• ranking gry mmorpg topowe online
 • darmowe gry do pobrania na pc i komputer
 • poradniki gry na komputer darmowe
 • wirtualny świat rewolucja gra online
 • wydarzenia eventy gaming gry komputerowe
 • indie games gry niezależne

Dlaczego Plague Inc: Evolved zbanowano w Chinach?

Dlaczego Plague Inc: Evolved zbanowano w Chinach?

Plague Inc: Evolved to niesamowicie realistyczna gra strategiczna z rozbudowanym systemem symulacji. Gracz musi zarazić patogenem pacjenta zero i w efekcie doprowadzić do rozprzestrzenienia się zarazy na całym świecie. Twórcy gry, przez lata chwaleni za wykreowanie świetnej sztucznej inteligencji i bogatego systemu rozgrywki znaleźli się w nietypowym i trudnym położeniu, bowiem jak doskonale wiemy, ostatnimi czasy świat faktycznie stanął w obliczu realnej i niebezpiecznej pandemii. Gra zdobyła jeszcze większą popularność, a przy okazji została całkowicie zablokowana na terenie Chin.

Plague Inc: Evolved

Jeszcze zanim problem z wirusem stał się realny w Polsce czy Europie, sama gra zaczęła notować niesłychane wzrosty sprzedaży i aktywnych użytkowników. Wywołane zostało to oczywiście ówczesną sytuacją w Chinach i dalekiej Azji, gdzie wirus zaczął się rozprzestrzeniać. Z jednej strony było to korzystne dla twórców z ekonomicznego punktu widzenia, jednakże oni sami byli niezbyt zadowoleni z tego faktu. Zaistniało bowiem ryzyko, że gracze zainteresowani tematyką koronawirusa, sięgneli po grę, aby szukać niejako informacji na temat epidemii jako takiej, być może także celem zabezpieczenia się czy umożliwienia przewidzenia tego, co wydarzy się w niedalekiej przyszłości. Twórcy gry jasno zadeklarowali, że o ile gra faktycznie jest realistyczna, to jednak jest jedynie grą i nie powinna być w jakikolwiek korelowana z realnym zagrożeniem, jakim jest koronawirus. 

Ciężko się twórcom dziwić, w końcu wzrost popularności własnej gry związany z tragedią, jaką niewątpliwie jest światowa pandemia to nie jest coś, czego oczekiwalibyśmy od własnej produkcji. Nie spodobało się to też władzom w Chinach, które to zadecydowały o zablokowaniu gry na terytorium swojego kraju. Zgodnie z oświadczeniem chińskiej Administracji Cyberprzestrzeni, w grze zawarto elementy będące nielegalne na terenie Chińskiej Republiki Ludowej. Twórcy gry początkowo nie byli w stanie zrozumieć powyższej decyzji.

Plague Inc: Evolved

Ostatecznie okazało się, że istnieje faktyczny powód "zdelegalizowania" gry Plague Inc: Evolved na terytorium Chin, który zasadniczo nie jest związany z samymi wydarzeniami wokół koronawirusa. Otóż, od 2016 roku wszystkie aplikacje dystrybuowane na terenie Chin muszą przejśc kontrolę i zostać zatwierdzone przez odpowiednie do tego celu organy. Sama gra od studia Ndemic Creations została opublikowana wcześniej, więc w rzeczy samej można stwierdzić, że działała niejako w szarej strefie. W ostatnich miesiącach Państwowa Agencja Prasy i Publikacji wzmożyła kontrole takowych aplikacji, przy okazji blokując niektóre z nich (zawierające wg. niej treści nielegalne). Podano dwa powody. Jednym z nich jest "nieczuły gameplay", co akurat jest ściśle związane z obecną sytuacją, oraz problematyczne kwestie związane z mapą świata gry. Tym samym, gra nie przeszła pomyślnie procesu weryfikacji.

W Polsce gra jest oczywiście dostępna bez problemu, zarówno na konsolach, PC czy urządzeniach mobilnych. Kto tego nie zrobił, może spróbować swoich sił w przeprowadzaniu ataku pandemii na całym świecie. O ile warunki nie są może najbardziej sprzyjające, z racji faktycznej pandemii która nie jest powodem do żartów, tak sama produkcja jest zdecydowanie godna uwagi. To po prostu świetna gra z genialnie zrezalizowanymi założeniami twórców. 

 

Dawid Szafraniak

Dawid Szafraniak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z zamiłowania gracz wszystkich gatunków i platform, preferujący jednak dobrą fabułę. Pasjonat fotografii sportowej i reportażowej, w wolnych chwilach zwiedza świat na wschód od Europy i państwa powszechnie niepopularne.

 


 • Plague Inc: Evolved logo gry png

  Plague Inc: Evolved

  Gatunek: Strategiczne
  Tematyka: Strategiczna symulacja
  Grafika: 2D
  Producent: Ndemic Creations
  Wydawca: Ndemic Creations
  Platformy: PC, PS4, XOne, iOS, OS X, Linux, Android

  • 7.0
  • 0.0
  • 8.0
.

Zobacz podobne więcej z tego działu

Plague Inc: Evolved - Gameplay [FullHD]
Forge of Empires - TIMELAPSE 2,5 roku gry [Full HD]
TOP 20 Gier MMORPG - Otwarty Świat [Full HD]
Fatal Force - Mobile Gameplay [HD]
Fatal Force - MMORPG - Trailer

Najchętniej grane

BEST GAME - LINEAGE II - FANTASY
 • Sonda Plague Inc: Evolved
 • Głosuj na wady i zalety gry!
ZALETY 
WADY 
 NEWSY
najnowszee