Kryptowaluty to popularny ostatnio temat, który w zasadzie przewija się nieustannie w wielu różnych tematach i wątkach. I to nie tylko w Internecie - możemy spotkać się z tym zagadnieniem w telewizji, w wiadomościach, a nawet teoretycznie niezwiązanych z finansami rozmowach znajomych. Wszystko zapoczątkował bowiem Bitcoin, który około 10 lat temu był jedynie nic nieznaczącą ciekawostką, ale w ciągu kilku lat jego kurs podskoczył do gigantycznych rozmiarów. Do tego stopnia, że osoby, które te 10 lat temu zakupiły z ciekawości za przysłowiowe parę groszy parę jednostek monetarnych bitcoina, teraz mogą śmiało określać się mianem milionerów. Żadne inne inwestycje nawet nie zbliżają nas do tego.
Wizja szybkich zarobków i wielkich pieniędzy nęci nawet ludzi, którzy nigdy wcześniej nie rozważali nawet zarabiania i inwestycji w cokolwiek. Dziś jednak wystarczy rzucić hasło „bitcoin”, aby rozgorzała naprawdę gorąca dyskusja. Spróbujmy się więc dziś pochylić nieco nad tym tematem i zastanowić się, czy warto inwestować w kryptowaluty? A jeśli tak, to w jakie? We wszystkie, czy lepiej skupić się na jakichś konkretnych? Zapraszamy do przeczytania naszego dzisiejszego artykułu - nie będziemy skupiać się tutaj na żadnych skomplikowanych zagadnieniach technicznych, więc zrozumiesz bez problemu to, co chcemy Ci przekazać!
Pod terminem „kryptowaluta” kryje się w ogólnym ujęciu specyficzna odmiana wirtualnej waluty. Nie jest to odpowiednik żadnej tradycyjnej waluty istniejącej na rynku, jak to bywa w przypadku typowych walut wirtualnych. Zamiast tego należy traktować ją jako wynik działania pewnego algorytmu kryptograficznego, czy też może raczej rozwiązania technologicznego. Nosi ono nazwę blockchain i w bardzo mocnym uproszczeniu jest rozproszoną bazą danych, której bazą są silne algorytmy kryptograficzne. Zasada działania opiera się na przechowywaniu informacji przez szereg rozproszonych węzłów w sieci, a wszelkie zmiany wprowadzone w jednym, muszą zostać zaakceptowane przez pozostałe. Dodatkowo po wykonaniu zmiany nie można się cofnąć do stanu poprzedniego.
Ten z pozoru skomplikowany opis jednak w efekcie daje bardzo proste i skuteczne rozwiązanie. Mamy tutaj po prostu jednostki monetarne mające postać ciągu znaków i cyfr. Posiadacz takiej jednostki monetarnej uzyskuje do niej wyłączny dostęp dzięki swojemu kluczowi prywatnemu. Przekłada się to na dwie zasadnicze cechy:
- Tylko właściciel (osoba dysponująca właściwym kluczem prywatnym) może w dowolny sposób manipulować jednostką monetarną - czyli w zasadzie podzielić ją na części celem zrealizowania transakcji lub zrealizować transakcję wysyłając całą jednostkę lub jej część do innej osoby - odbiorcy.
- Wspomniana jednostka monetarna jest unikatowa. Oznacza to, że nie można w żaden sposób uzyskać jej kopii. Nie można więc wyemitować drugiej takiej samej jednostki monetarnej.
W przypadku wielu kryptowalut liczba jednostek monetarnych jest ograniczona, co przy wzroście popularności przekłada się po prostu na rosnący błyskawicznie kurs takiej kryptowaluty w stosunku do walut standardowych. W ten sposób właśnie objawił się nam boom na bitcoiny.
Wspomnieliśmy powyżej, że jednostki monetarne mają postać długiego ciągu znaków i cyfr. Nie są to liczby losowe, ale generowane za pomocą specjalnego algorytmu - jest on publicznie znany i pozwala na sprawdzenie prawidłowości takiego ciągu, czyli czy odpowiada on konkretnej jednostce monetarnej. Ale przekłada się to na inną jeszcze cechę. Otóż specyfika większości kryptowalut jest taka, że nie wszystkie jednostki monetarne zostały już odkryte (potocznie „wydobyte”). Oznacza to, że jeśli natrafimy na unikatowy ciąg znaków i cyfr odpowiadający nowej jednostce monetarnej, to wtedy możemy ją przejąć na własność. Stąd właśnie bierze się popularność tak zwanych „koparek” bitcoinów. Są to po prostu systemy komputerowe o wysokiej wydajności, które nieustannie generują nowe ciągi i sprawdzają, czy nie odpowiadają one nowym jednostkom walutowym. Mniej więcej można to porównać do generatorów liczb losowych w przypadku gier online.
Oczywiście w ten sposób nie można „wykopać” już istniejących jednostek. Jak wspomnieliśmy, każda istniejąca jednostka kryptowaluty dostępna jest wyłącznie przy zastosowaniu klucza prywatnego jej właściciela. Zatem jeśli w teorii wykopalibyśmy już istniejącą wcześniej jednostkę, to i tak jest ona zabezpieczona i nie moglibyśmy uzyskać do niej dostępu. Ale nowo odkryta jednostka automatycznie zostaje zabezpieczona naszym własnym kluczem - staje się więc naszą własnością. W rzeczywistości proces ten wygląda nieco inaczej, ale powyższy opis dostosowaliśmy do potrzeb zupełnie początkujących, żeby byli oni w stanie zrozumieć ogólną zasadę działania kryptowalut.
W dzisiejszym dynamicznym świecie finansów, aplikacje do handlu kryptowalutami stały się kluczowym narzędziem dla inwestorów poszukujących szybkich i wygodnych sposobów zarządzania swoim portfelem. Te aplikacje umożliwiają użytkownikom łatwy dostęp do różnorodnych kryptowalut, oferują intuicyjne interfejsy użytkownika, oraz dostęp do bieżących danych rynkowych. Ponadto, wiele z tych aplikacji oferuje funkcje analizy technicznej, powiadomień cenowych oraz bezpieczne portfele cyfrowe, co przyciąga zarówno doświadczonych inwestorów, jak i osoby rozpoczynające swoją przygodę z rynkiem kryptowalut.
Na rynku istnieje całe mnóstwo kryptowalut, które w zasadzie powstają jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Nie wszystkie naturalnie zasługują na uwagę. A w które warto zainwestować?
Nasze propozycje to Bitcoin, Dogecoin, Litecoin, Ethereum, Tether.
Należy tutaj zwrócić uwagę na to, że różnią się one wieloma cechami, więc ich zachowanie pod względem kursów może się znacząco różnić. Na przykład Tether (oznaczany często jako USDT) jest kryptowalutą powiązaną ściśle z dolarem amerykańskim. Oznacza to, że jego kursowi nie grozi żaden raptowny spadek, ale też nie ma co oczekiwać nagłego wzrostu, jaki miał na przykład miejsce w przypadku Bitcoina. Zatem ogólne inwestowanie w Tether można porównać do inwestycji w dolara amerykańskiego.
Pozostałe waluty także mają swoje różne cechy - bitcoin raczej osiągnął już swój sufit (podkreślamy znaczenie słowa „raczej” - eksperci już kilka lat temu mówili coś podobnego). Za to bardzo obiecująco prezentują się tutaj Ethereum (przy czym w tej walucie nie ma ograniczenia liczby jednostek monetarnych, co może przełożyć się na stabilność kursu), Litecoin oraz Dogecoin.
Portal MMO Team
Nasza misja to dostarczanie Wam najlepszych informacji i multimediów ze świata gier komputerowych, ze szczególnym uwzględnieniem niesamowitych gatunków: MMO, MMORPG i MOBA.
Rodzaj: Fantasy MMORPG
Grafika: 3D • Premiera: 2003 • PvP: Tak • PvE: Tak •
Koszt: Darmowa (od 2011 r.) • Platformy: PC, Windows • Wersja PL: Tak •
Producent: NCsoft • Wydawca: NCsoft • Tematyka: Wojny klanów i oblężenia zamków
Ocena | Premiera | |
6. NosTale | 7.7 | 2009 |
7. World of Chaos | 7.7 | 2021 |
8. Hero Wars | 7.7 | 2016 |
9. Ragnarok Online | 7.7 | 2002 |
10. Broken Ranks | 7.7 | 2022 |