• ranking gry mmorpg topowe online
 • darmowe gry do pobrania na pc i komputer
 • poradniki gry na komputer darmowe
 • wirtualny świat rewolucja gra online
 • wydarzenia eventy gaming gry komputerowe
 • indie games gry niezależne

Herbia - Tolkienowski klasyk

Herbia - Tolkienowski klasyk

Tekstowy role play. Rozgrywka play by forum. Innymi słowy, kooperacyjne pisanie książki. W tym przypadku zaprezentuję Wam dedykowaną temu celowi platformę Herbia. Jest to jedna z najstarszych projektów tego typu, co bardzo łatwo będzie można po niej zauważyć. Mamy przed sobą ogromny i opisany świat, umowny system rozsądku, dedykowanych game masterów i nieograniczony wachlarz możliwości. Przyjrzyjmy się z bliska.

Co dwa pióra, to nie jedno

Jako gra PBF RPG Herbia nie będzie posiadać grafiki czy udźwiękowienia. Mówimy o grze tylko i wyłącznie, choć zarazem aż tekstowej. Oznacza to brak fizycznych i technicznych ograniczeń w grze. Wymaga to od nas cierpliwości i chęci czytelniczej. Mogłoby się wydawać, że to dość duże wymaganie, ale wbrew stereotypom sprzedaż książek wzrasta z roku na rok, nawet jeżeli audiobooki mogą stanowić dużą część tego rynku.

Aby wziąć udział w grze jedyne co musicie zrobić, to założyć własne konto na stronie gry. Będzie w tym zawarty drobny czas oczekiwania, do jednego dnia. W obawie przed botami musimy czekać na ręczną aktywację przez administratora forum. Dlatego polecam się długo nie zastanawiać. Oczywiście, nie musimy czekać bezczynnie. Pośród działów forum znajdziecie wiele obszernych poradników o zasadach poprawnego pisania, opisów świata z istotnymi informacjami oraz poradników do tworzenia postaci.

Zrobienie naszego bohatera jest pierwszym krokiem w rozgrywce i jest to coś, czym możemy się spokojnie zająć przed aktywacją naszego konta. Związane z tym procesem działy (czy w zasadzie jakiekolwiek inne) nie są ukryte. Zrobioną wedle wzoru postać będziemy musieli wysłać jednemu z mistrzów gry na poprawki i balanse, a następnie streścić i zamieścić publiczną wersję do wglądu dla każdego. Dzięki temu nasza postać jest w pewnym stopniu prywatna, co sprawia, że rozgrywka jest nieco ciekawsza.

Herbia

Sama mechanika rozgrywki jest w dużym stopniu umowna. Mistrzowie gry, odpowiedzialni za opisywanie postaci niezależnych i ich reakcji, a również otaczającego graczy świata i efektów ich interakcji z nim, podejmują swoje decyzje na zdrowy rozsądek. Pomagają im w tym nasze numeryczne statystyki wedle opisanych skali. Mistrzem gry nie można zostać tak po prostu, więc mamy pewną gwarancję, że przewodzący naszym przygodą będą mieli dobre wyczucie prawidłowych sukcesów i porażek. Osobiście preferuję pewną dozę kości, które można dużo łatwiej przewidzieć. Istniały kiedyś plany wprowadzenia odpowiednika fudge na forum, ale z tego co mi wiadomo, nic z tego nie rozkwitło. Jest to jednak różnica preferencji, a nie skuteczności.

Mogę też pochwalić system i prowadzących za dużą dozę fleksyjności. Wiele forów, na których grałem miało spory problem tak zwanego kija w wiecie gdzie. Administracja Herbii jest, a przynajmniej wydaje się po moich oględzinach, bardzo otwarta na tworzenie interesujących postaci i historii. Jeżeli są takie potrzeby, pozwalają wymieniać punkty przy tworzonej postaci na różne odpowiedniki. A jakby mistrza poprosić, to może nawet zgodziłby się raz czy drugi rzucić kostką, zamiast decydować na swoim wyczuciu. Bo czemu nie, w końcu wszyscy jesteśmy tutaj, aby dobrze się bawić. Do tego służy Herbia i dobrze zdaje sobie z tego sprawę.

Tolkienowski klasyk

Świat Herbi jest kolejną reinterpretacją schematów i stereotypów fantastyki, nadając im własny, unikalny ton. Jest to standard, którego można oczekiwać po znacznej większości tworów tego gatunku. Na brawa zasługuje szerokość i skrupulatność opracowań. Nie interesuje mnie, czy to zasługa pasji, czy tylko wieku Herbii, która miała wiele lat na nagromadzenie swoich materiałów. Interesują mnie same prace i przyznam, że gdyby świat Herbii wyszedł pod postacią książkową, to mógłbym być zainteresowany.

W Herbii spotkamy podstawowe rasy fantastyki: Ludzi, Elfy, Krasnoludy, Gobliny, Gnomy, Niziołki, Orków i wszystko pomiędzy tymi grupami. Wiele z tych ras posiada swoje regionalne odmiany, co bardzo mi się podoba.

Oryginalną rolą ras w fantastyce jest wprowadzenie odmian kulturowych i społecznych w bardziej uproszczony, przerysowany sposób, dzięki któremu są bardzo łatwo zauważalne i zrozumiałe na pierwsze spojrzenie. Jeżeli graliście kiedyś w heroes of might and magic i zastanawialiście się, czemu wszyscy ludzie pochodzą z tej samej frakcji, o tej samej stylistyce zamku, to właśnie dlatego. Robienie frakcji ludzi z innego rejonu byłoby równie drogie, choć mniej się zwróciło, niż dodanie takiej fortecy jaszczuroludzi. Herbia dzięki swojej tekstowej naturze nic nie traci na dodawaniu do swojego uniwersum czterech odmian elfów, na każdy unikalny zakątek świata. Wzbogaca to kulturę uniwersum i dodaje pewną społeczną spójność rasom i lokacjom. W ten sposób stereotypy ewoluują w elementy, które tworzą niepowtarzalny klimat. Ta niewielka odrobina dedykacji separuje gry takie jak Herbia od mniej przemyślanych pozycji w gatunku PBF. Dla zainteresowanych graczy oczywiście istnieje możliwość tworzenia własnych ras, czy nawet nietypowych postaci jak demony bądź odmiany nieumarłych. Są one jednak zwykle rezerwowane dla osób, które już trochę pograły i zaznajomiły się z forum. Gdyby każdy osobnik był dziwem, to nic by dziwne nie było.

Kinguin

Świat Herbii rozmieszczony jest na dość dużej mapie, choć nie jest ona zatwierdzona jako ostateczna. Nieznane krainy i wyspy mogą dalej być odkrywane przez graczy. Nie będę się zagłębiał w streszczanie charakterystyki wszystkich lokacji. Obszerny dział “Atlas” na forum gry pełen jest opisów, które was z nim zapoznają. Oczywiście, takie studium nie jest niezbędne. Nasza postać nie musi być obeznana ani w geografii, ani historii świata. Ba, możemy przecież grać postacią, która nawet nie potrafi czytać. Jeżeli więc ktoś nie jest zainteresowany zagłębianiem się w obrazy Herbii, to na forum znajduje się kilka ‘pigułek’ streszczających realia na tyle, aby się w nich bezproblemowo orientować.

Muszę pod tym względem pochwalić Herbię. Forum jest bardzo dobrze zorganizowane. Tematy nie są porozrzucane, tylko posegregowane. Różnie z tym bywa. Zarazem osoby odpowiedzialne za tematy w większości pilnowały, aby linkować wszystko, co istotne względem danych zagadnień. Na pewno nie zbłądzicie, więc świetnie sobie poradzicie, nawet jeżeli nie macie doświadczenia z grami tego typu.

Narzędzie a artysta

Na koniec chciałbym zaznaczyć, że Herbia jest grą PBF RPG. Nic nie jest zautomatyzowane, a wszystko w rękach ludzi, którzy się tą zabawką bawią. Wobec tego jakość waszego czasu spędzonego na Herbii będzie różna zależnie od waszego charakteru i tego, z kim się tam spotkacie.

Ja oceniam Herbię tylko jako platformę. Jej szkielet, układ, czytelność i zawartość. Pod każdym z tych względów byłem uradowany przeglądając forum i wczytując się w toczone na nim przygody. Ludzi nie będę oceniał ani krytykował. Ci, których tam do tej poary widziałem, nie mieli żadnych oczywistych wad. Jednakże gracze odchodzą i przychodzą, więc taka ocena jest technicznie bezużyteczna. Idąc na forum PBF takie jak Herbia, musicie sami chcieć się dobrze bawić i być otwartym na to, co może mieć miejsce w takiej grze. Z doświadczenia mogę wam tylko obiecać, że jak zrozumiecie, na czym polega role play, to zawsze dacie radę dobrze się rozerwać.

Herbia

Herbię muszę podsumować jako sukces. Jest to storyteller, ale z ilością statystyk i wyznaczników, które w miarę efektywnie argumentują rezultaty. Gra ma ogromny, opisany świat, który mimo wszystko dalej jest otwarty na rozwój. Forum jest świetnie ułożone i wyglądem też nie grzeszy. Grę polecam zarówno dla utartych graczy, którzy szukają kolejnego postoju w karierze, jak i dla początkujących, którzy nie wiedzą z czym się to ma. Raczej bez trudu wszyscy znajdą tam miejsce dla siebie.

Kamil Brach

Kamil Brach

Zatwardziały gracz komputerowy od najmłodszych lat. Nie gardzi żadnym istniejącym gatunkiem. Przeważający staż ma w strategiach turowych i MMORPG-ach. Niczego w życiu nie ceni sobie bardziej od dobrej zabawy, której nadmiar czerpie z rozrywki cyfrowej. Wolne chwile spędza na prowadzeniu sesji pen and paper, często w autorskich systemach. Pasjonat krajobrazu i projektowania gier.
 


 • Herbia PBF logo gry png

  Herbia PBF

  Gatunek: Inne
  Tematyka: Fantasy
  Grafika: tekstowo-graficzna
  Producent: Herbia PBF
  Wydawca: Herbia PBF
  Platformy: Przeglądarka internetowa

  • 6.8
  • 0.0
  • 6.7
.

Zobacz podobne więcej z tego działu

Forge of Empires - TIMELAPSE 2,5 roku gry [Full HD]
TOP 20 Gier MMORPG - Otwarty Świat [Full HD]
Fatal Force - Mobile Gameplay [HD]
Fatal Force - MMORPG - Trailer
Zobacz 15 najlepszych gier survivalowych z ciekawym elementem budowania

Najchętniej grane

BEST GAME - LINEAGE II - FANTASY
 • Sonda Herbia PBF
 • Głosuj na wady i zalety gry!
ZALETY 
WADY 
  • Spora liczba aktywnych prowadzących 1
  • Autorski świat sprzyjający każdemu typowi przygody 1
  • Możliwość realnej ingerencji w świat 0
  • Tematyka może nie interesować 0
  • Mało dynamiczne tempo gry 0
  • Brutalność rozgrywki może niektórych zniechęcać 0
  • Nieogarnięty, głupi świat 0
 NEWSY
najnowszee