• ranking gry mmorpg topowe online
 • darmowe gry do pobrania na pc i komputer
 • poradniki gry na komputer darmowe
 • wirtualny świat rewolucja gra online
 • wydarzenia eventy gaming gry komputerowe
 • indie games gry niezależne

Dlaczego gry są tworzone przez graczy?

Dlaczego gry są tworzone przez graczy?

Branża gier to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi elektronicznej rozrywki. Graczy na całym świecie wciąż przybywa, o czym świadczą liczby - w tej chwili jest ich już prawie 3 miliardy osób. Dlaczego jednak gry są aż tak atrakcyjnym medium i czemu większość z nich tworzonych jest przez graczy dla graczy? Odpowiedź jest prosta.

Gracz najlepiej rozumie, o co w grach chodzi

W dzisiejszych czasach "graczem" nazywa się każdego, kto choć raz odpalił na konsoli, pececie lub smartfonie jeden z tysięcy tytułów i spędził przy nim więcej niż 15 minut życia. Bycie graczem jest jednak pojęciem znacznie bardziej rozbudowanym. Gracze dzielą się na tych profesjonalnych i amatorskich. Ba! Część z nich startuje nawet w e-sportowych turniejach, gdzie walczą o nagrody rzędu kilku milionów złotych. Doskonałym przykładem takich eventów są chociażby te organizowane w grach League of Legends czy Dota 2.

Inni z kolei traktują gry jako doskonałą odskocznie od codzienności, więc szukają tytułów relaksujących i odprężających po całym dniu pracy. Często określa się ich mianem "kanapowców", bo tego typu gracze zazwyczaj preferują leżącą pozycję z padem w ręku. Są też osoby, traktujące gry na zasadzie pasji. Ogrywają oni większość trafiających na rynek tytułów, często je recenzując, a czasem także próbują własnych sił przy swoich projektach.

Oczywiście, większość osób startujących ze swoim unikatowym projektem raczej zaczyna od prostszych produkcji. To właśnie wiedza nabyta z pasji do gamingu, pozwala im później osiągać znaczące sukcesy w branży. Ale to jednak nie wszystko...

Grać trzeba umieć, ale to za mało

Tylko gracz zrozumie drugiego gracza na tyle, żeby odpowiedzieć na jego potrzeby w projektowanej przez siebie produkcji. W zależności, czy ktoś jest miłośnikiem shooterów, zręcznościówek czy gier wyścigowych, to obycie z takimi produkcjami pozwoli mu lepiej zaprojektować własną grę opartą na tych właśnie schematach. Niestety, sama pasja do gamingu to trochę za mało, bo grę trzeba jakoś stworzyć. Sam koncept i dokumentacja techniczna mogą okazać się przydatne pod warunkiem, że mamy do dyspozycji zespół wykwalifikowanych osób.

Czego więc potrzeba?

Z drugiej strony, ogromna część graczy jest równocześnie zafascynowana nowymi technologiami, grafiką i programowaniem. W końcu wszystkie te elementy wchodzą w skład końcowego produktu, jakim staje się zaprojektowana gra. I takie właśnie osoby najczęściej próbują swoich sił na gamingowym rynku. Programiści, graficy albo ludzie ze smykałką do marketingu - każda z umiejętności jest w tym wypadku mile widziana. Ba! Niektórzy, w tym legenda rynku czyli Marcus Persson, posiadali w swoim zdolnościowym portfolio kilka umiejętności i przez lata tworzyli grę w pojedynkę. Wspomniany Persson zaprojektował przecież Minecrafta - grę, która dzisiaj stała się nieodzownym elementem kultury masowej i przynosi miliardowe zyski. Jak widać - da się!

Jakie gry tworzą gracze?

Produkcji stworzonych przez gracze - w tym także przez pojedyncze jednostki - jest cała masa. W zależności od umiejętności i wizji, gracze podejmują próby przeniesienia swoich gamingowych marzeń na monitory komputerów, konsole PlayStation, Xbox czy Nintendo Switch! Nie brakuje także graczy uderzających bezpośrednio w rynek gier online. Wiedzieliście, że każdego miesiąca do sklepu Google Play trafią ponad 6000 aplikacji? To ogromne liczby, a przecież większość z tego stanowią właśnie gry! Nie inaczej jest w przypadku App Store - tutaj trafia aż 1000 aplikacji każdego dnia.

Często też gracze decydują się na wydanie własnej gry w stylu 2D. Taki rodzaj produkcji znacznie łatwiej zaprojektować nawet samodzielnie wykorzystując m.in. przyjazne środowisko Unity, do którego - de facto - znajdziemy tony tutoriali na YouTubie i w całym Internecie. Reasumując, gracz wie najlepiej, o co w grach chodzi. Dobrze jednak jeśli dodatkowo wie jak to sprzedać - wtedy zrobi to lepiej niż ktokolwiek inny spoza branży.

 

Portal MMO

Portal MMO Team

Nasza misja to dostarczanie Wam najlepszych informacji i multimediów ze świata gier komputerowych, ze szczególnym uwzględnieniem niesamowitych gatunków: MMO, MMORPG i MOBA ;)
 


 • Star Trek Online logo gry png

  Star Trek Online

  Gatunek: MMORPG
  Tematyka: Science fiction
  Grafika: 3D
  Producent: Cryptic Studios
  Wydawca: Atari, Infogrames
  Platformy: Mac, Windows

  • 7.3
  • 0.0
  • 7.3
.

Zobacz podobne więcej z tego działu

Star Trek Online - gameplay
Star Trek Online - drugi gameplay
Fallout 4 - Gameplay PL [Full HD]
Fallout 4 - Launch Trailer [Full HD]
Fallout 4 - Announcement Trailer [Full HD]

Najchętniej grane

BEST GAME - ANGELS FURY - FANTASY
 • Sonda Star Trek Online
 • Głosuj na wady i zalety gry!
ZALETY 
WADY 
 NEWSY
najnowszee