Strategie ekonomiczne towarzyszą nam już od jakiego czasu i do tej pory rozwijają się tak, jak sama ich rozgrywka. Niektórzy zapewne machną ręką, gdyż ten gatunek wyda im się zbyt statyczny i wkroczą do świata akcji pełnego potworów i innej maści kreatur. Z kolei ta druga część rozsiądzie się wygodnie przy swoim miasteczku i ochoczo będzie śledzić postępy w jego rozwoju. Na pewno wielu z Was spędziło sporo godzin w The Settlers, Tropico, SimCity czy Anno. Tym bardziej przypadnie Wam do gustu tytuł widniejący dziś na tapecie, jakim jest Forge of Empires będący przyjemną rozgrywką na co dzień.
Forge of Empires (FoE) jest strategiczną grą dostępną nie tylko na przeglądarkę. Całą zabawę możemy kontynuować za pomocą aplikacji mobilnej na naszych smartfonach i tabletach. Jest to niewątpliwa zaleta, gdyż w każdej chwili możemy doglądać swoich postępów w grze. Cała rozgrywka opiera się na rozwinięciu miasta w solidną metropolię. Zaczynamy bardzo skromnie od epoki kamienia, przechodząc kolejno do epoki brązu, żelaza, średniowiecza a kończąc na czasach współczesnych, a nawet futurystycznych.
Całość oprawiona jest w przyjemną dla oka grafikę. Trzeba przyznać, że style architektoniczne bardzo dobrze odwzorowują style architektoniczne charakterystyczne dla poszczególnych epok. Graficy wykorzystali do tworzenia gry programy takie jak Maya, 3D Studio Max oraz Cinema 4D. Stąd też duża staranność i dbałość o szczegóły, co możemy zaobserwować chociażby w wyglądzie poruszających się po naszym mieście postaci, a także budynków.
Forge of Empires jest zabawą na długi czas i wymagającą cierpliwości. Przemawia to jednak na jej korzyść. Mamy przed sobą, tak jak już wcześniej wspominałam, kilka epok historycznych. Każda z nich jest inna i zawiera szeroki wachlarz nowych rozwiązań technologicznych. Również stawiane budynki przechodzą zmiany. Wszystkie te aspekty przekładają się na to, że zyskujemy możliwość produkcji surowców charakterystycznych dla danej epoki, a także zyskujemy nowe jednostki wojskowe, co podwyższa poziom strategii wojskowej. Jednym słowem musimy nadążać za rozwojem nowej technologii, aby utrzymać wysoki poziom rozwoju miasta.
To jednak nie wszystko. Rozwój rozwojem, ale wszystkie budynki w mieście nie stoją puste, a zasoby nie wytwarzają się same. Dbałość o zadowolenie mieszkańców również jest naszym priorytetem. Jeśli zapewnimy im odpowiedni poziom zadowolenia to osiągniemy wyższą produktywność, a także mamy pewność, że otrzymamy podatek od domków mieszkalnych w postaci monet będących główną walutą w grze.
Gra dostarcza nam wielu zadań zarówno tych będących fabułą główną, jak i tych pobocznych. Ponadto nie brak tu organizowanych eventów. Ekonomia rozwoju miasta nie jest jedynym zajęciem, jakie mamy wykonywać. Przenosząc się na mapę całej krainy zyskujemy dostęp do widoku okolicznych prowincji. Tutaj rozpoczyna się nasza strategia związana z ich podbojem. Możemy to zrobić na dwa sposoby – albo negocjujemy za pomocą odpowiednich surowców, albo podejmujemy walkę. Również i ta druga opcja oferuje nam wybór.
Bitwa może zostać rozegrana w systemie szybkiej walki lub w systemie turowym. Plansza pokryta jest heksami, po których poruszają się nasi wojownicy. System ten przypomina słynne Heros of Might & Magic, gdzie po wykonaniu swojego ruchu czekamy na ruch przeciwnika. Ten element strategii został według mnie fajnie rozwiązany, gdyż mając więcej czasu możemy poszerzyć całą zabawę o walkę turową przeprowadzoną przez nas osobiście. Jeśli jednak tego czasu brakuje lub zwyczajnie nie mamy ochoty na dłuższą rozgrywkę, bez skrupułów możemy skorzystać z opcji szybkiej walki.
Aby osiągać jeszcze lepsze wyniki i umacniać nasze imperium możemy dołączyć go gildii lub sami ją założyć. To otwiera nam dodatkową furtkę na wyprawy gildyjne oraz dostęp do wojen gildyjnych. Współpraca i starcia z innymi graczami zdecydowanie rozszerzają horyzonty gry, gdyż stawia to nam jeszcze więcej wyzwań niż tylko sama walka z komputerem. Gildia posiada również własne zasoby surowców, co przekłada się na możliwość handlu z innymi gildiami.
Forge of Empires jest przede wszystkim grą darmową, którą możemy się cieszyć nie tylko w oknie przeglądarki naszego komputera, lecz także w formie mobilnej. To zapewnia jej sporą uniwersalność. Gdy dopadnie nas nuda, zawsze możemy do niej sięgnąć. Spora ilość epok sprawia, że cały czas możemy coś osiągnąć w grze, a im dalej jesteśmy tym trudniej rozbudować naszą metropolię przystosowaną do obecnie panujących czasów. Częste aktualizacje i ulepszenia dodatkowo potęgują rozwój gry i oferowanie graczom świeże wyzwania. Idąc dalej, grafika jest naprawdę przyjemna i wiernie odwzorowuje obiekty architektoniczne, co pozwala wczuć się w klimat gry. Mnogość zadań zapewnia nam ciągłość wyzwań. Dodatkowym atutem jest towarzyszący nam samouczek, który dokładnie wyjaśnia co powinniśmy zrobić i na czym polega dane zadanie.
Reasumując, moja opinia jest taka, że z czystym sumieniem mogę polecić Forge od Empires. Jest to naprawdę dobry tytuł, który dostarczy sporo rozrywki i wypełni nam czas. Aby coś osiągnąć trzeba obmyślić dobrą strategię, więc gra oferuje nam wyzwania, co według mnie jest istotną cechą gry strategicznej. Stawia to ją na wysokim poziomie. Oczywiście możliwość kooperacji i rzucania wyzwań innym graczom jest kolejnym atutem dla gry. Zatem jeśli lubicie takie klimaty to bez oglądania się za siebie zajrzyjcie do Forge od Empires i stwórzcie swoją własną metropolię. Kto wie, może zostaniecie także posiadaczami najpotężniejszego miasta lub najmocniejszej gildii.
Chcesz dowiedzeć się więcej o Forge of Empire i poznać różne strategie gry?
Zobacz poradnik opracowany przez Artura.
Forge of Empire znalazł się w naszym zestawieniu TOP 7 GRY STRATEGICZNE MMO.
Zobacz jaką wywalczył pozycję.
Forge of Empire znalazł się także w naszym zestawieniu TOP 7 GRY MMORTS.
Zobacz jaką wywalczył pozycję.
Ewelina Lechowicz
Po ukończeniu questa na Politechnice Wrocławskiej ewoluowała na laborantkę w wodociągach w swoim rodzinnym mieście. Wolne chwile spędza na czytaniu książek, tworzeniu grafiki, rękodzieła i robieniu zdjęć. Wieczorne sesje wśród gier są dla niej odskocznią od rzeczywistości. Na ogół jest miłą, spokojną i zamkniętą w swoim świecie dziewczynką. Lecz bywają dni kiedy przywdziewa cosplay i wyrusza ze swoim kompanem w podróż po świecie fantastyki.
Rodzaj: Strategiczne
Grafika: izometryczna • Premiera: 2012 • PvP: Tak • PvE: Tak •
Koszt: Darmowa • Platformy: Przeglądarka internetowa • Wersja PL: Tak •
Producent: InnoGames GmbH • Wydawca: InnoGames GmbH • Tematyka: Różne epoki historyczne (MMOSG)
Ocena | Premiera | |
6. Delirium | 7.7 | 2007 |
7. Forge of Empires | 7.7 | 2012 |
8. Wartime | 7.7 | 2019 |
9. My Little Farmies | 7.7 | 2013 |
10. My Free Zoo | 7.7 | 2012 |
Gra owszem jest grywalna i posiada świetny scenariusz, ale posiada jedną wadę. Jest nią system, który wymusza na graczach zakup jednego z głównych elementów gry. Mowa o tzw. planach pereł, które wg twórców są losowane. Jest to nieprawda. System dobiera plany z celowym pomijaniem niektórych, aby gracz musiał je zakupić. To aspekt jest zwyczajnym oszustwem ze strony producenta, o którym nigdzie nie informuje.