• ranking gry mmorpg topowe online
 • darmowe gry do pobrania na pc i komputer
 • poradniki gry na komputer darmowe
 • wirtualny świat rewolucja gra online
 • wydarzenia eventy gaming gry komputerowe
 • indie games gry niezależne

RELACJA: Portal MMO na Coperniconie 2019

RELACJA: Portal MMO na Coperniconie 2019

W dniach 13-15.09.2019 roku odbył się toruński konwent fantastyczny Copernicon. To już bodajże dziesiąta edycja festiwalu oraz czwarta, w której mieliśmy przyjemność wziąć udział.

Weekend w Toruniu

Tegoroczny Copernicon kusił spotkaniami z ponad pięćdziesięcioma gośćmi znanymi z różnych dziedzin fantastyki, nauki oraz popkultury. Nie zabrakło pisarzy, YouTuberów czy naukowców, a całość odbyła się tradycyjnie na terenie malowniczej starówki w Toruniu nadającej wydarzeniu atmosferę, o której wielokrotnie wspominaliśmy.

Copernicon

W tym roku nasz pobyt na konwencie rozpoczęliśmy od spotkania z Grupą Filmową Darwin, których mogliśmy okazję spotkać na poprzedniej edycji. Zeszłoroczne spotkanie z Markiem i Jankiem wspominaliśmy bardzo pozytywnie, więc i w tym roku postanowiliśmy wziąć w nim udział. Chłopaki mówili między innymi o kłopotach finansowych, trudach pracy podczas tworzeniu nowych materiałów, często humorystycznie wspominając o tak zwanym „rodzeniu jeża” oraz o planach na przyszłość, które mają się wiązać z przerwą w prowadzeniu kanału i pójściu w innym kierunku. Pozostaje tylko czekać.

Sobota

Kolejnym spotkaniem, w którym braliśmy udział był bardzo sympatyczny i dowcipny panel Hardej Hordy, czyli grupy autorek składającej się z Ewy Białołęckiej, Anny Kańtoch, Mileny Wójtowicz, Agnieszki Hałas, Aleksandry Janusz, Martyny Raduchowskiej, Aleksandry Zielińskiej, Marty Kisiel, Magdaleny Kubasiewicz, Anety Jadowskiej, Anny Nieznaj oraz Anny Hrycyszyn. Panel poświęcony był przede wszystkim o pierwszym dziele wspólnym autorek, czyli zbiorowi dwunastu opowiadań, który pojawił się w księgarniach wiosną tego roku, nie zabrakło licznych dygresji i opowieści ze świata polskiej literatury fantastycznej. Pierwsze skrzypce grała na początku dobrze znana konwentowiczom nie tylko z literatury, a także genialnych prelekcji, Aneta Jadowska, ale z czasem wszystkie autorki chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami i historiami. Najbardziej w pamięci utknęły nam opowieści o tym, z jakimi problemami mierzą się autorki na zdominowanym przez mężczyzn polskim rynku wydawniczym – hitem stała się propozycja sesji, na której Jadowska miała pozować topless z półnagimi modelami.

Copernicon

Nie mogliśmy również odpuścić spotkania autorskiego z Andrzejem Pilipiukiem, który jest obecnie jednym z bardziej poczytnych polskich autorów fantastyki. Tutaj nie było mowy o zaskoczeniach, bo jak zwykle spotkanie było bardzo wesołe, nie zabrakło żartów z Sapkowskiego oraz rozmów o kolejnych przygodach Jakuba Wędrowycza.

Towarzysz Stalin w kosmosie, czyli komuniści piszą fantastykę

Zachęceni przemiłym panelem Hardej Hordy udaliśmy się też na prelekcję pod tytułem Gry wojenne i romanse magiczne w Rosji prowadzoną przez Ewę Białołęcką, podczas której mogliśmy dowiedzieć się, jakie książki są wydawane na rosyjskim rynku fantastycznym. Na początku mowa była o kilku seriach-tasiemcach takich jak „Zona”, z których tylko część została przetłumaczona, opartych na mechanice gier RPG. Później prelegentka opowiedziała nam o bardziej absurdalnych tytułach – przy „Gwiezdnych wojnach towarzysza Stalina” wszyscy wymiękli.

Copernicon

Ostatnim spotkaniem, w jakim wzięliśmy udział było „Ile historii jest w fantastyce historycznej?”, których gośćmi mieli być Maciej Pitala, Arkady Saulski, Rafał Dębski oraz Witold Jabłoński. Niestety, z nieznanych przyczyn przybył tylko ten ostatni, przez co spotkanie skończyło się wcześniej, ale nie było bynajmniej stratą czasu, ponieważ mimo okrojonego składu mogliśmy przyjrzeć się przeróżnym analogiom popularnych serii takich jak chociażby „Gwiezdne wojny” do historii świata.

Copernicon

Podziękowania

Tegoroczny Copernicon wspominamy jako  bardzo udany. Po raz kolejny mogliśmy spędzić miły weekend w Toruniu, spotkać starych znajomych, a wieczorami przenieść się wraz z innymi konwentowiczami do okolicznych knajp.

Minęło już trochę czasu, ale wspomnienia pozostają żywe. Dziękujemy za miłe przyjęcie, pozdrawiamy wszystkich znajomych, gżdaczy i organizatorów. Do zobaczenia za rok!

Za zdjęcia serdecznie dziękujemy Wiktorii Koszucie.

 

paweł gołebioski

Paweł Gołębioski

Absolwent translatoryki na Uniwersytecie Gdańskim. Marzy o karierze tłumacza literatury. Prawie od urodzenia przesiąknięty „Gwiezdnymi Wojnami” i filmami o Batmanie, który do dzisiaj jest jego ulubionym superbohaterem. Swoją przygodę z grami rozpoczynał od serii „Grand Theft Auto” i „Guild Wars”. Jak sam mawia, konwenty fantastyczne to jego środowisko naturalne.
 


 • Ski Jump Simulator logo gry png

  Ski Jump Simulator

  Gatunek: MMORPG
  Tematyka: Gra w skoki narciarskie
  Grafika: 2D
  Producent: SuperNova Interactive
  Wydawca: SuperNova Interactive
  Platformy: WWW, PC, smartfon

  • 7.9
  • 0.0
  • 8.0
.

Zobacz podobne więcej z tego działu

Ski Jump Simulator - Real Find - muzyka z gry [feat. AMBA]
Jak wykonać skok narciarski? - Ski Jump Simulator [Full HD]
Ski Jump Simulator - Gameplay - Prezentacja Gry [Full HD]
Forge of Empires - TIMELAPSE 2,5 roku gry [Full HD]
TOP 20 Gier MMORPG - Otwarty Świat [Full HD]

Najchętniej grane

BEST GAME - LINEAGE II - FANTASY
 • Sonda Ski Jump Simulator
 • Głosuj na wady i zalety gry!
ZALETY 
WADY 
  • Kultowa "Gra w Małysza" powróciła! 1
  • Perfekcyjnie dopracowana mechanika skoków 0
  • Dostępna bez instalacji na PC i smartfonie 0
 NEWSY
najnowszee