• ranking gry mmorpg topowe online
 • darmowe gry do pobrania na pc i komputer
 • poradniki gry na komputer darmowe
 • wirtualny świat rewolucja gra online
 • wydarzenia eventy gaming gry komputerowe
 • indie games gry niezależne

NFT w grach: 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

NFT w grach: 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Coraz częściej w różnych kontekstach pojawia się tajemniczy skrót NFT. Jedną z branż, na której to nowoczesne pojęcie odbija się najmocniej, jest branża gier wideo. W związku z tym postanowiliśmy przygotować garść informacji na temat samych NFT, jak i na temat tego, jak naszym zdaniem zmienią one branżę gier wideo. Wyjaśnimy więc, czym w ogólne jest NFT, na podstawie jakiej technologii działa i jakie jest jego znaczenie w grach wideo. Na koniec przyjrzymy mu się od strony finansowej i spróbujemy przewidzieć, czy NFTy mają szansę na stanie się nowym sposobem na zarabianie w internecie.


Co to jest NFT?

Samo pojęcie NFT ma już ponad 10 lat, bo pierwszy raz pojawiło się już w 2012 roku, choć tak naprawdę NFT popularność w pewnych kręgach zdobyło dopiero w 2017 roku za sprawą CryptoKitties (więcej na ten temat w dalszej części tego akapitu). Pomimo stosunkowo długiej obecności w internecie NFT wciąż jest nierozumiane przez wiele osób. Naszym zdaniem nie jest to nic trudnego i postaramy się wyjaśnić, czym ono jest w kilku zdaniach.

Nazwa NFT to skrót od angielskiego Non-Fungible Token, co tłumaczy się na język polski jaki „niewymienny token”. Jest to więc rodzaj kryptograficznego tokena przypominającego kryptowalutę jak Bitcoin. Różnicą jest to, że NFT jest niepodzielne i niewymienialne. NFT nie da się więc powtórzyć ani podzielić na mniejsze kawałki. NFT reprezentuje jakiś wirtualny przedmiot i daje prawo własności do niego. Przedmiotem takim może być cyfrowe dzieło sztuki, postać, nieruchomość w wirtualnym świecie czy nawet mem.

Dobrym pomysłem na przedstawienie przykładu NFT jest jego pierwsze zastosowanie, czyli wspomniane wcześniej CryptoKitties. Była to gra, w której gracze adoptowali i handlowali wirtualnymi kotami kupowanymi za prawdziwe pieniądze. Każdy kot był inny i mógł należeć tylko do jednego użytkownika. Koty można było łączyć w pary i rozmnażać. Zasadą działania gry było więc kupowanie wirtualnych kotów, rozmnażanie ich i sprzedawanie z zyskiem. Dla wielu osób może wydawać się to absurdalne, ale było wiele osób zainteresowanych nabyciem wirtualnego kota, a ich ceny osiągały nawet 100 000 dolarów.


Blockchain

NFT działa na podstawie tego samego systemu, co kryptowaluty, czyli blockchaina. Technologia ta pozwala na przesyłanie danych przez internet w zaszyfrowany sposób pomiędzy użytkownikami bez scentralizowanego nadzorcy. Dane przesyłane są przez system bloków, w których przechowywane są we fragmentach znajdujących się na komputerach wszystkich osób w łańcuchu łączącym użytkowników przesyłających między sobą owe dane. Zmienienie informacji na jakimkolwiek etapie spowodowałoby odrzucenie go przez sąsiedni blok, dzięki czemu dane są zabezpieczone. W ten sposób wirtualny przedmiot wykorzystujący NFT jest niemożliwy do skopiowania, przez co można dokładnie określić jego właściciela.

Znaczenie NFT w grach wideo

Fakt posiadania technologii pozwalającej jednoznacznie ustalić właściciela wirtualnego przedmiotu pozwala na tworzenie unikalnych przedmiotów w grach wideo. Dzięki temu użytkownicy mogą handlować między sobą przedmiotami, nieruchomościami czy nawet postaciami w grach typu Dota 2, mając świadomość, że są oni ich jedynymi i prawnymi właścicielami. Gracz może stworzyć sobie postać, która wygląda absolutnie wyjątkowo i ma w ekwipunku jedyne w swoim rodzaju przedmioty. NFT daje też graczom możliwość handlowania między sobą, a nie tylko kupowania przedmiotów bezpośrednio od producenta gry.

Nowy sposób na zarabianie w internecie?

Jedno jest pewne: na NFT ktoś zarobi. Pytanie tylko, czy będą to wyłącznie producenci gier i twórcy wirtualnych przedmiotów, czy też gracze. Ci pierwsi zarobią bez wątpienia, ponieważ będą w stanie sprzedawać przedmioty, które nie mają żadnego fizycznego odpowiednika.

Naszym zdaniem zarobić będą też w stanie sami gracze. Najprawdopodobniej popularne będzie kupowanie postaci, czy przedmiotów od producenta albo innego gracza, a następnie sprzedawanie ich za wyższą kwotę. Już teraz widzimy, że awatary NFT czy wirtualna sztuka jest wymieniana pomiędzy użytkownikami i często osiąga astronomiczne kwoty. Jest tylko jeden problem – zarobią wszyscy z wyjątkiem tego jednego nieszczęśnika, który zapłaci za NFT już tak wysoką kwotę, że nikt nie będzie chciał kupić go drożej lub będzie akurat w posiadaniu niemodnego i bezwartościowego przedmiotu.

Podsumowanie

NFT w grach wideo jest więc sposobem na jasne i bezpieczne określenie, kto jest właścicielem danego wirtualnego przedmiotu oraz daje szansę na handlowanie przedmiotami w grze – podobnie jak robimy to z fizycznymi rzeczami w prawdziwym świecie. Dzięki temu wirtualny świat gier może się rozwijać i jeszcze lepiej symulować świat fizyczny.
 

Interesują Cię nowoczesne trendy i innowacje technologiczne? Przeczytaj artykuł o rewolucyjnym narzędziu, jakim jest sztuczna inteligencja ChatGPT od firmy OpenAI. Poznaj przełom w AI.

Czat OpenAI po polsku PL - Jak włączyć i korzystać?

Portal MMO

Portal MMO Team

Nasza misja to dostarczanie Wam najlepszych informacji i multimediów ze świata gier komputerowych, ze szczególnym uwzględnieniem niesamowitych gatunków: MMO, MMORPG i MOBA ;)
 


 • Ski Jump Simulator logo gry png

  Ski Jump Simulator

  Gatunek: MMORPG
  Tematyka: Gra w skoki narciarskie
  Grafika: 2D
  Producent: SuperNova Interactive
  Wydawca: SuperNova Interactive
  Platformy: WWW, PC, smartfon

  • 7.9
  • 0.0
  • 8.0
.

Zobacz podobne więcej z tego działu

Ski Jump Simulator - Real Find - muzyka z gry [feat. AMBA]
Jak wykonać skok narciarski? - Ski Jump Simulator [Full HD]
Ski Jump Simulator - Gameplay - Prezentacja Gry [Full HD]
Forge of Empires - TIMELAPSE 2,5 roku gry [Full HD]
TOP 20 Gier MMORPG - Otwarty Świat [Full HD]

Najchętniej grane

BEST GAME - FORGE OF EMPIRE - STRATEGIA
 • Sonda Ski Jump Simulator
 • Głosuj na wady i zalety gry!
ZALETY 
WADY 
  • Kultowa "Gra w Małysza" powróciła! 1
  • Perfekcyjnie dopracowana mechanika skoków 0
  • Dostępna bez instalacji na PC i smartfonie 0
 NEWSY
najnowszee