• ranking gry mmorpg topowe online
 • darmowe gry do pobrania na pc i komputer
 • poradniki gry na komputer darmowe
 • wirtualny świat rewolucja gra online
 • wydarzenia eventy gaming gry komputerowe
 • indie games gry niezależne

Polska wyprzedziła Niemcy pod względem liczby twórców gier - dane statystyczne

Polska wyprzedziła Niemcy pod względem liczby twórców gier - dane statystyczne

Jak wynika z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), branża gier w kraju wykazuje niesamowite tempo wzrostu. Według opublikowanych danych, pod względem liczby twórców i wydawców gier, Polska wyprzedziła sąsiednie Niemcy i zajmuje obecnie trzecie miejsce w Europie.

Ragnarok Origin Global - gra fantasy MMO anime manga azja
Dawno minęły czasy, gdy produkty polskich deweloperów można było policzyć na palcach. Dziś liczba gier tworzonych w Polsce jest ogromna, a wiele z nich zdobyło uznanie na całym świecie i trafiło do rankingów najlepszych gier według www.ranking-online.pl. Jednak nawet w tym kontekście rzeczywista wielkość rynku tworzenia gier w kraju była dla wielu miłym zaskoczeniem.

Według dostępnych danych, w Polsce działa 493 producentów i wydawców gier, zatrudniających łącznie 15290 pracowników (w tym 24% kobiet, co może być jednym z najwyższych wskaźników na świecie). Firmy te produkują łącznie 530 gier rocznie (jeśli liczyć wersje na różne platformy). Wiele lokalnych firm zatrudnia zagranicznych pracowników, z których większość to Ukraińcy.

Statystyki pokazują, że polski rynek gier ma najwyższą stopę wzrostu zatrudnienia w Europie, sięgającą 23-27% rocznie. Pod względem łącznej liczby zatrudnionych w tej branży, nasz kraj wyprzedzają jedynie Wielka Brytania i Francja. Druga pozycja Francji stoi jednak pod znakiem zapytania ze względu na niewystarczające dane. Całkiem możliwe więc, że Polska jest jeszcze wyżej w rankingu.

Jeśli liczymy według przychodów (1,286 mld euro), Polska spada na 5-7 miejsce w Europie, wyprzedzając Wielką Brytanię, Francję, Niemcy, Finlandię, Szwecję, Hiszpanię i Turcję (dwa ostatnie są wątpliwe). Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że większość polskich firm na tym rynku jest dość mała. Tylko 106 firm zatrudnia więcej niż 25 pracowników. Co więcej, 35% deweloperów to minimalne zespoły składające się z 5 lub mniej osób. Podobnie jak w przypadku innych raportów PARP, interesujące są dane dotyczące ogólnej liczby graczy. Statystyki pokazują, że około 20 milionów osób w Polsce gra w gry komputerowe, a około połowa z nich to kobiety.

Generalnie raporty pokazują świetną kondycję polskiego rynku gier komputerowych i napawają optymizmem co do jego dalszego rozwoju. Dziś polskie gry naprawdę można nazwać synonimem jakości, przejawiającej się zarówno w innowacyjności, rozgrywce, fabule, jak i innych elementach. Miliony fanów na całym świecie są tego najlepszym dowodem.

Portal MMO

Portal MMO Team

Nasza misja to dostarczanie Wam najlepszych informacji i multimediów ze świata gier komputerowych, ze szczególnym uwzględnieniem niesamowitych gatunków: MMO, MMORPG i MOBA ;)
 


 • OGame logo gry png

  OGame

  Gatunek: Strategiczne
  Tematyka: Science fiction (MMOSG)
  Grafika: tekstowo-graficzna
  Producent: Gameforge AG
  Wydawca: Gameforge AG
  Platformy: Przeglądarka internetowa

  • 7.8
  • 0.0
  • 8.3
.

Zobacz podobne więcej z tego działu

OGame - Gameplay
OGame - drugi Gameplay
Ogame - Trailer [HD]
OGame – New Teaser Trailer [Full HD]
Fallout 4 - Gameplay PL [Full HD]

Najchętniej grane

BEST GAME - ANGELS FURY - FANTASY
 • Sonda OGame
 • Głosuj na wady i zalety gry!
ZALETY 
WADY 
 NEWSY
najnowszee