• ranking gry mmorpg topowe online
 • darmowe gry do pobrania na pc i komputer
 • poradniki gry na komputer darmowe
 • wirtualny świat rewolucja gra online
 • wydarzenia eventy gaming gry komputerowe
 • indie games gry niezależne

Konwenty dla gracza, czyli przegląd wakacyjnych wydarzeń

Konwenty dla gracza, czyli przegląd wakacyjnych wydarzeń

Nie ma wątpliwości, że e-sport to prężnie rozwijająca się dziedzina aktywności i olbrzymi rynek. W Polsce jest on nawet jednym z najszybciej rozwijających się w Europie. Odnotowuje się wzrosty z przychodów (w zeszłym roku zyski osiągnęły wartość 10,3 milionów dolarów) i zwiększanie ilości widzów obserwujących turnieje. Wszystko to przyczynia się do popularyzacji segmentu, a także przyciąga coraz większą uwagę reklamodawców. Organizuje się u nas ciekawe imprezy sportu elektronicznego o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym (jak Intel Extreme Masters w Katowicach), a polscy gracze z powodzeniem rywalizują na najwyższym poziomie. Przy okazji tego ostatniego punktu nie sposób nie wspomnieć o naszej drużynie w Counter-Strike – AGAiN, czyli złotej piątce, mającej na swoim koncie wiele światowych sukcesów, włączając w to mistrzostwa World Cyber Games, gdzie zresztą wpisani są do tak zwanej Hall of Fame, czyli Księgi Sław.
 

Coraz mniej ludzi zdaje się także wyznawać mylący pogląd jakoby granie w gry było zajęciem niepoważnym i marnowaniem czasu. Dzisiaj podkreśla się raczej takie zalety grania jak wpływ na szybkość podejmowania decyzji, zdolności analityczne i logiczne myślenie. Wiele osób, które czysto hobbystycznie podchodziło do tematu, z powodzeniem rywalizowało później w rozmaitych turniejach, przekuwając rozrywkę w dobrze prosperującą karierę i źródło dochodów. Dla innych z kolei, doświadczenie ze świata online przydało się jeszcze gdzie indziej. Idealnym przykładem jest Bertrand Grospellier, znany jako „Elky’” – być może jeden z najlepszych nie-azjatyckich graczy strategicznych RTS (real time strategy), stały bywalec World Cyber Games i koreańskiej ligi Pro Gaming. To właśnie umiejętności nabyte w innych grach otworzyły mu drogę do sukcesów pokerowych i dużych wygranych pieniężnych. Do dzisiaj jego ulubioną pozycją pozostaje Starcraft.

IEM Katowice

Podobne historie tylko nakręcają falę popularności e-sportu, gier MMO i MMORPG oraz fantastyki w ogóle, których miłośnicy często organizują się w różnego rodzaju konwentach. Chyba każdy musiał słyszeć już o tym najsłynniejszym, amerykańskim Comic-Conie. Takich wydarzeń nie brakuje i u nas, mało tego – jest ich dość sporo. Całkiem niedługo zresztą kolejna edycja najstarszej polskiej imprezy, czyli Polconu, bo pod koniec sierpnia tego roku, tym razem w Lublinie. Zanim to jednak nastąpi, absolutnie nie jesteśmy skazani na nudę. Wiele miejscowości w naszym kraju, mniejszych lub większych, wykorzystuje zainteresowanie tym sposobem spędzania czasu jako okazję do promocji i zorganizowania cyklicznego wydarzenia, które mogłoby zostać wizytówką regionu i ciekawą propozycją rekreacyjną dla mieszkańców oraz turystów. Okazuje się, że jeszcze przed Polconem, w lipcu i sierpniu, możemy spokojnie przebierać wśród wielu takich lokalizacji.

Nadchodzący weekend można na przykład miło spędzić w Myślenicach na corocznym konwencie odbywającym się pod gołym niebem na polanie na Mikołaju. W programie między innymi bieg terenowy, prelekcje oraz gry planszowe i RPG. Od soboty natomiast poważna propozycja z niewielkiej wsi z województwa śląskiego, będąca urzeczywistnieniem wcześniejszej tezy o małych miejscowościach i ich sposobie na zaistnienie na mapie i w świadomości szerszej rzeszy odbiorców. Łutowiec zaprasza na najstarszy i najdłuższy polski konwent z gatunku LARP (live action role playing), czyli organizowany od 25 lat Orkon.

Cytadela 2017

Przez całe dwa tygodnie, od 15 do 29 lipca, fani fantastyki zalegną na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd, położonego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie czeka na nich wysyp unikatowych gier salonowych i terenowych skierowanych właściwie do każdego: zarówno graczy hobbystycznych, jak i tych doświadczonych. Propozycje mają być rozgrywane w znanych uniwersach oraz zupełnie unikatowych światach autorskich. Łutowiec robi wszystko, żeby zapracować sobie na miano małej stolicy fantastyki. Idąc za ciosem, zaraz po zakończeniu Orkonu odbywać się będzie inna impreza w podobnym stylu pod nazwą Fornost X Władca Północy. Przedłużając swój pobyt do 6 sierpnia otrzymamy w zamian kolejną porcję larpowych propozycji, w tym możliwość stworzenia własnego pomysłu, który później zostanie ekspresowo zrealizowany, a także inne atrakcje, jak warsztaty z szermierki czy szycia kapturów. Gry oparte na wcielaniu się w różne role mają to do siebie, że rozwój możliwych scenariuszy ogranicza jedynie wyobraźnia.

Postacie elfów, orków, krasnoludów i trolli to oczywiście klasyka gatunku, ale i bardziej objechanych pomysłów nie brakuje. Popularną odskocznią są motywy postapokaliptyczne. W takich właśnie klimatach świata po zagładzie nuklearnej utrzymany jest zlot Zakonki w Skarbimierzu. Od 12 do 15 sierpnia trwać będzie jego dziesiąta edycja. Wcześniej jednak obrazy rodem z Mad Maxa czy Fallouta podziwiać będziemy mogli na OldTown Festival (17-23 lipca). Miejscem akcji jest opuszczone lotnisko w Kluczewie (obok Stargardu Szczecińskiego), więc takie widoki jak zarośnięty pas startowy czy puste hangary z pewnością doskonale oddadzą atmosferę gry. Fabuła przenosi nas 100 lat do przodu, a każdy uczestnik wciela się w wymyśloną przez siebie postać. Jest to jedna z większych takich imprez w Europie, a sama rozgrywka jest niezwykle rozbudowana i zajmie całe 72 godziny. Pozostałe dni przeznaczone są na część typowo festiwalową, wypełnioną koncertami, sportem i imprezami towarzyszącymi. Ostatnią propozycją o tematyce typowo larpowej jest ZOMBIE LARP 6 (Miękinia, 18-20 sierpnia). Jak sama nazwa wskazuje dotyczyć będzie popularnego motywu popkulturowego, czyli zombiaków, wokół których rozgrywa się akcja. Oprócz gry głównej wiele innych atrakcji i konkursów, strzelanki i rekonstrukcja bitwy o Nowy Jork przy użyciu sprzętu do ASG.

Na osobną wzmiankę zasługują wydarzenia zrzeszające fanów japońskich komiksów i ich serialowych adaptacji, czyli mangi i anime. Również i w tym aspekcie jest gdzie się wybrać. Nie brakuje konwentów, gdzie uczestnicy dzielą się swoją pasją oraz poznają wszystko, co jest związane z japońską kulturą, nie tylko poprzez gry, ale także kursy, warsztaty, panele dyskusyjne, konferencje, turnieje (np. na miecze) i inne zabawy.  Najbliższa taka okazja to ten piątek i dwudniowy Mochicon w Bytomiu (od słodkich japońskich klusek mochi) oraz Japonia Oczami Fana we Włocławku. W Warszawie dziewiąta edycja Festiwalu Kultury Japońskiej Animatsuri (21.07) i kładący większy nacisk na popkulturę krakowski RyuCon (28.07). Już w sierpniu natomiast, tj. w dniach 18-20, Łódź zaprasza do odwiedzania stoisk z przeróżnymi wytworami kojarzącymi się z Japonią, czyli na Gakkon 4.

Animatsuri 2016

W dalszej kolejności mamy wiele pozycji z szeroko pojętej fantastyki, w której wcielanie się w jakąś rolę jest istotnym elementem, choć jednak częścią większej całości. Na tych eventach każdy „nerd” na pewno znajdzie coś dla siebie. Nie rozpisując się zbytnio wspomnę tylko o kilku takich imprezach. Jak na przykład Tolk-Folk w Bielawie (od 17 lipca), poświęcony twórczości J.R.R. Tolkiena, gdzie od dwudziestu lat gromadzą się wielbiciele pisarza z Polski, Czech i Słowacji. Poza tym SkierCon w Skierniewicach (28.07 – 30.07), Jagacon w Miedzianej Górze (w tym samym czasie), Goblikon w Raciborzu (11.08 – 13.08) oraz Kreskon w Tomaszowie Lubelskim (18.08 – 20.08). Oprócz tego, ci, którzy najchętniej sięgają po gry online, ale lubią czasem spotkać się w większym gronie na wspólnych sesjach, bez trudu odnajdą się w typowo elektronicznych eventach. Przede wszystkim żaden szanujący się grasz CS:GO nie opuści okazji powalczenia w mistrzostwach PGL Major w Krakowie. To 21-23 lipca. Wcześniej, 15 lipca, Hammurabi Cup w Ełku – turnieje w Fifa17 i Tekken7.

No i oczywiście 24-27 sierpnia Polcon, nazywany juwenaliami fantastyki, tworzony przez kluby z całego kraju – zdecydowanie obowiązkowy punkt w planach każdego fana. Tegoroczna edycja zagości w Lublinie, na 700. rocznicę powstania miasta. Jest to festiwal o bogatych tradycjach i długiej historii, uniwersalny, łączący ludzi z różnych środowisk i grup społecznych. Równie bogaty jest program obchodów, który uwzględnia wszystko to, o czym wcześniej mówiliśmy i znacznie więcej. Podzielony jest na wiele bloków tematycznych, każdy przepełniony propozycjami aktywności. Niektóre z nich to m.in.: gry bitewne, karciane czy komputerowe (e-sport), filmy, warsztaty, nowe technologie, komiksy, wystawy sztuk, dyskusje, prelekcje popularnonaukowe, spotkania autorskie i inne.

Jeśli komuś mało wrażeń z rodzimego podwórka, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wybrać się na amerykański Comic-Con do San Diego w Kalifornii, a to już też zupełnie niedługo, bo od 20 do 23 lipca.

Portal MMO

Portal MMO Team

Nasza misja to dostarczanie Wam najlepszych informacji i multimediów ze świata gier komputerowych, ze szczególnym uwzględnieniem niesamowitych gatunków: MMO, MMORPG i MOBA ;)
 


 • Football Team logo gry png

  Football Team

  Gatunek: Sportowe & wyścigi
  Tematyka: Symulator piłki nożnej
  Grafika: tekstowo-graficzna
  Producent: FP Global
  Wydawca: FP Global
  Platformy: WWW

  • 7.8
  • 0.0
  • 8.3
.

Zobacz podobne więcej z tego działu

Football Team - Gameplay [HD]
Forge of Empires - TIMELAPSE 2,5 roku gry [Full HD]
TOP 20 Gier MMORPG - Otwarty Świat [Full HD]
Fatal Force - Mobile Gameplay [HD]
Fatal Force - MMORPG - Trailer

Najchętniej grane

BEST GAME - ANGELS FURY - FANTASY
 • Sonda Football Team
 • Głosuj na wady i zalety gry!
ZALETY 
WADY 
  • nie założymy drużyny od razu 0
  • wysoki próg wejścia 0
  • modyfikować można jedynie strój zawodnika 0
 NEWSY
najnowszee