• ranking gry mmorpg topowe online
 • darmowe gry do pobrania na pc i komputer
 • poradniki gry na komputer darmowe
 • wirtualny świat rewolucja gra online
 • wydarzenia eventy gaming gry komputerowe
 • indie games gry niezależne

PORADNIK: Warframe - Wstęp do gry

PORADNIK: Warframe - Wstęp do gry

Warframe jest jedną z najlepszych gier hack and slash obecnie dostępnych na rynku. Gra sci-fi posiada niesamowite uniwersum, multum sposobów na zabawę i niesamowicie wysoką jakość jak na w pełni darmowy produkt. Niestety, duża zasobność w elementy rozgrywki wprowadza do gry sporą dawkę konfuzji. Dodatkowo fabularne nastawienie gry sprawia, że tutorial nie należy do najznamienitszych. Dlatego dzisiaj chcę pomóc zainteresowanym odnaleźć się w świecie tego MMOTPS-a i wytłumaczyć, co trzeba zrobić, aby opanować grę na poziomie pro.

Warframe - poradnik - shooter sci-fi TPS

DNA RPG-a

Zakładam, że każdy poradził sobie z rejestracją i pobraniem gry, więc pominę ten etap. Dla zagubionych polecam wersję na steam zamiast samodzielnego klienta. Zagłębiając się w Warframe, istotna jest świadomość, że gra to w dużym stopniu RPG. Nie mniejszym niż większość gier Hack and Slash jak, chociażby Diablo. Co się z tym wiąże, w grze jest miejsce na odrobinę planowania postaci. Z biegiem czasu przestaje to być aż tak istotne, jednak na początku łatwo się zgubić i dreptać w miejscu, jeżeli nie wiemy, czego chcemy. Wyjaśnię metody personalizacji postaci obecne w grze, aby naprowadzić was na sensowny i czasooszczędny rozwój.

Warframe - poradnik - shooter sci-fi TPS

Podstawą jest nasz Warframe. Jest to odpowiednik klasy postaci. Na ten moment jest ich ponad 30. Aby klasę odblokować, należy zdobyć odpowiednie schematy i zasoby. Z tego powodu dobrze wiedzieć, co nas interesuje zanim zaczniemy zmagania z grą. Wszystkie klasy mają swój zupełnie odmienny styl rozgrywki. Jest ich zbyt dużo, aby opisał każdą, więc w tym celu odeślę was na Wikipedię gry. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na kilka najważniejszych ‘klas’ dostępnych w grze.
World of Warships - gra bitwy morskie - gra symulator okrętu
Pierwszą parą, która powinna zainteresować każdego gracza, są Nekros i Trinity. Każdy gracz powinien posiadać przynajmniej jedną z tych dwóch postaci, aby cieszyć się łatwością znalezienia party i gotowością na rozgrywkę w każdych warunkach. Nekros specjalizuje się w zdobywaniu przedmiotów. Jego specjalna zdolność “desacrate” pozwala drugi raz wyciągnąć przedmioty ze zwłok pokonanych przeciwników. Oznacza to, że każde party skupione na pozyskiwaniu przedmiotów zawsze chce przynajmniej jednego Nekrosa w drużynie. Z kolei wcześniej wspomniana Trinity, to najlepszy w grze healer. Powinno to mówić samo za siebie o jej przydatności.
Warframe - poradnik - shooter sci-fi TPS
Drugą popularną grupą w grze są postaci do misji szpiegowskich. Warframe mimo bycia hack and slashem czasami daje nam zadania, które nie pozwalają na donośne zachowanie. Nie jest to coś, co można zignorować. Każdy zainteresowany grą będzie prędzej czy później zmuszony nauczyć się zasad rozgrywki w tego typu misjach i nabyć odpowiednią klasę postaci w nich wyspecjalizowaną. W tym celu sugeruję postać Lokiego, który posiada niewidzialność.

Warframe - poradnik - shooter sci-fi TPS

Collectible Trading Card Game

Jednym z głównych systemów, jakie napotkacie w Warframe, jest system modów. Są to karty zdobywane jako loot z przeciwników bądź nagroda za misję. Karty zbiera się dość powoli, a ich ulepszenie wymaga poświęcenia sporej ilości wolnego czasu. Z tego powodu polecam skonkretyzować i efektywnie zminimalizować zakres interesujących nas modów. Są one podzielone na kategorie, wewnątrz których znajdują się różne bronie, bądź efekty użyteczne dla różnych typów warframe’ów.

Warframe - poradnik - shooter TPS sci-fi

Jeżeli chodzi o bronie palne, to wybór jest dość złożony. Polecam ignorować broń białą na początku zabawy, ponieważ jest ona mniej efektywna, gdy zmagamy się z latającymi przeciwnikami. Wybór między bronią podstawową a poboczną jest dość otwarty. Obydwie kategorie posiadają wiele morderczych maszyn wystarczająco skutecznych, aby poradzić sobie z każdym przeciwnikiem. Interesuje nas jednak ulepszanie tylko jednego konkretnego rodzaju broni. Jeżeli zdecydujemy się na bronie podstawowe, to musimy również wybrać pomiędzy karabinami, a shotgunami. Karabiny są dużo bardziej różnorodne, więc polecam na początku ulepszać powiązane z nimi karty.
Warframe - poradnik - shooter TPS sci-fi
Ulepszanie konkretnych rodzajów kart pozwoli wam zaoszczędzić czas i skompletować jeden główny zestaw, który pozwoli wam brać udział w najtrudniejszych misjach. Dobieranie kart z obranego działu będzie poniekąd zależeć od broni i obecnej wersji gry, jednak szybko zorientujecie się, co jest potrzebne, a im więcej potężnych kart z danej puli zdobędziecie, tym łatwiej będzie ulepszać nowo nabyte bronie.
Game of Thrones - gra strategiczna fantasy - gra o tron
Karty posiadają wiele różnych współczynników. Najistotniejszymi są poziom ukazywany na dole pod postacią rombów oraz jej koszt energetyczny. Suma kosztu wszystkich kart nie może przekroczyć poziomu energii broni wyznaczonego przez jej level. Jeżeli broń posiada slot na kartę o konkretnym znaku, to włożona do niego karta będzie pobierać mniej energii, więc nie zapomnijcie zwrócić na to uwagę. W przyszłości będziecie mieli możliwość dodania większej ilości znaków za pomocą tak zwany form, jednak będzie to wymagało ponownego nabicia poziomu giwery. Wszystkie te zasady funkcjonują tak samo w wypadku warframe’ów.

Warframe - poradnik - shooter TPS sci-fi

Istotność misji

Warframe jest w dużej mierze oparty na luźno pojętych misjach. Mimo tego gra posiada szereg zadań fabularnych. Te powiązane z samouczkiem należy ukończyć jak najszybciej. Otrzymacie dzięki nim dostęp do nowych narzędzi i trybów gry, jak i wstęp do głównej linii fabularnej. Ta ostatnia jest niesamowicie istotna. Jest to nie tylko naprawdę dobra historia warta uwagi, ale również blokada, za którą znajdują się poważne bonusy i zupełnie nowe mechaniki walki, które musicie odblokować jak najszybciej.

Warframe - poradnik

Aby otrzymać pierwszą, zasadniczą misję fabuły głównej gracz musi osiągnąć trzeci poziom mistrzostwa. Za każdym razem, gdy zdobywacie poziom broni, pancerza, czy właściwie dowolnego elementu ekwipunku, to dostajecie również punkty do poziomu mistrzostwa. To doświadczenie można dostać tylko raz za każdy przedmiot, nawet jeżeli zresetuje się jego poziom tak zwaną formom. Oznacza to, że musicie na bieżąco produkować lub kupować nowe uzbrojenie tak, aby przynajmniej jedna broń w waszym zestawie zdobywała doświadczenie w trakcie rozgrywki. Weźcie też pod uwagę, że używana broń dostaje dużo więcej doświadczenia od tej która siedzi za pazuchą.
Warframe - poradnik - shooter TPS sci-fi
Drugim zadaniem będzie misja “The new strange”. Aby ją odblokować musicie wykonać poprzednią oraz otworzyć węzeł (Junction) z Jupitera na Europę. W tym celu musicie ukończyć pierwszy poziom w pustce (Void) o nazwie “Teshub” oraz wyprodukować specter. Przepis na niego otrzymacie w nagrodę za misje ratunkowe. W końcu, aby zacząć trzecią misję fabuły będziecie zmuszeni wykonywać zadania na terenach opanowanych przez Grenieerów. Gdy w końcu spotkacie przeciwnego drona, należy zeskanować go ekwipując codex scanner (do zakupienia w sklepie). Drugą serię misji otrzymacie, gdy rozwiążecie węzeł planety Neptun prowadzący na Jupiter.
Lineage II - kultowa gra MMORPG fantasy
Z biegiem czasu będziecie chcieli osiągnąć przynajmniej piąty poziom mistrzostwa, aby móc z łatwością kontynuować misje w przyszłości. Nie wspomniałem o tym wcześniej, ale osiągając nowy poziom konta, musicie najpierw ukończyć test, aby ten wam został przyznany. Testy aktywuje się z menu pod przyciskiem escape. Nie musicie się nimi specjalnie przejmować. Oblany test można powtórzyć po upływie 24 godzin. Doświadczenie akumulowane przed zdaniem testu pojawi się po jego zaliczeniu, nic się nie marnuje. Jeżeli jakiś test okaże się wyjątkowo trudny, istnieje możliwość jego przećwiczenia w dowolnej stacji relay. Należy znaleźć specjalne pomieszczenie na końcu pierwszego piętra.

4 to więcej niż 1

Warframe jest w dużej mierze grą drużynową. Bardzo okazjonalnie misję będziemy w stanie szybciej wykonać samemu. Dodatkowo część przedmiotów wewnątrz gry dostępna jest tylko dla członków klanu. Każdy klan ma możliwość stworzenia pomieszczeń laboratoryjnych. W nich można opracować plany konstrukcji wielu często potężnych broni oraz okazjonalnie, warframeów. Oznacza to, że nie można przegapić bycia w klanie, zwłaszcza biorąc pod uwagę potrzebę zwiększania poziomów mistrzostwa. Ponadto, dobry klan wspomoże ci w szczegółach systemów, które spotkasz w późnej grze.

Warframe - poradnik

Dużą część swojego czasu w warframe spędzisz na grindzie przedmiotów. To zwykle idzie szybciej w grupie, zwłaszcza gdy są to ludzie, z którymi da się porozmawiać. Stanowczo odradzam długotrwałego samotnego grania w warframe. W innym wypadku z gry bardzo łatwo się wypalić. Nie mówiąc o licznych porażkach, które czekają w najtrudniejszych wyzwaniach, gdy gracze próbują podjąć się ich samodzielnie bądź z losową i nieskoordynowaną grupą towarzyszy.

Myślę, że ten tekst o ile nie zagłębiał się w szczegóły wszystkich mechanik, to wystarczy wam, aby w przeciągu jakiegoś miesiąca postawić dwie nogi na ziemi i dołączyć do faktycznej, wysokopoziomowej rozgrywki. Rzeczy, o których tu nie wspomniałem, nie są niezbędne. Nie oznacza to jednak, że nie są interesujące albo zabawne. Jeżeli znajdziecie coś, co was zainteresuje, jak system archwing albo hodowanie psów czy kotów, bardzo dużo informacji znajduje się na wikipedii i reddicie gry, jak i dziale poradników steam. Powodzenia!
World of Warships - gra bitwy morskie - gra symulator okrętu


 

Warframe znalazł się w naszym zestawieniu TOP 7 MMO AKCJI.
Zobacz jaką wywalczył pozycję.

Warframe znalazł się w naszym zestawieniu TOP 7 GRY MMOFPS.
Zobacz jaką wywalczył pozycję.


Zainteresował Cię Warframe?
Przeczytaj również recenzję gry przygotowaną przez Norberta.

poradnik do gry MMORPG online przeglądarkowe

Sprawdź też inne poradniki w naszej bazie.

 

Kamil Brach

Kamil Brach

Zatwardziały gracz komputerowy od najmłodszych lat. Nie gardzi żadnym istniejącym gatunkiem. Przeważający staż ma w strategiach turowych i MMORPG-ach. Niczego w życiu nie ceni sobie bardziej od dobrej zabawy, której nadmiar czerpie z rozrywki cyfrowej. Wolne chwile spędza na prowadzeniu sesji pen and paper, często w autorskich systemach. Pasjonat krajobrazu i projektowania gier.

League of Angels III - gra MMORPG fantasy idle game
 

 • Warframe logo gry png

  Warframe

  Gatunek: Shootery
  Tematyka: Science fiction (TPS)
  Grafika: 3D
  Producent: Digital Extremes
  Wydawca: Digital Extremes
  Platformy: PlayStation 4, Windows, Xbox One

  • 7.3
  • 0.0
  • 7.7
.

Zobacz podobne więcej z tego działu

Warframe - gameplay
Warframe - drugi gameplay
WARFRAME | Console Tenno Prepare [Full HD]
Warframe - The Game Awards Trailer [Full HD]
Farmersi – Poradnik dla początkujących

Najchętniej grane

BEST GAME - SKI JUMP SIMULATOR - SPORT
 • Sonda Warframe
 • Głosuj na wady i zalety gry!
ZALETY 
WADY 
 NEWSY
najnowszee