• ranking gry mmorpg topowe online
 • darmowe gry do pobrania na pc i komputer
 • poradniki gry na komputer darmowe
 • wirtualny świat rewolucja gra online
 • wydarzenia eventy gaming gry komputerowe
 • indie games gry niezależne

Co najnowsze badania mówią o polskich graczach?

Co najnowsze badania mówią o polskich graczach?

Niedawno opublikowane zostały badania przeprowadzone przez PayPal we współpracy z SuperData. Dane uzyskano z kwestionariuszy wypełnionych przez 25 tysięcy osób w 25 kracjach. Jak wypadamy na tle innych krajów i co w ogóle mówią o graczach przeprowadzone badania?

Jesteśmy Leniwi

Prawie połowa (43%) Polaków wybiera zakup w dystrybucji cyfrowej z prostego powodu - nie chce im się wychodzić z domu. Sklepy internetowe zdecydowanie dominują na naszym rynku, ponieważ nie wymagają one znaczącego zaangażowania w proces kupna. Okazuje się, że procentowo jesteśmy o wiele bardziej leniwi w stosunku do reszty globu (29% - globalnie tylu respondentów przyznało się do podobnych motywacji). Zaledwie 9% polskich graczy nie kupuje pełnych gier w wersji cyfrowej. W ostatnim czasie możemy zaobserwować, jak sklepy elektroniczne dostosowują się do naszego rynku, np. dodając naszą lokalną walutę (Steam), co może mieć wpływ na te wyniki.

W co gramy i na czym?

Kochamy FPS-y. W ciągu ostatnich trzech miesięcy 48% polskich graczy sięgnęło po grę z tego gatunku. Patrząc na odsetki, ustępujemy jedynie graczom z RPA (58%). Patrząc bardziej ogólnie, preferujemy gry akcji (53%) i odpowiada to światowym trendom (globalnie 48%)

Polscy gracze badania fps

W ciągu ostatnich trzech miesięcy w gry akcji grała niemalże połowa Polek (48%). To najwyższy odsetek wśród kobiet w całej Europie. Ulubiony gatunek pań to „akcja/przygoda” (53%). Analizując wyniki płci żeńskiej w nieco szerszym spektrum zauważymy, że Europejki lubują się w grach logicznych.

W Azji dominują platformy mobilne, a w Europie Zachodniej oraz w Stanach i Kanadzie - konsole. W naszej ojczyźnie wciąż panuje tradycja komputerowa. Gramy zazwyczaj na laptopach i na podstawie tych wyników znajdujemy się nad średnią ogólnoświatową (o 21 punktów procentowych więcej). 

YouTube 

Według badań, Polacy preferują oglądać poradniki (43%). Guide’y w formie pisemnej odchodzą do lamusa – znacznie łatwiej i szybciej jest sięgnąć po telefon i obejrzeć film. Skoro już przy YouTube jesteśmy – około 20% respondentów angażuje się w samodzielną produkcję wideo, a 43% z nich czerpie dzięki temu zyski. Podstawowe źródła dochodu u tych osób to głownie reklamy i kontrakty ze sponsorami. 

Kto wpływa na nasz wybór i ile wydajemy?

Okazuje się, że przy wyborze gry kierujemy się najpierw sugestiami rodziny i znajomych (63 %), potem forami dla graczy (31 %), następnie poradami youtuberów (27 %). Zdanie krytyków i dziennikarzy z branży liczy się najbardziej dla około 22% osób (w Europie jest to 17%). W Polsce w ciągu trzech ostatnich miesięcy gracze wydali przeciętnie 108 zł na pełne wersje gier i 63 zł w ramach dodatkowych mikrotransakcji. Próg wydatków o wysokości 180zł przekracza 20% wszystkich ankietowanych mężczyzn, a w przypadku kobiet jest to 11%.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy PayPal i SuperData zwarli szyki i wspólnie opracowują badania. Poprzednio badano rynek e-sportu w Polsce. Jest to ciekawy materiał nie tylko dla PayPal ułatwiający targetowanie klientów, ale również i dla nas. 

Norber Lura

Norbert Lura

Studiuje socjologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Miłośnik kompetytywnych FPS’ów i gier wyścigowych, choć nie zamyka się w tych dwóch gatunkach. Jego pierwsze gry to Crash Team Racing, C&C Generals i przeglądarkowy Gladiatus. Poza grami uwielbia gadżety i branżę elektroniczną w ogóle. Zafascynowany tym, co przyszłe technologie mogą zaoferować przeciętnemu "Kowalskiemu".
 


 • War Robots logo gry png

  War Robots

  Gatunek: Shootery
  Tematyka: Bitwy robotów
  Grafika: 3D
  Producent: Pixonic
  Wydawca: Pixonic
  Platformy: Smartfon, Steam, Windows

  • 7.7
  • 0.0
  • 7.3
.

Zobacz podobne więcej z tego działu

War Robots Cinematic - Hard Decisions [Full HD]
War Robots - Grand Canyon Year 2140 [Full HD]
War Robots - Gameplay - nowości w grze [Full HD]
Happy Tower – Gameplay [Full HD]
League of Angels: Legacy – Gameplay [Full HD]

Najchętniej grane

BEST GAME - SKI JUMP SIMULATOR - SPORT
 • Sonda War Robots
 • Głosuj na wady i zalety gry!
ZALETY 
WADY 
 NEWSY
najnowszee