• ranking gry mmorpg topowe online
 • darmowe gry do pobrania na pc i komputer
 • poradniki gry na komputer darmowe
 • wirtualny świat rewolucja gra online
 • wydarzenia eventy gaming gry komputerowe
 • indie games gry niezależne

MUD to gry, jakich jeszcze nie znacie

MUD to gry, jakich jeszcze nie znacie

MUD, czyli Multi User Dungeon to nazwa określająca komputerowe gry tekstowe i fabularne, które posiadają zestaw cech przypisywanych szeroko pojętym grom RPG. Jak doskonale wiemy, RPG zawiera w sobie szereg różnorodnych sposobów zabawy - może to być papierowa sesja planszowa, LARP, gra karciana, nowoczesna gra wideo, MMO czy też właśnie MUD. Na czym polega MUD i dlaczego dla wielu osób tekstowy interfejs to tak świetny sposób na rozgrywkę?

MUD gra rpg online

Gdyby uprościć kwestię tego rodzaju gier, można by powiedzieć o wspólnym serwerze przechowującym scenariusz i dane postaci graczy. Do tego serwera podłączeni zostają gracze i toczą rozgrywkę. Brzmi znajomo? Na pewno, ponieważ z grubsza w ten sposób działają gry MMORPG. W przypadku MUD rozgrywka jest jednak inna, gdyż odbywa się poprzez interfejs tekstowy, a interakcja to używanie odpowiednich komend. W ten oto sposób sterujemy naszą postacią, eksplorujemy świat gry i otrzymujemy niejako feedback od serwera. Zawiera on informacje zwrotne na temat naszego położenia, rezultatów naszych podejmowanych akcji i innych. W ten sposób odbywa się również komunikacja z innymi graczami, z którymi możemy rozmawiać w ramach rozgrywki. 
MUD gry tekstowe
Czy konwencja i setting w grach MUD różni się od tego, co znamy z popularnych gier RPG? Zupełnie nie. Gry MUD oparte były na podobnych założeniach, co klasyczne RPG. Objawiało się to również w prezentowanych światach gry. Z reguły było to fantasy w swoim klasycznym wydaniu. Znajdowała się w nim magia, nieziemskie moce i różnorodne gatunki czy rasy postaci. Niektórzy woleli jednak udać się w stronę bardziej nowoczesnych rozwiązań, jak chociażby klimat postapokaliptyczny. Standardowo, wraz z zabijaniem potworów czy innych przeciwników, gracz zdobywał punkty doświadczenia, co pomagało w awansowaniu na wyższe poziomy jego postaci.
MUD tekstowa gra fabularna
Prawdziwy szał na gry typu MUD nastąpił wraz z pojawianiem się komputerów podłączonych do sieci. Rozgrywka była wtedy obsługiwana dzięki podłączeniu do modemu i tworzeniu sieci z innymi użytkownikami i ich sprzętem. To odbywało się w USA, natomiast dla Europy skupiskiem graczy tego rodzaju gier okazywały się uniwersyteckie kampusy, w których studenci wykorzystywali miejscowe komputery. Te były właśnie podłączone do jednej sieci, co stanowiło świetne środowisko dla takiej zabawy. Mowa tutaj oczywiście o dawnych latach, ponieważ dzisiaj MUD to temat dla zapalonych hobbystów i fanów retrogamingu. Z oczywistych względów gracze wybierają rozgrywkę, która jest zaawansowana technologicznie, a sama obsługa tego dość archaicznego systemu skutecznie zniechęca potencjalnych fanów RPG.
MUD fabularna gra tekstowa
Warto jednak wiedzieć, że mamy w Polsce swojego własnego i działającego przedstawiciela gatunku. Jest to gra tekstowa Otchłań. Nie jest to jednak klasyczny przykład MUD. Gra już na samym wstępie zaznacza, że prezentuje gatunek SUD, czyli single player dungeon. Różnica jest oczywista i objawia się w zaprojektowaniu rozgrywki pod jednoosobową przygodę. W odróżnieniu od najbardziej retro klasyków, gra posiada bardziej zaawansowany silnik i kolorową paletę barw. Jest to ciekawe doświadczenie growe. Szczególnie dla fanów wciągającej zabawy.League of Angels III - gra MMORPG fantasy idle game


 

SPRAWDŹ TOP NAJLEPSZYCH GIER PRZYGODOWYCH, TOP GIER NIEZNANYCH ORAZ TOP GIER AKCJI

Najlepsze top gry przygodowe pc akcji onlineNajlepsze top gry nieznane - mało i słabo znane

Najlepsze top gry akcji online

 


 

Dawid Szafraniak

Dawid Szafraniak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z zamiłowania gracz wszystkich gatunków i platform, preferujący jednak dobrą fabułę. Pasjonat fotografii sportowej i reportażowej, w wolnych chwilach zwiedza świat na wschód od Europy i państwa powszechnie niepopularne.
 

Lineage II - kultowa gra MMORPG fantasy

 • The Pride of Taern logo gry png

  The Pride of Taern

  Gatunek: Fantasy MMORPG
  Tematyka: Dark Fantasy MMO
  Grafika: izometryczna
  Producent: Whitemoon Games
  Wydawca: Whitemoon Games
  Platformy: Przeglądarka internetowa

  • 7.4
  • 0.0
  • 7.3
.

Zobacz podobne więcej z tego działu

The Pride of Taern - gameplay
The Pride of Taern - drugi gameplay
POLCON 2016 - Spot TV
Fallout 4 - Gameplay PL [Full HD]
Fallout 4 - Launch Trailer [Full HD]

Najchętniej grane

BEST GAME - ANGELS FURY - FANTASY
 • Sonda The Pride of Taern
 • Głosuj na wady i zalety gry!
ZALETY 
WADY 
 NEWSY
najnowszee