• ranking gry mmorpg topowe online
 • darmowe gry do pobrania na pc i komputer
 • poradniki gry na komputer darmowe
 • wirtualny świat rewolucja gra online
 • wydarzenia eventy gaming gry komputerowe
 • indie games gry niezależne

Na szkle malowane

Na szkle malowane

Sztuka plastyczna opiera się na wewnętrznej potrzebie, aby wyrazić siebie. Można zastosować dowolną formę, których zresztą jest całe mnóstwo. Techniki można ze sobą łączyć, a wówczas powstaje coś zupełnie nowego i oryginalnego. Najlepsze prace nieraz powstają przez przypadek. Specyficzną formą wyrazu, jest malowanie na szkle. Przyjrzyjmy się temu procesowi nieco bliżej, i przekonajmy na co zwrócić uwagę?

Wiele możliwości na unikatowe wytwory

Kiedy pomyślimy o malowaniu na szkle, to zazwyczaj przed oczami mamy przepiękne witraże. Historia ich tworzenia jest bardzo bogata i łączy się nieodzownie ze sztuką sakralną. To właśnie w kościołach możemy podziwiać najpiękniejsze malowidła na szkle, które przetrwały wiele lat. Cechą szczególną, która wyróżnia prace na tym materiale, jest to, że tworzy się je w odwróconej kolejności. Znaczy to tyle, że najpierw zajmujemy się szczegółami, konturami a później wypełniamy powstałe w ten sposób przestrzenie oraz tło. Technika ta zwie się witrochromia i jest jedną z najczęściej występujących. Innymi sposobami zdobienia szkła są: howitrochromia, foliochromia. Ta druga opcja korzysta z dodatkowych zdobień w postaci kawałków srebra lub innych metali, które przykleja się do fragmentów całego dzieła. Jest to bardziej charakterystyczne dla większych malowideł, które są robione na zamówienie właśnie pod kątem postaci sakralnych. Z pewnością wymagać to będzie niezwykłego skupienia oraz długiego procesu tworzenia. Jednak nie jest to jedyna możliwość, aby malować na szkle. Ozdabiać można nie tylko płaskie powierzchnie szklanych tafli. Zwykły słoik ozdobiony witrażowymi malunkami, stanie się pięknym lampionem na świecę. Możemy stworzyć swoje unikatowe szklanki, wazony, ramki i wiele innych przedmiotów, które będą stanowić ozdobę lub posłużą jako prezent.

Różne narzędzia do pracy

Malowanie na szkle pozwala na to, aby używać różnych narzędzi oraz podkładów. Malujemy za pomocą kolorowych farb, które mogą być transparentne (przeźroczyste) lub matowe, kryjące. Do wyboru są farby na bazie wody, nafty lub rozpuszczalników. Jeśli chcemy zacząć swoją przygodę z pracami na szkle, w dodatku do towarzystwa będziemy mieli dzieci, warto wybrać farby wodne, gdyż są one bezpieczne, nietoksyczne. Warto przed rozpoczęciem tego hobby, zapoznać się z możliwościami, jakie dają poszczególne rodzaje farb. Niektóre z nich, trzeba wypalić po nałożeniu na szklaną powierzchnię. Jest to bardziej pracochłonne i czasochłonne, jednak wzory wypalone w wysokiej temperaturze są trwalsze i odporniejsze na czynniki zewnętrzne. Jeśli jednak nasze pomalowane przedmioty będą stanowić ozdobę domu, wówczas wystarczą nam farby do malowania na zimno. Nie możemy zapomnieć o tzw. konturówce, dzięki której zaznaczymy wszystkie szczegóły i obrysujemy dany wzór. Istotne są także różnej grubości pędzle, dzięki którym będziemy mogli malować większe powierzchnie oraz skupić się na drobnych elementach pracy plastycznej. Prócz zwykłych pędzli z włosia, przydadzą się również gąbki, dzięki którym uzyskamy ciekawe efekty wizualne.

Nowe możliwości malowania

Całkiem niedawno na rynku pojawiły się nowe narzędzia do malowania na szkle. Mowa tutaj o markerach, które są wypełnione gotową farbą. Można wybrać grubsze lub cieńsze zakończenie markerów po to, by jeszcze lepiej wykonać projekt rysunku. Dzięki markerom możemy bardziej precyzyjnie malować i zdobić, w tym także wykonywać napisy. Wygodniej jest bowiem trzymać i używać poręcznego markera, aniżeli pędzla. O wiele dłużej trwała nauka pisania i rysowania artykułami piśmienniczymi (długopis, ołówek, kredki itp.), niż nauka ruchów wykonywanych pędzlem. To ma przełożenie na dokładność tych czynności, dlatego warto zaopatrzyć się w zestaw markerów, chociaż z podstawowymi kolorami. W razie potrzeby, można rozszerzyć posiadany zbiór o nowe barwy.

 

Portal MMO

Portal MMO Team

Nasza misja to dostarczanie Wam najlepszych informacji i multimediów ze świata gier komputerowych, ze szczególnym uwzględnieniem niesamowitych gatunków: MMO, MMORPG i MOBA ;)
 


 • Forge of Empires logo gry png

  Forge of Empires

  Gatunek: Strategiczne
  Tematyka: Różne epoki historyczne (MMOSG)
  Grafika: izometryczna
  Producent: InnoGames GmbH
  Wydawca: InnoGames GmbH
  Platformy: Przeglądarka internetowa

  • 7.9
  • 0.0
  • 8.3
.

Zobacz podobne więcej z tego działu

Forge of Empires - Gameplay
Forge of Empires - drugi gameplay
Forge of Empires - Oceaniczna przyszłość [Full HD]
 Forge of Empires - Jak grać, początki i ważne podpowiedzi [Full HD]
Forge of Empires - TIMELAPSE 2,5 roku gry [Full HD]

Najchętniej grane

BEST GAME - LINEAGE II - FANTASY
 • Sonda Forge of Empires
 • Głosuj na wady i zalety gry!
ZALETY 
WADY 
 NEWSY
najnowszee