• ranking gry mmorpg topowe online
 • darmowe gry do pobrania na pc i komputer
 • poradniki gry na komputer darmowe
 • wirtualny świat rewolucja gra online
 • wydarzenia eventy gaming gry komputerowe
 • indie games gry niezależne

Najdroższe gry AAA dostępne na rynku - czy spełniają oczekiwania graczy?

Najdroższe gry AAA dostępne na rynku - czy spełniają oczekiwania graczy?

Każdy gracz z prawdziwego zdarzenia dobrze zna ten cudowny moment, w którym może na chwilę rzucić w kąt realny świat i oddać się bezkompromisowej rozgrywce przed ekranem komputera. Ten słodki eskapizm jest wyceniany obecnie na tysiące, ba... miliony dolarów. Producenci gier stają na głowie, aby nie tylko wypuścić na rynek produkt najwyższej jakości, ale także wypromować go i zainteresować jak największe grono odbiorców złaknionych dobrej strzelanki, samochodówki czy bogatego i wciągającego świata RPG. W dzisiejszych czasach poprzeczka w tej branży poszybowała naprawdę wysoko, a kolejne tytuły wyznaczają nowe progi jakościowe. Prym wiodą tutaj gry AAA, o których traktuje właśnie poniższy artykuł. Wyjaśnimy czym w istocie jest gra AAA, a także przedstawimy najdroższe i najlepsze tytuły z tej półki, próbując jednocześnie odpowiedzieć na pytanie czy włożony ogromny wkład budżetowy przekłada się na spełnienie oczekiwań graczy.

Czym są gry AAA?

Cóż zatem oznacza to potrójne A? Chodzi tutaj o kryterium, według którego gry są klasyfikowane jako technicznie złożone i wysoce interaktywne produkty z najwyższej jakości grafiką i muzyką. Wszystko sprowadza się w tym wypadku do wysokich kosztów produkcji i marketingu, a bezpośrednim celem biznesowym jest dotarcie do ogromnych rzeszy publiczności i wygenerowanie znacznych zysków sprzedażowych.

Najlepsze gry AAA są projektowane jak hity – duży budżet produkcyjny skierowany jest do znanych studiów produkcyjnych i zatrudnia najlepszych ekspertów, którzy będą w stanie zaoferować innowacyjne rozwiązania i świetną jakość grafiki. To jednak nie wszystko! Wraz z wysokiej jakości wykonaniem i oryginalnymi pomysłami, drogie kampanie reklamowe mają gwarantować wysoką sprzedaż oraz zyski. Coraz bardziej upodabnia się cały ten proces do produkcji mega-hitów kinowych, a w zasadzie już całkiem dawno go zdystansował. Przykładowo, światowy box office w 2019 roku wyniósł 42,2 miliarda dolarów (35% więcej niż w 2022), a światowy rynek gier oszacowano wtedy na (bagatela) 152 miliardy dolarów!

Liderzy na światowym rynku

Zazwyczaj gra AAA jest tworzona przez dużych i uznanych już na rynku wydawców gier. Potentaci w rodzaju Nintendo, Sony czy Electronic Arts, przeznaczają rokrocznie ogromne budżety zarówno na rozwój, jak i marketing, aby wypromować miliony kopii swoich gier na całym świecie. Dużo przeznacza się zwłaszcza na działania marketingowe - wydawcy nie szczędzą mamony na cykliczne wydarzenia medialne, czego przykładem mogą być dobrze znane eventy w stylu Blizzcon, QuakieCon czy Bethesda Showcase.

Rekordy bite są w zasadzie cały czas. Jak dotąd jednak niedoścignionym liderem jeśli chodzi o gry typu AAA jest produkcja Rockstar Games Grand Theft Auto V z 2013 roku. Jej budżet jest szacowany na około 265 milionów dolarów (łącznie z kosztami rozwoju i marketingu), co czyni ją najdroższą grą wideo, jaką kiedykolwiek stworzono. Takie są dane oficjalne, ale Polacy z CD Project Red depczą już po piętach lidera, a według niektórych szacunków już go przegonili. Dane z 22 kwietnia 2021 roku wskazują na oszałamiającą sumę 316 milionów dolarów przeznaczonych na produkcję i promocję gry Cyberpunk 2077.

To wszystko jednak blednie przy ogólnym budżecie nadchodzącego wielkimi krokami (czytaj: za kilka lat) tytułu Grand Theft Auto VI. Niedawno wyciekły do sieci informacje, które wskazują, iż już dzisiaj na rozwój tej gry wydano... 2,6 miliardów dolarów! Nic dziwnego, że haker który podobno wykradł te szokujące dane z serwerów producenta został zatrzymany przez policję...

Czy gry AAA spełniają wymagania graczy?

Oczywiście wszystko jak zwykle jest kwestią gustu. Trzeba jednak przyznać, że ogromny wkład finansowy przeznaczany na produkcję gier AAA robi swoje. Gracze z uwielbieniem i po wielu latach od premiery nadal zarywają nocki przy Skyrim, czy Wiedźminie 3. Świadczy to najlepiej o powodzeniu akcji marketingowych i zaangażowaniu twórców w kreowanie nowych światów komputerowej rozrywki. Cały proces deweloperski obejmuje wiele aspektów, które mogą przyczynić się do końcowego, spektakularnego sukcesu.

Istnieją przy tym pewne powody, które powodują, że budżety nadal gwałtownie rosną. Chodzi przede wszystkim o wysokie wymagania ze strony graczy. Pożądają oni imponującej grafiki 3D, inspirującej rozgrywki i mechaniki gry, realistycznych postaci oraz wysokiej jakości produkcji.

 


 

SPRAWDŹ TAKŻE NAJLEPSZE GRY STRATEGICZNE, TOP MMORPG ORAZ TOP GRY WOJENNE ONLINE

Najlepsze top gry strategiczne MMO

Najlepsze top gry MMORPG i MMONajlepsze top gry wojenne online 

Portal MMO

Portal MMO Team

Nasza misja to dostarczanie Wam najlepszych informacji i multimediów ze świata gier komputerowych, ze szczególnym uwzględnieniem niesamowitych gatunków: MMO, MMORPG i MOBA.


 • Game of Thrones: Winter is Coming logo gry png

  Game of Thrones: Winter is Coming

  Gatunek: Strategiczne
  Tematyka: Uniwersum 'Gry o Tron'
  Grafika: 3D
  Producent: Yoozooo Games
  Wydawca: Warner Bros. Interactive Entertainment
  Platformy: WWW

  • 7.8
  • 0.0
  • 8.7
.

Zobacz podobne więcej z tego działu

Game of Thrones: Winter is Coming - Gameplay [HD]
Game of Thrones: Winter is Coming - CGI Long Trailer [Full HD]
Game of Thrones: Winter is Coming - Gameplay - Zaczynamy grać [Full HD]
Farmersi – Poradnik dla początkujących
Farmersi – Gameplay
 • Sonda Game of Thrones: Winter i...
 • Głosuj na wady i zalety gry!
ZALETY 
WADY 
 NEWSY
najnowszee