• ranking gry mmorpg topowe online
 • darmowe gry do pobrania na pc i komputer
 • poradniki gry na komputer darmowe
 • wirtualny świat rewolucja gra online
 • wydarzenia eventy gaming gry komputerowe
 • indie games gry niezależne

PORADNIK: Gry na PC - Zachowaj równowagę grania

PORADNIK: Gry na PC - Zachowaj równowagę grania

Gry MMO są względnie nową rozrywką. Nie minęło nawet jedno pokolenie od ich wprowadzenia na rynek, nie dziwi więc to, że niektórzy podchodzą do nich z dość dużą rezerwą. Któż z nas nie słyszał, że od ciągłego grania psuje się wzrok i traci się kontakt z rzeczywistością? Choć takie stwierdzenie ma w sobie trochę prawdy, jest przesadzone. Są na to bowiem naukowe dowody. Ostatecznie i tak wszystko zależy od umiejętności łączenia pasji grania ze zdroworozsądkowym myśleniem.

Gry MMO wciągają graczy, ponieważ tak są skonstruowane. Bazują na tym, jak funkcjonuje nasz mózg i jakie mamy potrzeby jako ludzie. Tak samo zresztą są tworzone najpopularniejsze seriale czy telenowele, a nawet pisane książki, gdzie czytając “tylko jeszcze jeden rozdział” zarywamy przy pasjonującej lekturze całą noc. Z MMO, tak jak z każdą inną przyjemnością - słodyczami, treningiem na siłowni czy imprezami ze znajomymi - łatwo przesadzić. Jeśli jednak będziemy grać z rozwagą, może mieć to też sporo zalet.
Gry na PC
Choć gry MMO nie są tak zdrowe jak warzywa i owoce, nie sposób odmówić im pozytywnego wpływu na nasze życie i zdrowie. Zacznijmy może od obalenia mitu o szkodliwości gier dla oczu. W dawnych czasach monitorów kineskopowych takie ryzyko istniało, jednak dziś technologia poszła do przodu i długotrwałe siedzenie przed monitorem nie jest już tak niebezpieczne. Higiena zdrowego grania wymaga, aby robić sobie przerwy i dbać o właściwe nawilżenie oka (bo czasem w emocjach grania zapominamy o mruganiu i gałka oczna wysycha), ale jeśli pamiętamy o tych zasadach, to wpływ grania na nasze oczy nie będzie tak negatywny.

Znacznie większym zagrożeniem dla naszego wzroku może okazać się długotrwałe czytanie w kiepskich warunkach oświetleniowych, niż granie w gry. Wszystko zależy od prawidłowego przygotowania stanowiska do gry i robienia odpowiedniej ilości przerw po to, aby nasz wzrok mógł odpocząć. A jak wygląda kwestia innych zagrożeń, którymi straszyli nas bliscy? Gry wcale nie muszą ograniczać naszego kontaktu z innymi ludźmi. Paradoksalnie mogą nas do nich przybliżać. Nie brakuje bowiem przykładów mocnych przyjaźni czy nawet szczęśliwych małżeństw wśród ludzi, którzy poznali się na przykład podczas sesji w World of Warcraft. W dodatku gry przyczyniają się do poprawy refleksu i spostrzegawczości czy nawet podniesienia ilorazu inteligencji.
Gry na PC
Inne zalety gier to na przykład wsparcie w leczeniu osób z chorymi stawami czy też chorobą Alzheimera. Gry potrafią też obniżyć poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Sprawdzają się w terapii osób z zespołem stresu pourazowego. Niemniej należy podkreślić, że gry wiążą się też z wieloma zaburzeniami - jedno z nich ma zostać uwzględnione w najnowszej edycji Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, wydawanej przez Międzynarodową Organizację Zdrowia. Warto wspomnieć również, że różne badania uznają nadmierne granie na komputerze jako istotne źródło zaburzeń snu.

To wszystko pokazuje jedynie, że po gry MMO powinno się sięgać z umiarem. Na wielu stronach dotyczących gier online, zwłaszcza tych, które wymagają specjalnych środków ostrożności, są podstrony, dedykowane tak zwanemu odpowiedzialnemu graniu. Warto zapoznać się z ich treścią, aby móc świadomie i bezpiecznie korzystać z wirtualnej rozrywki. Przydają się tu proste, ale skuteczne rozwiązania, takie jak ograniczanie czasu spędzanego przed komputerem za pomocą budzika albo - co jest podstawą gier MMO - granie z innymi ludźmi, co wymusza dopasowanie terminów rozgrywki. Oczywiście należy odstawić granie, gdy koliduje ono z naszymi innymi obowiązkami lub gdy po prostu mamy okazję spędzić miło czas w inny sposób. Należy mieć świadomość, że choć dany tytuł potrafi wciągnąć i daje okazję spędzenia czasu ze znajomymi - to tylko gra i nie powinna przysłaniać nam prawdziwego życia. Standardowo - zdrowy rozsądek ponad wszystko.
Gry na PC
Dodatkowo, nie zapominajmy o zdrowiu fizycznym. Nasze ciała nie wyewoluowały (jeszcze) do wielogodzinnego siedzenia przed monitorem, więc dobrze jest o nie zadbać. Pomiędzy sesjami w ulubioną grę znajdźmy czas na jakąkolwiek aktywność fizyczną. Róbmy przerwy, wstawajmy od komputera. Nie chodzi nawet o te wysychające oczy, o których była już mowa, ale o kwestie krążenia, obciążeń kręgosłupa czy nawet hemoroidów. Kiedy dodamy do tego wszystkiego zrównoważoną dietę i ergonomiczny sprzęt, nasze ciało odbierze granie w MMO jako relaks, a nie jako torturę.

Tymi wszystkimi dobrymi radami, dzięki którym każda sesja będzie przyjemnością, warto podzielić się ze znajomymi. Niech i oni mają świadomość tego, jakie korzyści, ale i zagrożenia może nieść granie, zwłaszcza gdy wyłączymy przy nim zdroworozsądkowe myślenie. A jak najlepiej im to zakomunikować? Najlepiej podczas gry! Sami bądźmy dobrym przykładem i pokażmy im jak grać, aby nie szkodzić zdrowiu i w pełni móc cieszyć się rozgrywką z przyjaciółmi.
 


 

poradnik do gry MMORPG online przeglądarkowe

Sprawdź też inne poradniki w naszej bazie.
 

Portal MMO

Portal MMO Team

Nasza misja to dostarczanie Wam najlepszych informacji i multimediów ze świata gier komputerowych, ze szczególnym uwzględnieniem niesamowitych gatunków: MMO, MMORPG i MOBA ;)
 


 • League of Angels 4 Heaven's Fury logo gry png

  League of Angels 4 Heaven's Fury

  Gatunek: Fantasy MMORPG
  Tematyka: MMO w świecie fantasy
  Grafika: 3D
  Producent: Youzu Interactive
  Wydawca: Youzu Interactive
  Platformy: PC, smartfon

  • 8.2
  • 0.0
  • 8.3
.
 • Sonda League of Angels 4 Heaven...
 • Głosuj na wady i zalety gry!
ZALETY 
WADY 
 NEWSY
najnowszee