• ranking gry mmorpg topowe online
 • darmowe gry do pobrania na pc i komputer
 • poradniki gry na komputer darmowe
 • wirtualny świat rewolucja gra online
 • wydarzenia eventy gaming gry komputerowe
 • indie games gry niezależne

Crystal Empire - nietypowa przygoda

Crystal Empire - nietypowa przygoda

Czym jest Crystal Empire? W rzeczy samej jest to gra przeglądarkowa. Ciężko natomiast powiedzieć coś więcej bez zagłębiania się, bowiem przyznam szczerze, jest to pierwszy tego typu tytuł, z którym miałem okazję się zetknąć. Mając jednak w pamięci wszelkie napotkane papierowe gry RPG zdałem sobie sprawę, że jest to genialne w swojej prostocie przełożenie klasycznych rozwiązań na ekran komputerów. Wymagania? Jakikolwiek sprzęt i duże pokłady wyobraźni. To działa!

Crystal Empire

Gdy po raz pierwszy „uruchomiłem”, a w zasadzie zarejestrowałem się w Crystal Empire, nie za bardzo byłem świadom tego, co mnie czeka. Wiedziałem, że produkcja ta jest dość specyficzna, żeby nie powiedzieć kompletnie inna od znanych mi dotychczas gier komputerowych. Ale z drugiej strony, mamy tutaj mechanikę gry multiplayer, innych graczy, dokładnie nakreślone zasady i realia przedstawionego świata. Jednakże, brak tutaj wielu innych elementów znanych z niejako klasycznych gier wideo.

Z CZYM TO SIĘ JE?

Crystal Empire to gra typu PBF, czyli play by forum. Rozgrywka odbywa się zatem bez żadnej instalacji, pobierania czy w ramach aplikacji, a poprzez internetowe forum. Mamy tu do czynienia z bogatym i rozbudowanym światem swego rodzaju fantasy, którego zaletą z pewnością jest wykreowanie go w całości przez twórców. Nie obowiązują tu mniej lub bardziej popularne konwenanse czy zasady znane z popularnych „uniwersów”, a cała kreacja została oparta na inwencji autora z domieszką znanych klisz z różnych mitologii – choćby nordyckiej czy greckiej.

Crystal Empire

O ile gra nie jest przedstawicielem jednego ze znanych nam gatunków typowych gier wideo, tak zarys prezentowanej historii w połączeniu z interfejsem samego forum oraz zakładami wprowadzającymi tworzą wspaniały i fantastyczny klimat, który z początku nie tylko może się podobać, ale również i intrygować. Historia bowiem dotyczy świata, który został zniszczony przez apokalipsę – wszystko z racji poszukiwania przez zamieszkałe go istoty boskiej cząstki, która to sprowadziła nań zagładę. Gra sama w sobie jest jednym wielkim forum, więc bez problemu znajdziemy w nim różnego rodzaju wprowadzenia czy pytania i odpowiedzi dotyczące fabuły, historii i rozgrywki. 

KLASYK JEDYNY W SWOIM RODZAJU

Już od pierwszego wejścia w świat Crystal Empire towarzyszy nam uczucie znane z pierwszej rozgrywki w papierowe RPG. Z jednej strony jesteśmy nieco zagubieni, z drugiej wszystkie elementy się ze sobą łączą i możemy świetnie się bawić. Głównym elementem zabawy okazuje się być rozwój i prowadzenie własnej postaci, podczas gdy historia i fabuła stanowią mimo wszystko tło do wydarzeń. Postaci są wybierane spośród ras, z których każde mają swoje statystyki i cechy. Jest ich dziesięć, a pojawiać się mogą także mieszanki tych głównych. Jak na grę RPG przystało, istnieje tu również system ekwipunku czy tzw. Specjalizacji (inaczej umiejętności). Co ważne, wszelkie wydarzenia i opisy są kreowane poprzez wpisy graczy – sami jesteśmy „kowalami” swojego losu, a nad zasadami i punktacjami czuwa administracja. 

Crystal Empire

Crystal Empire jest niezwykle wyjątkową pozycją pośród znanych i lubianych gier wideo, tym bardziej pośród propozycji przeglądarkowych. Z racji takiego podejścia do zabawy, siłą rzeczy duży nacisk jest położony na interakcje z graczami, a także własne kreowanie wydarzeń w świecie, po którym porusza się nasza postać. Zdecydowanie nie jest to pozycja dla każdego, a raczej dla wyjątków. Niemniej jednak, nie można odmówić jej własnego pomysłu na siebie i dzielnej jego realizacji poprzez określone zasady i sposoby działania samej gry. 

 

Dawid Szafraniak

Dawid Szafraniak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z zamiłowania gracz wszystkich gatunków i platform, preferujący jednak dobrą fabułę. Pasjonat fotografii sportowej i reportażowej, w wolnych chwilach zwiedza świat na wschód od Europy i państwa powszechnie niepopularne.
 


 • Crystal Empire logo gry png

  Crystal Empire

  Gatunek: Inne
  Tematyka: Postapo, high fantasy
  Grafika: tekstowo-graficzna
  Producent: Crystal Empire
  Wydawca: Crystal Empire
  Platformy: Przeglądarka internetowa

  • 6.9
  • 0.0
  • 6.3
.

Zobacz podobne więcej z tego działu

Forge of Empires - TIMELAPSE 2,5 roku gry [Full HD]
TOP 20 Gier MMORPG - Otwarty Świat [Full HD]
Fatal Force - Mobile Gameplay [HD]
Fatal Force - MMORPG - Trailer
Zobacz 15 najlepszych gier survivalowych z ciekawym elementem budowania

Najchętniej grane

BEST GAME - SKI JUMP SIMULATOR - SPORT
 • Sonda Crystal Empire
 • Głosuj na wady i zalety gry!
ZALETY 
WADY 
  • Rozbudowany autorski świat 0
  • Kreacja postaci ograniczona tylko lvl statusu na starcie 0
  • Duże zaangażowanie administracji 0
  • Niedopracowane niektóre elementy świata 0
  • Niekiedy trudności z tworzeniem postaci 0
  • Brak informacji na temat niektórych elementów świata 0
 NEWSY
najnowszee