, gra zdążyła wypracować sobie wysoką oraz stabilną pozycję. Co prawda wiek gry nie służy oprawie wizualnej, ale gra wciąż wspierana jest kolejnymi mniejszymi aktualizacjami. Drugim słabym punktem okazuje się być tłumaczenie. Z politowaniem czytałem treść samouczka, w którym pojawiło się słowo “fjuczery”. Przechodząc do plusów, miło widzieć, że wydawca wie jak podtrzymać przy sobie graczy. Social media Goalunited są wciąż bardzo aktywne i widać na nich spore zaangażowanie fanów gry. Niechaj Goalunited nie zwiedzie Was swoim wyglądem - gra może okazać się Świętym Graalem dla fanów piłki nożnej. Jest niezwykle rozbudowana. W większości gier z tego zestawienia brakuje wielu mechanik które znajdziecie tylko tutaj. Przykładowo, rozbudujemy nie tylko stadion i jego poszczególne trybuny - zadbać musimy również o infrastrukturę na pobliskim terenie wokół stadionu (przystanki autobusowe, szpital itd.). Wcielimy się zatem nie tylko w menedżera/trenera.
United Eleven to piłka nożna gra wydana przez koncern Nexon, która niestety zamknęła już swoje serwery, ale na pewno zapadła wielu jej graczom w pamięć. Była to gra przeglądarkowa, również z dedykowanymi aplikacjami na urządzenia mobilne. Zdecydowanym plusem był aspekt MMO. Wiele przeglądarkowych gier piłkarskich opierało się wówczas na rywalizacji z SI. Podobnie jak Top Eleven, United Eleven również posiadał swoją znaną twarz ze świata piłki nożnej. Był nim Carlo Ancelotti, obecny trener SSC Napoli. Ogromną zaletą gry było to, że jako jedna z niewielu posiadała pełną licencję FIFPro (Międzynarodowa Federacja Piłkarzy Zawodowych). Niewątpliwie ułatwiało to zaangażowanie w grę oraz zwiększało immersję. Sprawiało to poczucie, że nie graliśmy w kolejną tandetną grę przeglądarkową. W grze pojawiały się prawdziwe nazwy drużyn i nazwiska piłkarzy.
Seria której nikomu nie trzeba przedstawiać, główny konkurent Pro Evolution Soccer od Konami. FIFA od EA Sports zawdzięcza swą popularność temu, że jest grą casualową, która trafi do bardzo szerokiego grona odbiorców. Sam nie mając pojęcia o piłce nożnej swojego czasu bawiłem się przy najnowszych odsłonach bardzo dobrze. Tryb menedżera z każdą kolejną Fifą jest coraz bardziej rozbudowany, ale nie oznacza to że również staje się coraz bardziej skomplikowany i w tym tkwi piękno tej serii. Gra korzysta z silnika Frostbite, który wykorzystywany jest już w niemalże każdej nowej grze wydawanej przez EA. Oczywiście silnik sam w sobie jest bardzo dobrym narzędziem dla deweloperów i daje niesamowite efekty. W Fifie jego użycie rzutuje między innymi na rozbudowaną fizykę i animacje pozbawione śmiesznych ragdolli. Każda kolejna odsłona to raczej ewolucja poprzedniej aniżeli rewolucja każdego roku. Poza głównymi grami z serii, porządkowanymi kolejnymi numerkami, pojawiło się również kilka samodzielnych dodatków z okazji mistrzostw świata, lub Euro.
Jeśli nie zgadzasz się zestawieniem Norberta zachęcamy do sprawdzenia rankingu GRY SPORTOWE tworzonego przez społeczność. Możesz ocenić swój ulubiony tytuł i przyczynić się stworzenia najbardziej rzetelnego rankingu gier MMO / MMORPG / MOBA, o czym piszemy TUTAJ.
Sprawdź aktualny Ranking Gier Sportowych tworzony przez społeczność.
Zagłosuj na swój ulubiony tytuł. Nie wiesz jak? TUTAJ masz wskazówki ;)
Norbert Lura
Studiuje socjologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Miłośnik kompetytywnych FPS’ów i gier wyścigowych, choć nie zamyka się w tych dwóch gatunkach. Jego pierwsze gry to Crash Team Racing, C&C Generals i przeglądarkowy Gladiatus. Poza grami uwielbia gadżety i branżę technologiczną w ogóle.
LUBISZ TAKŻE SKOKI NARCIARSKIE? KONIECZNIE SPRAWDŹ DARMOWY SKI JUMP SIMULATOR
Rodzaj: Sportowe & wyścigi
Grafika: tekstowo-graficzna • Premiera: 2018 • PvP: Tak • PvE: nie •
Koszt: Free to play • Platformy: Przeglądarka WWW • Wersja PL: Tak •
Producent: FP Global • Wydawca: FP Global • Tematyka: Symulator drużyny piłkarskiej - manager sportowy
Ocena | Premiera | |
6. FIFA 21 | 7.3 | 2020 |
7. DSJ 4 - Deluxe Ski Jump 4 | 7.3 | 2011 |
8. TrackMania Nations Forever | 7.3 | 2008 |
9. Rocket League | 7.3 | 2015 |
10. Deluxe Ski Jump 3 - DSJ 3 | 7.3 | 2004 |