• ranking gry mmorpg topowe online
 • darmowe gry do pobrania na pc i komputer
 • poradniki gry na komputer darmowe
 • wirtualny świat rewolucja gra online
 • wydarzenia eventy gaming gry komputerowe
 • indie games gry niezależne

MEGA-WYWIAD: Heroes of the Storm - opinie o Machinach Wojny [część 1]

MEGA-WYWIAD: Heroes of the Storm - opinie o Machinach Wojny [część 1]

Blizzard Entertainment  ogłosił nowy event w swoim MOBA - Machiny Wojny. Długo wyczekiwane wydarzenie z nieco zapomnianego przez niebieskich uniwersów - StarCraft - już na starcie wywołało euforię wśród znacznej części społeczności. Zapytałem kilkoro reprezentantów polskiego community HotSa o opinie na temat "Machin" i tego, co o nich wiemy przed premierą, która nastąpi już 13 Września na serwerach NA oraz 14 Września na serwerach EU. Każdy z ankietowanych odpowiadał na 10 pytań związanych z poszczególnymi elementami eventu. Przekonajmy się, jak wypadnie analiza ich odpowiedzi.

Heroes of the Storm machiny wojny

13 Września oficjalnie rozpocznie się event "Machiny Wojny", w którym pierwsze skrzypce gra uniwersum StarCraft. Co sądzisz o samym pomyśle?

Tutaj każdy był jednomyślny: Najwyższy czas! Zważywszy na stanowczą dominację contentu z uniwersum WarCraft oraz na fakt, iż rok temu mieliśmy dość bogaty w content event "Odwieczny Konflikt" z uniwersum Diablo, brakowało nam czegoś większego z futurystycznego uniwersum Blizzarda. Co prawda nie zapowiada się doskonale w każdym aspekcie, ale już sam fakt, że to Starcraft, mocno nakręca hype.

Event zawierać będzie nowych bohaterów: Alaraka oraz Zarię. Jak wg Ciebie wypadają oni na tle obecnej palety bohaterów?

W tym miejscu opinie też wyglądają niemal identycznie.

Protoski Wielki Wódz Tal'Darimów Alarak zapowiada się świetnie. Posiada ciekawe skille podstawowe o wielu zastosowaniach na polu walki. Jak przyznają ankietowani (oraz znaczna część community na oficjalnym forum), jego umiejętność Uderzenie Błyskawicy wypada dość słabo, jednak pozostałe są bardzo dobrze zaprojektowane. Dużo wątpliwości wzbudza natomiast jedna ze zdolności bohaterskich - Zabójcza Szarża - którą bardzo łatwo skontrować i jedynym jej sensownym sposobem użycia wydaje się aktywacja w miejscach ukrycia (krzaki, dym).

Heroes of the Storm machiny wojny

Była sportsmenka Aleksandra Zarianowa, czyli Zaria, wypada blado przy wymienionym wcześniej Protosie. Mało oryginalne zdolności, które nie pasują właściwie do jej klasy - Wojownik (dystans) - do tego 2 praktycznie identyczne. Tarcza osobista i tarcza dla sojusznika to zdolności, które bardziej pasują do pomocnika (zersztą Tassadar już ma tarczę - przyp. autora). Według jednego z ankietowanych jej jedynym plusem, mimo iż też nie oryginalnym, jest będący zdolnością bohaterską Granat Przyciągający, dzięki któremu można będzie zainicjować dobre combo.

Wcześniej wspomniana Zaria nie należy do uniwersum Starcraft. Czy uważasz, że jej premiera właśnie w trakcie tego eventu to dobry pomysł?

Moi ankietowani (ja zresztą też) uznali, że premiera Zarii podczas Machin Wojny to wielka pomyłka. Cytując tutaj fragment jednej z opinii: "Mamy okazję by wypuścić czwórkę jakichś czołowych bohaterów związanych z Zergami, Terranami czy Protossami i tracimy tę szansę. Z całym szacunkiem - na wojownika z Overwatch-a przyszedłby z pewnością czas. Jak fajna by to postać nie była, nie jest to odpowiedni czas na premierę tej bohaterki".

Heroes of the Storm machiny wojny

Ciężko się z tą opinią nie zgodzić. Przypomnę tylko, że Odwieczny konflikt dodał do gry aż 4 bohaterów z uniwersum Diablo (Rzeźnika, Kharazima, Johannę oraz Leoryka), natomiast w "Machinach" już druga postać to postać z innego uniwersum! Tym bardziej, że StarCraft jako uniwersum w HotS nie cieszy się zbytnią popularnością wśród wydawanego contentu. Możemy mieć tylko nadzieję, że ktoś u "niebieskich" dojrzy te opinie i (o ile będą) kolejne postaci, które wyjdą w trakcie eventu, będą postaciami z uniwersum StarCraft.

Poza bohaterami, Blizzard zapowiedział 2 nowe mapy, całkowicie stylizowane na uniwersum StarCraft. Co sądzisz o samych mapach i jak wypada ich konstrukcja w porównaniu z innymi?

Placówka Braxis, czyli pierwsza z zaprezentowanych map (dostępna również do "ogrania" na PTR) wypada wyśmienicie. Terrańskie bodowle, bardzo ciekawy komentator, a w zasadzie dwóch (Adiutant i pilot naszego "core'a"), stronnicy, najemnicy - wszystko wygląda świetnie. Jednak osobno nadmienię inną rzecz - muzykę. Chyba każdemu wpadnie w ucho charakterystyczny soundtrack z pierwszego StarCrafta. Tutaj Blizzard trafił w dziesiątkę. Zaś samo zadanie mapy wywołuje tak pozytywne, jak i negatywne uczucia. Ankietowani przyznają, że zadanie polegające na utrzymaniu nadajników w celu wypuszczenia na wroga roju zergów jest ciekawe i wcale nie takie łatwe (trzeba trzymać naraz oba nadajniki). Jednak do wad zaliczają zbyt dużą "siłę" pełnej fali zergów, zaś samo ładowanie cel zergów jest zbyt szybkie. I tu się muszę zgodzić. Wbrew pozorom 2% na sekundę to w trakcie gry wręcz kosmiczne tempo. Potrzebny byłby nerf tak do 1%, choć i tu pojawia się pewna wątpliwość. Zergi zostają wypuszczone, gdy którakolwiek z drużyn zapełni swoją celę w 100%. Mogłoby się później okazać, że przy wyrównanym meczu, przez 20 minut objective byłby użyty tylko raz.

Heroes of the Storm machiny wojny

Trudno jest nam się wypowiedzieć o Poligonie Nuklearnym - drugiej zapowiedzianej mapie. Jedyne dane o niej to informacje z oficjalnej strony Heroes of the Storm oraz gameplaye z Gamescomu. Jednak opierając się o dostępne dane, "Poligon" zapowiada się ciekawie, zwłaszcza pod kątem wykonania. Kolejny raz wątpliwości budzi cel mapy, czyli zbieranie głowic nuklearnych. Wśród tych obaw pada jedna, jakoby gra mogła zamienić się w wojnę pozycyjną, gdzie obie drużyny zrzucałyby na siebie tylko atomówki. Ja ze swojej strony dodam, że patrząc na dostępne materiały, mapa zapowiada się naprawdę obiecująco, zaś sama rozgrywka może być bardzo wymagająca. Cóż, czas pokaże.

Część z postaci doczeka się zmian balansujących, a nawet kompletnych reworków. Czy Twoim zdaniem zapowiedziane zmiany były potrzebne i jak je oceniasz?

O reworkach wszyscy wypowiedzieli się zgodnie: Były jak najbardziej potrzebne! No bo nie oszukujmy się, Hoeroes of the Storm, pod względem bohaterów zmienił się drastycznie, więc część z nich stała się grywalna tylko przeciw SI lub naprawdę słabemu teamowi.

Rework Rzeźnika był mu potrzebny. Nie ustrzegł się jednak pewnej przesady w kwestii zadawanych obrażeń i wg podejrzeń ankietowanych - czeka go pod tym kątem nerf. Jednak teraz, Rzeźnik będzie prawdziwym Rzeźnikiem, a nie byle kuchtą.

Heroes of the Storm machiny wojny

Valla krzyczała o rework już od bardzo dawna. Miała w zasadzie jeden, może dwa buildy, jej koszty many wołały o pomstę do nieba, zaś sama użyteczność na tle "dzisiejszych" bohaterów była minimalna. Po reworku kuleje nieco w early game, jednak można ją zbudować na kilka różnych sposobów i wszystkie mogą być skuteczne, zaś w late game jest bodaj jednym z najlepszych dystansowych zabójców. Zgodzę się tu z jednym z ankietowanych, że jednym z większych minusów reworku jest zanikanie wszystkich stacków Nienawiści naraz - znacząco utrudnia to skuteczną grę naszą Łowczynią Demonów.
 


Druga część wywiadu znajduje się TUTAJ.


Artur

Artur "MrFler" Borzucki

Praktycznie wychował się na grach, choć nigdy nie przepadał za łatwymi produkcjami. Darzy miłością serię Command and Conquer oraz trylogię S.T.A.L.K.E.R. ale lubi też pograć w mmorts'y, moba, rpg czy hack'n'slashe. Choć najdłużej graną przez niego grą był pierwszy Operation Flashpoint, który towarzyszył mu regularnie przez 12 lat i nawet dziś lubi czasem do niego wrócić. Poza tym lubi sprawdzać nowe gry, lub te mniej popularne, bo uważa, że "nawet tym nieznanym można dać szanse bo potrafią zaskakiwać".
 


 • Heroes of the Storm logo gry png

  Heroes of the Storm

  Gatunek: Inne
  Tematyka: Fantasy/Sci-fi (MOBA)
  Grafika: izometryczna
  Producent: Blizzard Entertainment
  Wydawca: Blizzard Entertainment
  Platformy: Mac OS, Windows

  • 7.7
  • 0.0
  • 7.3
.

Zobacz podobne więcej z tego działu

Heroes of the Storm - Gameplay Sneak Peek [Full HD]
Heroes of the Storm - BlizzCon 2015 Announcement Trailer [Full HD]
Heroes of the Storm: Life is Hard - Featuring Felicia Day [HD]
Fallout 4 - Gameplay PL [Full HD]
Fallout 4 - Launch Trailer [Full HD]

Najchętniej grane

BEST GAME - WARSHIPS - SHOOTER
 • Sonda Heroes of the Storm
 • Głosuj na wady i zalety gry!
ZALETY 
WADY 
 NEWSY
najnowszee