• ranking gry mmorpg topowe online
 • darmowe gry do pobrania na pc i komputer
 • poradniki gry na komputer darmowe
 • wirtualny świat rewolucja gra online
 • wydarzenia eventy gaming gry komputerowe
 • indie games gry niezależne

Recenzja kart graficznych RTX 4090 - Czy jest to najmocniejsza karta na rynku?

Recenzja kart graficznych RTX 4090 - Czy jest to najmocniejsza karta na rynku?

Najnowsza oferta od NVIDIA, karta graficzna GeForce RTX 4090, stała się prawdziwą sensacją na rynku kart graficznych. To urządzenie reprezentujące serię RTX 4000 wprowadza nowe standardy wydajności i innowacji w świecie gier komputerowych. W niniejszej recenzji przyjrzymy się szczegółowo RTX 4090, zastanawiając się nad pytaniem, czy jest wart swojej wysokiej ceny.

karta graficznya RTX 4090

Najnowsza generacja architektury NVIDIA Lovelace

Pierwszym kluczowym elementem, który zasługuje na uwagę w przypadku GeForce RTX 4090, jest jego nowa architektura. NVIDIA zdecydowała się na zmianę partnera produkcyjnego, wybierając TSMC i 4-nanometrowy proces litograficzny. To decyzja, która ma ogromny wpływ na wydajność karty.

Jednym z najbardziej imponujących aspektów RTX 4090 jest ogromna ilość jednostek obliczeniowych. Zwiększenie ich liczby o ponad 52% w porównaniu do RTX 3090 oznacza, że karta ta jest w stanie obsłużyć najbardziej wymagające gry i aplikacje. To nie tylko krok do przodu, to skok w przyszłość.

Wydajność w rozdzielczościach 4K i 1440p

RTX 4090 to wyjątkowo potężna karta graficzna, która bez wątpienia sprawdza się doskonale w rozdzielczości 4K. Jeśli jesteś graczem posiadającym monitor 4K i oczekujesz najwyższej jakości wrażeń wizualnych, to RTX 4090 jest tutaj niekwestionowanym zwycięzcą. Jego wydajność jest imponująca i pozwala cieszyć się grami w pełnej krasie.

Z drugiej strony, starszy RTX 3060 również potrafi dostarczyć zadowalającą wydajność w rozdzielczości 1440p. Dla graczy, którzy niekoniecznie potrzebują gry w 4K i preferują wyższe wskaźniki klatek na sekundę, także RTX 3060 Ti może okazać się lepszym wyborem. Przy rozdzielczości 1440p, potencjał RTX 4090 może być nieco nadmierny, chyba że zależy ci na osiągnięciu absolutnie najwyższych ustawień graficznych.

DLSS 3.0 i Koder AV1: zwiększona wydajność i jakość

RTX 4090 to nie tylko potężna wydajność w grach, ale także wsparcie dla najnowszej iteracji technologii DLSS, czyli DLSS 3.0. Ta technologia wykorzystuje sztuczną inteligencję do generowania dodatkowych klatek, co znacząco zwiększa płynność rozgrywki, zwłaszcza w wyższych rozdzielczościach.

Dodatkowo, obecność sprzętowego kodera AV1 to ważna cecha tej karty. Dla streamerów i twórców treści wideo oznacza to możliwość strumieniowania wideo w jeszcze lepszej jakości. Dlatego też RTX 4090 nie tylko podnosi poprzeczkę wydajności w grach, ale również w dziedzinie tworzenia i udostępniania treści.

karta graficznya RTX 4090

Wydajność w grach i Ray Tracing

Oczywiście, głównym celem każdej karty graficznej jest wydajność w grach, a RTX 4090 stoi na czele w tej dziedzinie. To urządzenie potrafi z łatwością osiągać płynność nawet w najbardziej wymagających tytułach. Przy rozdzielczości 4K, która jest głównym celem tej karty, RTX 4090 dostarcza klatki na sekundę w zakresie, który do niedawna był nieosiągalny.

Ray tracing to kolejny obszar, w którym RTX 4090 błyszczy. Dzięki nowym rdzeniom RT i Tensor oraz ulepszonemu akceleratorowi przepływu optycznego, efekty ray tracingu są bardziej realistyczne i płynniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Pobór mocy i temperatura

Jednym z niewątpliwych kompromisów RTX 4090 jest jego pobór mocy. Z oficjalnym TGP wynoszącym 450W, ta karta jest żarłoczną bestią energii. Jednak podczas testów okazało się, że karta często przekraczała tę wartość, co jest zrozumiałe biorąc pod uwagę jej wydajność.

Niemniej jednak, zaawansowane chłodzenie w modelach Founders Edition, takich jak ZOTAC Gaming GeForce RTX 4090 AMP Extreme AIRO, potrafi utrzymać temperatury na akceptowalnym poziomie, nawet podczas najbardziej intensywnego obciążenia. Średnia temperatura rdzenia graficznego wynosiła około 65 stopni Celsjusza, co jest godnym uwagi wynikiem.

Podsumowanie

GeForce RTX 4090 to karta graficzna, która spełnia marzenia każdego gracza o najwyższej wydajności. Pomimo wysokiej ceny, wartość, jaką oferuje ta karta, jest niezaprzeczalna. Dla tych, którzy szukają absolutnie najlepszej wydajności w grach, zwłaszcza w rozdzielczości 4K, RTX 4090 jest niezastąpiony.

Z DLSS 3.0 i ray tracingiem, RTX 4090 dostarcza niezapomniane wrażenia w grach, a także jest gotowy na przyszłość dzięki obsłudze AV1. Choć pobór mocy może być znaczący, zaawansowane chłodzenie utrzymuje temperatury na akceptowalnym poziomie.

Jeśli masz budżet na to potężne urządzenie i chcesz doświadczyć gier w całej ich okazałości, GeForce RTX 4090 zdecydowanie spełni Twoje oczekiwania. To karta, która podnosi poprzeczkę dla całej branży kart graficznych i zapewnia niezapomniane doświadczenia w świecie gier komputerowych. Wraz z technologią DLSS 3.0 i Ray Tracingiem, zapowiada przyszłość grafiki komputerowej, która jeszcze bardziej zachwyci graczy i twórców treści.

 

Portal MMO

Portal MMO Team

Nasza misja to dostarczanie Wam najlepszych informacji i multimediów ze świata gier komputerowych, ze szczególnym uwzględnieniem niesamowitych gatunków: MMO, MMORPG i MOBA ;)
 


 • Metin2 logo gry png

  Metin2

  Gatunek: Fantasy MMORPG
  Tematyka: Fantasy
  Grafika: 3D
  Producent: SilverBirch Studios
  Wydawca: Gameforge AG
  Platformy: PC, smartfon

  • 7.7
  • 0.0
  • 8.0
.

Zobacz podobne więcej z tego działu

Metin2 - Gameplay
Metin2 - drugi gameplay
Metin - Ewolucja gry od 2000 do 2023 [Full HD]
Fallout 4 - Gameplay PL [Full HD]
Fallout 4 - Launch Trailer [Full HD]

Najchętniej grane

BEST GAME - SKI JUMP SIMULATOR - SPORT
 • Sonda Metin2
 • Głosuj na wady i zalety gry!
ZALETY 
WADY 
 NEWSY
najnowszee