• ranking gry mmorpg topowe online
 • darmowe gry do pobrania na pc i komputer
 • poradniki gry na komputer darmowe
 • wirtualny świat rewolucja gra online
 • wydarzenia eventy gaming gry komputerowe
 • indie games gry niezależne

Fotografia cosplay , czyli duet uwieczniający popkulturę

Fotografia cosplay , czyli duet uwieczniający popkulturę

Myśleliście kiedyś o tym, aby być jak Peter Parker - fotografować superbohaterów i jednocześnie być superbohaterem? A może jak Flash i Iris West Allen - superbohater i reporter jako zgrany duet? Takie zestawienie idealnie odzwierciedla fotografia cosplay.  Tworzone stroje dają artystyczny wyraz popkulturze, a tworzący je cosplayerzy mogą uwiecznić swoje dzieło dzięki fotografom. Jednakże w jaki sposób zgrać tą pracę w taki sposób, aby cosplayer i fotograf stworzyli kawałek dobrego kadru?

Fotografia cosplay

Cosplay jest swojego rodzaju sztuką, pozwalającą na artystyczne rozwinięcie swojej pasji wykraczając przy tym poza granicę pojęcia hobby. Jednakże nie kończy się to jedynie na kreacji wizerunku. Ważna jest cała charakteryzacja, a niekiedy gra aktorska, gdyż to właśnie pewne gesty czy mimika pozwalają wykrzesać prawdziwy ogień z postaci, w którą wciela się cosplayer.

Mając zaaranżowaną już tę część, przejdźmy do sekcji jaką jest fotografia. W oku obiektywu fotograf  ma za zadanie uchwycić całą pasję i utrzymać odpowiedni klimat prezentowanego uniwersum. Bez wątpienia taka praca wymaga odpowiedniego spojrzenia.

Kilka słów o tym „czym jest cosplay?”

Etymologia słowa cosplay sięga 1939 roku, kiedy to w Los Angeles odbywał się World Science Fiction Convention. A wymyślił go biorący w nim udział Noboyuki Takahashi. Słowo to jest hybrydą dwóch słów – „costume” oznaczające kostium, strój oraz „play”, czyli odgrywanie roli. Mówiąc krótko, możemy je rozumieć jako tworzenie strojów i wcielanie się w postacie fikcyjne.

Fotografia cosplay

Cosplay w Polsce pojawił się w nieco późniejszym czasie, gdyż w 1985 roku. Miała wówczas miejsce pierwsza edycja najstarszego polskiego konwentu jakim jest Polcon. Jeśli jednak patrząc na całość pod kątem fotografii, to w 2001 roku podczas festiwalu kultury dalekowschodniej Asucon upamiętniono wszystkich przebierających się fanów popkultury podczas konkursu cosplay.

Fotografia cosplay jako współpraca fotografa i cosplayera

Gra wideo, film, anime czy komiks – każdy tytuł zawarty w tych kategoriach posiada swoje charakterystyczne cechy. Dzięki zaprezentowaniu ich w kadrze, przykuwamy uwagę odbiorcy. Aby osiągnąć sukces w fotografii cosplay bardzo ważne jest zaangażowanie obu stron. Warto zacząć od wyboru miejsca, które stworzy najlepszą scenerię dla cosplayera. To tutaj zacznie się cała przygoda z sesją cosplay.

Fotografia cosplay

Idąc dalej, dobór uniwersum jest dość istotną kwestią, która działa w dwie strony. Po pierwsze, najlepiej jeśli cosplayer przedstawia dobrze mu znane uniwersum. Dzięki temu łatwiej będzie mu wczuć się w rolę. Dobrze też, kiedy fotograf czuje klimat prezentowanego uniwersum, gdyż lepiej jest mu wydobyć każdą iskrę z wykonywanych ujęć. Jednym słowem – obie strony muszą się odpowiednio przygotować. Cosplayer, jak wiadomo, skupia się na jak najlepszej prezentacji przygotowanego kostiumu. A co może zrobić fotograf? Otóż tajemną bronią okazują się być tzw. refki, czyli obrazy będące dla nas inspiracją. Taki zabieg zdecydowanie przyniesie nam więcej pomysłów na kadry oddające klimat wybranej tematyki, stąd też warto sobie przygotować kilka przed sesją.

Fotografia cosplay

Przenieśmy się teraz w samo pole akcji. Niezależnie od tego, czy model, z którym pracujemy ma doświadczenie z kadrem, należy pamiętać, że to my jako fotograf jesteśmy okiem obiektywu. W naszej kwestii leży nakierowanie cosplayera w taki sposób, aby wypadł jak najkorzystniej na zdjęciu. Nawet drobne poprawienie kosmyka włosów, przechylenie głowy czy spojrzenie potrafią zmienić ujęcie na udane bądź też nie.

Co ważniejsze, dbajmy o komfort cosplayera podczas sesji. Zważywszy na to, że niektóre stroje utrudniają poruszanie, dawajmy czas na odpoczynek. Każdemu z czasem upływa nieco staminy. Istotną sprawą jest także pora roku w jakiej wykonujemy sesję i prezentowany podczas niej cosplay. Latem nie dajmy się ugotować naszemu modelowi w zbroi a zimą nie pozwólmy, aby delikatnie ubrana cosplayerka stała się lodowym artefaktem.

Fotografia cosplay

Co dalej z sesjami cosplay?

Sesje cosplay odbywają się nie tylko po umówieniu ich osobiście. Wiele takich projektów powstaje podczas konwentów. Te z kolei, mimo iż są wydarzeniem masowym, rządzą się swoimi prawami. Więcej o złotych zasadach zachowania fotografa wobec cosplayera podczas konwentu przeczytacie TUTAJ.

Tymczasem, jeśli sami zajmujecie się cosplayem i chcielibyście uwiecznić swoje dzieło w niezapomnianych kadrach, dajcie znać na Geek Imagination a z pewnością w wyniku połączenia sił powstanie ujęcie prosto z Waszego ulubionego uniwersum :)

 

Ewelina Lechowicz

Ewelina Lechowicz

Po ukończeniu questa na Politechnice Wrocławskiej ewoluowała na laborantkę w wodociągach w swoim rodzinnym mieście. Wolne chwile spędza na czytaniu książek, tworzeniu grafiki, rękodzieła i robieniu zdjęć. Wieczorne sesje wśród gier są dla niej odskocznią od całej rzeczywistości. Na ogół jest miłą, spokojną i zamkniętą w swoim świecie dziewczynką. Lecz bywają dni kiedy przywdziewa cosplay i wyrusza z kompanem w podróż po świecie fantastyki.
 


 • League of Angels 4 Heaven's Fury logo gry png

  League of Angels 4 Heaven's Fury

  Gatunek: Fantasy MMORPG
  Tematyka: MMO w świecie fantasy
  Grafika: 3D
  Producent: Youzu Interactive
  Wydawca: Youzu Interactive
  Platformy: PC, smartfon

  • 8.2
  • 0.0
  • 8.3
.
 • Sonda League of Angels 4 Heaven...
 • Głosuj na wady i zalety gry!
ZALETY 
WADY 
 NEWSY
najnowszee