• ranking gry mmorpg topowe online
 • darmowe gry do pobrania na pc i komputer
 • poradniki gry na komputer darmowe
 • wirtualny świat rewolucja gra online
 • wydarzenia eventy gaming gry komputerowe
 • indie games gry niezależne

Czy darmowe gry MMO są naprawdę darmowe? [Zagrajmy]

Czy darmowe gry MMO są naprawdę darmowe? [Zagrajmy]

Deweloperzy często reklamują swoje produkcje, jako darmowe gry MMO, w rzeczywistości ukrywając przed nami smutną prawdę. Okazuje się bowiem, że za napisem free-to-play zazwyczaj kryje się bogaty Item Shop, bez którego niejednokrotnie możemy zapomnieć o swobodnej zabawie. Zastanówmy się zatem, jakie tytuły cierpią na pozorną darmowość, a które z kolei rzeczywiście oferują rozrywkę za friko.

Ski Jump Simulator logo gra o skokach narciarskich

Skijumping gra online skokiskijump game onlineskoki narciarskie gra menadżer skoków narciarskich skoczekSki jumping gra

Kto szuka, ten znajdzie…

- Cześć Mareczku, Ty to się znasz na tych grach MMO i będziesz umiał mi doradzić. Słuchaj, szukam darmowej produkcji, najlepiej MMORPG, w którą pogram bez wydawania gotówki. Ja to wiem, że w tych czasach nie ma nic za darmo, ale może coś się znajdzie?

- Tomek, masz rację, niestety twórcy tylko mydlą nam oczy mówiąc, że wydają darmowe gry MMO. W rzeczywistości we wszystkich produkcjach jest tzw. Item Shop, czyli sklepik zapewniający pewne bonusy. Oczywiście są one dostępne jedynie dla tych osób, które wyciągną węża z kieszeni i zapłacą za nie prawdziwą gotówką. Spokojnie jednak,  nie zawsze jest tak źle, jak to może brzmieć. Często bowiem w takich sklepikach znajdziemy rzeczy kosmetyczne, nie wpływające bezpośrednio na przyjemność z grania. Należy bowiem pamiętać, że twórcy również muszą zarabiać, a za coś trzeba opłacić serwery.

Path of Exile darmowe MMO

- Rozumiem o co Ci chodzi i trochę mi głupio, że chcę grać za darmo. No dobra, nie widzę przeszkód w kupieniu jakichś fatałaszków do mojej postaci, ale pod warunkiem, że nie wpłynie to na zabawę. W końcu po co grać, gdy ktoś z bogatymi rodzicami, czy nadmiarem gotówki, zawsze będzie od nas lepszy?

- To normalne, że się tego boisz. Dlatego polecam Ci Path of Exile, które jest całkowicie darmową produkcją. W sklepiku znajdziesz tylko ozdoby i twórcy obiecali, że nic poza tego typu drobnostkami nigdy nie wprowadzą. Jak do tej pory dotrzymują słowa. Problem jednak w tym, że nie jest to do końca MMORPG, a raczej hack&slash. Uprzedzam jednak, że niewiele jest takich gier. Większość w Item Shopie ma zwoje zwiększające zdobywanie punktów doświadczenia, czy szansę na wypadnięcie fajnych przedmiotów. Część z nich posiada również unikalne przedmioty, np. wierzchowce, które są niedostępne dla zwykłego gracza.

Zakładając, że jest co znaleźć…

- Spokojnie, akurat z tym się liczę Marek. W końcu coś w tych Item Shopach musi być, by ludzie to kupowali. Nie uważam, że darmowe gry MMO stają się pay-to-win (płać i zdobywaj przewagę) tylko z powodu takich drobnostek. Bardziej obawiam się sytuacji, w której można nabyć jakiś epicki miecz, czy możliwości jego ulepszania.

- No niestety, jest wiele tytułów, które oferują takie możliwości. Z tego powodu powinieneś unikać Runes of Magic, lub uważać na Allods Online.  Również Aion oraz TERA od europejskich wydawców oferują bardzo „bogaty” Item Shop. Co ciekawe, sytuacja wygląda inaczej na serwerach Ameryki Północnej. Warto sprawdzić te dwa tytuły właśnie tam, ale niestety, musisz liczyć się z lagami. Coś kosztem czegoś.

TERA

- Nie przedstawiasz mojej sytuacji zbyt optymistycznie. Czy to oznacza zatem, że nie ma żadnych darmowych gier MMO?

- Tomek, na pierwszy rzut oka sytuacja rzeczywiście wygląda kiepsko. Pod tym względem o wiele lepiej wypadają gry z abonamentem, jak np. Final Fantasy XIV, lub buy-to-play, jak Guild Wars 2. Na szczęście na rynku jest kilka tytułów, w które można spokojnie bawić się bez wydawania ani grosza. Taki Wildstar jest tego doskonałym przykładem. Możesz również spotkać się z sytuacją, w której rzeczy ze sklepu są dostępne również dla niepłacących graczy. Żeby je zdobyć należy (zazwyczaj) nazbierać określoną ilość gotówki i na aukcji kupić wybrany przedmiot od innej osoby. W ten sposób można praktycznie za darmo grać w World of Warcraft. Wspomniana możliwość przydaje się również w ArcheAge! Tam bez bonusów statusu Patron (takie konto premium) nie ma co nawet myśleć o poważniejszym graniu. Na szczęście można go zdobyć za pieniądze z gry. Uprzedzam jednak, że to dość długotrwały i męczący proces. Do tego mogę wymienić RIFT, czy Blade & Soul, w które możesz się względnie dobrze bawić, bez płacenia. Zawsze pozostaje Wakfu, ale tutaj styl zabawy może Ci nie odpowiadać.

Okazuje się jednak, że warto szukać!

- Czyli nie jest tak źle! Powiedz mi jednak, czy są tytuły, na które powinienem uważać? Wiesz, takie w które za darmo mogę pograć, ale o rywalizacji w rankingach powinienem zapomnieć?

- Tak, np. Skyforge jest bardzo przyjemną produkcją do grania. Niemniej, by w pełni cieszyć się jej możliwościami, czy zabawą PvP, będziesz musiał sięgnąć do portfela. Musisz również uważać na Neverwinter oraz DC Universe Online. Ten pierwszy oferuje sprzęt za prawdziwą gotówkę, a drugi zaś daje dostęp do „nieobowiązkowych”, ale niezwykle przydatnych DLC.

- Dzięki wielkie Marek, teraz już mniej, więcej wiem, o co chodzi. Jak wygląda jednak sytuacja poza samymi MMORPG-ami?

WildStar

- Zdecydowanie gorzej, mój drogi. Większość gier mobilnych zapewnia ogromne bonusy dla osób płacących. O wiele lepiej wyglądają produkcje z gatunku MOBA, które dają dostęp zazwyczaj do skórek, zmieniających wygląd postaci, jak np. League of Legends. Niestety, część darmowych gier MMO, za przykład posłuży mi World of Tanks, oferują dostęp do specjalnej amunicji premium, która ma znaczenie na wyższych poziomach.

- No dobra, już Cię nie męczę brachu. To wszystko, co chciałbym wiedzieć. W sumie jest całkiem spory wybór darmowych gier MMO. Muszę jedynie pamiętać, że nie każde dodatki w Item Shopie świadczą o pay-to-win. Ciężko zresztą jednoznacznie określić, co daje przewagę, a co nie, prawda?

- Dokładnie Tomku, dlatego ten gatunek ma tak duży problem. Dla jednych bowiem zwykły zwój zwiększający zdobywanie expa już świadczy o przewadze osób płacących. Z tego powodu należy zachować zdrowy rozsądek w wygłaszaniu opinii i pamiętać, że twórcy też muszą jakoś zarabiać na swojej pracy.
 


 

SPRAWDŹ ZESTAWIENIA FREE ONLINE GAMES, TOP NAJLEPSZYCH GIER WIELOOSOBOWYCH ORAZ GIER WWW PL

Gry PL - free online gamesNajlepsze TOP gry wieloosobowe

WWW Gry Online PL

 


 

gry darmowe do pobrania na pcArtykuł jest częścią DZIAŁU ZAGRAJMY, w którym Redaktorzy Portalu MMO poruszają różne zagadnienia z zakresu gier online oraz polecają najciekawsze tytuły do zagrania.


Patryk Manelski

Patryk Manelski

Zapalony fan MMO, który nie wyobraża sobie grania bez udziału innych graczy. Podobno ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Śląskim, czego po jego tekstach nie widać. Twierdzi, że ma do własnej dyspozycji cały czas tego świata i nigdzie mu się nie śpieszy. No chyba, żeby wbić kolejny poziom, oczywiście.

 

 • Ski Jump Simulator logo gry png

  Ski Jump Simulator

  Gatunek: MMORPG
  Tematyka: Gra w skoki narciarskie
  Grafika: 2D
  Producent: SuperNova Interactive
  Wydawca: SuperNova Interactive
  Platformy: WWW, PC, smartfon

  • 7.9
  • 0.0
  • 8.0
.

Zobacz podobne więcej z tego działu

Ski Jump Simulator - Real Find - muzyka z gry [feat. AMBA]
Jak wykonać skok narciarski? - Ski Jump Simulator [Full HD]
Ski Jump Simulator - Gameplay - Prezentacja Gry [Full HD]
Forge of Empires - TIMELAPSE 2,5 roku gry [Full HD]
TOP 20 Gier MMORPG - Otwarty Świat [Full HD]

Najchętniej grane

BEST GAME - FORGE OF EMPIRE - STRATEGIA
 • Sonda Ski Jump Simulator
 • Głosuj na wady i zalety gry!
ZALETY 
WADY 
  • Kultowa "Gra w Małysza" powróciła! 1
  • Perfekcyjnie dopracowana mechanika skoków 0
  • Dostępna bez instalacji na PC i smartfonie 0
 NEWSY
najnowszee